VC Singapuru 2012

24. září 2012 | 15.32 |

Na okruhu Marina Bay se o víkendu jela noční Velká cena Singapuru za umělého osvětlení. Z první řady startovali Lewis Hamilton a Pastor Maldonado. Do druhé řady se pak postavili Sebastian Vettel a Jenson Button. To už by bylo zvláštní, kdyby se neudělovala ani jedna penalizace. Takže hned dvě a obě za výměnu převodovky. Bruno Senna tak spadl z 17. místa na roštu na místo 22. Druhým penalizovaným byl Pedro de la Rosa, jenže ten se stejně kvalifikoval jako poslední, takže už nebylo kam ho posunout.

Závod byl vypsán na 61 kol, ty se ale odjet nestihly. Závody jsou totiž časově omezeny na 2 hodiny, a tentokrát byl čas rychlejší, takže nakonec se odjelo kol 59.

Nejlepší start měl poleman Hamilton. Na druhé místo se natlačil Sebastian Vettel, za ním byl jeho týmový kolega Button. Maldonado start z první řady příliš nezvládl. Uběhlo zhruba dvacet kol a lídr závodu Hamilton musel odstoupit kvůli poruše převodovky. Normálně to je asi poprvé v mém životě, kdy mi bylo Hamiltona líto. Do čela se tak dostal Vettel. Druhý byl Button a na třetí místo se posunul Alonso. Neuběhlo mnoho času a na trať musel poprvé vyjet safety car. Narain Karthikeyan totiž havaroval. A to zkazilo některým jezdcům zastávky v boxech, jiným zase pomohlo k lepší pozici. Chvíli poté, co safety car zajel zpět do boxů, se objevil na trati opět. Schumacher a Vergne bourali. Nevím, co Schumacher dělal. Zezadu to napálil to Vergna. To už musel ze závodu odstoupit i Maldonado kvůli technickým problémům.

Cílem nakonec jako první projel Vettel, na druhém místě skončil Button a třetí byl Alonso. Na krásném čtvrtém místě dojel Paul di Resta s vozem Force India. Je to Paulův nejlepší výsledek v jeho kariéře F1. Jednu dobu živili naději na pódium, ale holt Red Bull, McLaren a Ferrari jsou lepší...Pátý byl Rosberg, šestý Räikkönen, sedmý Grosjean, osmý Massa, devátý Ricciardo a desátý dojel Webber. Jenomže Mark Webber dostal po závodě penalizaci za to, že si při předjíždění zkrátil trať a získal tak výhodu, takže spadl na místo 11. a bod za desáté místo bere Pérez (hurá). Bez bodů skončili tedy Webber, dále pak Glock, Kobayashi, Hülkenberg, Kovalainen, Pic, de la Rosa, Senna a Petrov. No a nedokončili, jak už jsem napsala, Schumacher, Vergne, Maldonado, Karthikeyan a Hamilton.

Po závodě ještě dostal penalizaci Michael Schumacher za způsobení kolize s Vergnem, takže se na roštu příštího závodu posune o 10 míst dolů. Naopak Bruno Senna penalizaci za vytlačení Massy z tratě nedostal. Tady bych to stejně asi ani nepochopila. Zas tak vážné to nebylo. Ale divím se, že FIA nijak nezasáhla při manévrech Pérez - Kobayashi - Hülkenberg. Jednu chvilku si to tam neskutečně dávali a nouze nebyla ani o kontakty. Bohužel Kamui přišel o přední křídlo a i Nico měl nějaké problémy, takže museli absolvovat zastávku navíc, proto skončili až na 13. a 14. místě.

Pochvala ode mě putuje určitě k Lotusu, Kimi i Romain bodovali a to je dobře. Sauber to měl celý víkend těžký, takže jeden bod pro Sergia je aspoň taková malá kompenzace za ty problémy.

Jak už jsem napsala výše, pochválit musím i Paula di Restu a také Nica Rosberga, protože páté místo je dobré. No a deváté místo Daniela Ricciarda za tým Toro Rosso je taky dobrý výsledek, řekla bych. Moje největší pochvala ale patří Timo Glockovi. Timo jezdí za tým Marussia, který pravidelně vymetá chvost pole (je mi to líto, ale je to tak). Na nejlepší prostě stále nemají. Timo startoval, řekla bych, ze své klasické pozice, z 20. místa. No a cílem projel, pravda s kolem ztráty, ale na 12. místě!!! Je to nejlepší výsledek týmu Marussia za dobu jejich působení v F1!!! Je pravda, že chyby soupeřů ho posunuly na tuto krásnou pozici, ale právě o tom to je. O tom, kdo bude mít štěstí a kdo ne.

Jinak, v celkovém šampionátu stále vede Fernando Alonso, na druhé místo díky tomuto vítězství poskočil Sebastian Vettel, třetí se stále drží Kimi.

Příští závod se jede 7. října na japonském okruhu Suzuka. Kdo bude chtít závod sledovat, tak si musí přivstat, protože závod startuje v 8 hodin ráno našeho času.