VC Japonska 2012

8. říjen 2012 | 14.17 |

O víkendu se na okruhu Suzuka jel další závod Formule 1. Z první řady startovali oba piloti týmu Red Bull, tedy Sebastian Vettel a Mark Webber.

A udělovaly se hned čtyři penalizace. Jenson Button dostal 5 míst za výměnu převodovky, takže místo ze 3. místa startoval z místa 8. Nico Hülkenberg také měnil převodovku a místo z 10. místa tak startoval jako 15. Jean-Eric Vergne byl potrestán, že během kvalifikace blokoval Bruna Sennu v jeho rychlém kole a spadl tak z 17. místa na 19. A Michael Schumacher už dostal penalizaci minule po závodě v Singapuru za způsobení kolize s Vergnem. Schumacher tak místo z 13. místa startoval jako 23.

V kvalifikaci se skvěle dařilo mým oblíbencům. To tu musím napsat, protože to je důležité pro další vývoj závodu. Kamui Kobayashi startoval jako 3., Sergio Pérez 5., mezi nimi byl jako 4. Romain Grosjean a Kimi Räikkönen byl 7.

Po startu se ihned do čela dostal poleman Vettel a už si vybudovával náskok. Za ním se na druhé místo krásně protlačil Kamui. Japonští fanoušci jásali. Za nimi se ovšem strhla mela, kde nebylo nouze o kontakty a kolize. Fernando Alonso a Kimi spolu jemně kolidovali a to zapříčinilo, že vedoucí pilot letošní tabulky Alonso skončil už v první zatáčce prvního kola! Ale Kimimu nic nevyčítám, spíš naopak :D Ne, nejsem zlá, prostě to byl klasický závodní incident, ničí vina, podle mě. Nico Rosberg zase kolidoval s Brunem Sennou a pro Nica tak závod také skončil. Romain udělal zase jednou jednu ze svých chyb a vrazil do Marka Webbera. Na trať musel safety car. Po úvodních kolizích musely do boxů na opravu vozy Romaina Grosjeana, Bruna Senny i Marka Webbera. Všichni však pokračovali v závodě. Později Bruno a Romain dostali penalizace za způsobení kolize. Romain dostal penalizaci 10 vteřin stop and go a Brunno dostal klasický trest průjezd boxovou uličkou.

Safety car po dvou kolech zajel do boxů a začalo se závodit. Sebastian si rychle budoval náskok na čele. Za ním se na druhém místě držel Kamui a za Kamuiem to trošku vřelo, protože tam zas nebyly tak velké odstupy. Třetí jel Button, potom tam byli Massa, Kimi, Sergio, Hamilton. Sergio to krásně provedl, když předjížděl Hamiltona a později se dostal za Kimiho, kterého chtěl taky předjíždět. Tohle je vždycky moje noční můra, manévry mezi Sergiem a Kimim, mými dvěma nej závodníky. Vždycky mám nervy, že se něco stane. Měli spolu menší kontakt, Sergio musel vyjet mimo trať, ale naštěstí se nic nestalo.

První zastávky v boxech rozhodly o zbytku závodu, řekla bych. Skvěle se totiž zastávka povedla Felipe Massovi, který se najednou objevil na druhém místě. Tou dobou si Jenson Button ztěžoval do rádia, že má problémy s převodovkou, odpověď týmu ale byla, že oni nic špatného nevidí. No a časem se to asi ustálilo, protože Jenson nedlouho poté zajel do té doby nejrychlejší kolo závodu.

Sergio se po zastávce v boxech propadl zase až za Hamiltona. Při snaze předjet ho, to ale Checo trošku přehnal a už se roztočil.

Znamenalo to konec v závodě.

Po druhých zastávkách se v pořadí nic moc nezměnilo. Alespoň tedy na čele ne. Stále vedl Sebastian, který svůj náskok zvyšoval, ale ke konci závodu už si jenom hlídal vedení, druhý jel Felipe Massa a na třetím místě se stále držel Kamui. Ovšem ze zadu se pomalu ale jistě blížil Jenson Button. Pro mě to bylo snad nejhorších 6 kol nebo kolik jich bylo. Strašně jsme Kamuiovi to pódium doma přála a držela jsem palce na rukách a pomalu i na nohách :D

Ze suverénního vítězství se tak radoval Sebastian Vettel, druhý dojel Felipe Massa, který si tím dle mého hlasitě řekl o prodloužení smlouvy u Ferrari. A na třetím místě byl Kamui Kobayashi! A rázem se stal japonským hrdinou! Na stupních vítězů jenom zářil, kdo by také ne, že? Ale i Felipe Massa zářil, protože pro něj to byly po roce stupně vítězů. Strašně dojemné a krásné bylo, když při vyhlášení tribuny skandovaly Kamuiovo jméno. To bylo nádherné.

Na čtvrtém místě tedy skončil Jenson Button, pátý byl Lewis Hamilton, šestý skončil Kimi, sedmý byl Nico Hülkenberg, osmý Pastor Maldonado, devátý Mark Webber a desáté místo uhájil Daniel Ricciardo. Pod body skončili Michael Schumacher, Paul di Resta, Jean-Eric Vergne, Bruno Senna, Heikki Kovalainen, Timo Glock, Vitaly Petrov a Pedro de la Rosa. Romain byl sice také klasifikován (jako poslední), ale cíl závodu neviděl, protože byl zatlačen do boxů v posledním kole. Kromě Romaina cíl neviděli už zmínění Alonso, Nico Rosberg, Sergio a také Narain Karthikeyan a Charles Pic, oba pro technické problémy.

Na čele celkového pořadí se to pěkně zamíchalo. Jelikož Alonso vypadl a Vettel vyhrál, tak Fernando Alonso sice stále vede v šampionátu, ale pouze o 4 body před Vettelem. Třetí se stále drží Kimi.

Další závod se jede už tento víkend, tedy 14. října a to na korejském okruhu Yeongam.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře