GP Aragonu

1. říjen 2012 | 11.40 |
›

Na španělském okruhu Motorland Aragon se jel další závod Moto3. Z první řady startovali Jonas Folger, Luis Salom a Sandro Cortese. Ve druhé řadě stáli Romano Fenati, Danny Kent a Maverick Viňales. Jakub Kornfeil startoval z 17. místa, Miroslav Popov z 34. místa, tedy posledního. Holandský závodník Jasper Iwema v českém týmu FGR startoval z místa 24.

Závod ještě nezačal a už se tam děly věci. V zahřívacím kole totiž vypověděl službu motocykl Mavericka Viňalese. Traťoví komisaři se mu snažili pomoct, ale bylo to marné. Maverick do závodu vůbec neodstartoval. To byla příležitost pro jeho soupeře v boji o titul mistra světa a jeho soupeři této výhody využili. Ale popořadě.

Po startu se to hodně mlelo. Po pár kolech se utvořila asi devítičlenná skupina, či kolik jich tam vlastně bylo. Ve skupině se to neustále přelívalo. Ve skupině byli Folger, Salom, Cortese, Kent, Khairuddin, Vázquez, Oliveira, Rins, Antonelli a občas to tam promíchali například i Fenati, Sissis či Moncayo. Nejvíce to tam čeřili Vázquez a Rins, řekla bych, ale celý závod se to tam krásně míchalo. Ve vedení se vystřídali snad všichni jmenovaní. Po čase se skupinka trošku roztrhla a ke konci závodu už bylo jasné, že o místa na pódiu si to rozdaji Folger, Salom, Cortese, Kent a Vázquez.

Danny Kent a Efrén Vázquez už začali ztrácet a tak se boj o pódium smrsknul pouze na tři jména. Luis Salom to parádně vymyslel a dojel si pro vítězství při domácí GP a pro druhé vítězství ve své kariéře. Druhý skončil Sandro Cortese a třetí Jonas Folger. Já ale musím Luise pochválit, protože on upadl v kvalifikaci a poranil si rameno a potom spadl ještě v ranním warm upu a také si prý dost natloukl. A dokázal s tím vyhrát. A ze Sandrova druhého místa mám taky radost, protože to je důležité vzhledem k celkovému pořadí, ale o tom až za chvilku.

Na čtvrtém místě skončil Kent, pátý byl Vázquez, šestý Rins, sedmý Rossi, osmý Oliveira, devátý Sissis, desátý Antonelli a na jedenáctém místě skončil Jakub Kornfeil, který se ke konci závodu přibližoval k vedoucí skupině. Dvanáctý pak skončil Tonucci, třináctý Moncayo, čtrnáctý Ajo (to mám radost, konečně zas Fin bere body) a patnáctku uzavřel Alex Márquez.

Miroslav Popov kvůli technickým problémům závod nedokončil. Jasper Iwema také nedokončil, upadl hned na začátku závodu.

Celkové pořadí vypadá následovně. Vede Sandro Cortese s 245 body, druhý Luis Salom má 194 bodů a třetí Maverick Viňales má 179 bodů.

Další závod se jede 14.10. na japonském okruhu Motegi. Já teda netuším, jestli se budu dívat, protože to je hodně brzo ráno (asi ve 4 našeho času, pokud se nemýlím) a určitě to zaspím :-(