GP Portugalska

24. září 2012 | 12.36 |
›

Na okruhu Portimão v Portugalsku se jelo již předposlední kolo MS Superbiků. Z první řady startovali Tom Sykes, Carlos Checa, Eugene Laverty a Marco Melandri. Ve druhé řadě stáli Max Biaggi, Leon Haslam, Jonathan Rea a Chaz Davies. Za český tým Effenbert Liberty startovali, již po zranění zotavený Kanaďan Brett McCormick, a italský závodník Lorenzo Lanzi, který jel opět jako náhrada ja vyhozeného Jakuba Smrže. A tým před tímto závodním víkendem propustil i dalšího stálého jezdce Maxime Bergera. K tomuhle už nic dodávat nebudu, protože bych se akorát tak rozčílila, což nechci....

První závod byl vyhlášen jako mokrý. Na trati bylo ještě dost vody po ranním lijáku. Už však nepršelo a trať pomaloučku začala osychat.
Do čela se dostal Eugene Laverty. Nebylo odjeto ještě ani jedno kolo a došlo k hromadné kolizi. Marco Melandri se pokoušel dostat pod Biaggiho, ale podklouzlo mu to a už byl na zemi. Davide Giugliano se mu nedokázal vyhnout a upadl také. Chaz Davies svým motocyklem jemně ťuknul do těla Melandriho a také upadl. Potom tam chudák běhal po dráze a vyhýbal se motocyklům, které jely za ním. Docela nebezpečná situace....Bohužel Giugliano i Melandri byli převezeni do lékařského střediska na okruhu a Melandri poté i do nemocnice.
V sedmém kole šel do čela Biaggi. A také upadl Norino Brignola. Netrvalo dlouho a na okruhu zavlály červené vlajky. Důvodem byl olej na trati z Brignolova motocyklu. Výsledky se počítaly po šesti odjetých kolech, takže první řada startovního roštu při restartu vypadala takto. Z pole position startoval Eugene Laverty, vedle něj stáli Max Biaggi, Jonathan Rea a Carlos Checa. Restartovaný závod se jel na zbylých 16 kol a stále to byl závod mokrý.
Start se nejlépe vydařil Biaggimu, ale po dvou kolech už byl na čele Tom Sykes. Velice dobře si vedli Carlos Checa i Sylvain Guintoli. Ten se dokonce v šestém kole dostal na druhé místo. Ve dvanáctém kole ho však předjel Checa a začal stíhat prvního Toma Sykese. Tom naštěstí vítězství uhájil a to o pouhé 3 desetiny před Checou. Sylvain Guintoli si dojel pro třetí místo. Max Biaggi dojel 4., na krásném 5. místě skončil McCormick, 6. byl Rea, 7. Baz, 8. Aoyama, 9. Badovini, 10. Fabrizio, 11. Camier, 12. Hopkins, 13. Laverty (který absolutně nevím, co dělal, že se tak propadl), 14. Lundh, 15. Baiocco (jede na zraněného Canepu), 16. Zanetti, 17. Brignola, 18. Lanzi a 19. Haslam (ten taky nevím, co vyváděl, prý nějaké potíže s pneumatikama a teď dokonce ve výsledcích vidím, že měl jump start, toho jsem si ani nevšimla....). Nedokončil David Salom a ti tři, kteří na začátku havarovali (Davies, Melandri, Giugliano) do restartu vůbec zasáhnout nemohli.

Před druhým závodem jsme se dozvěděli, že Marco Melandri startovat nebude. Má naraženou ledvinu, nebo něco takového (na anglických stránkách bylo ''bruised kidney'', tak mě jiný překlad, než ''naražená ledvina'' nenapadl).

Tím pádem se startovní rošt o jedno místo posunul, takže z první řady startovali Sykes, Checa, Laverty a Biaggi.

A druhá řada byla najednou čistě britská, když z ní startovali Haslam, Rea, Davies a Camier.
Perfektní start na už suché dráze předvedl Eugene Laverty, který nikoho tentokrát nenechal na pochybách a jel si sólo závod.
Za ním se to však mlelo. Druhý jel Tom Sykes, kterému ale po dvou kolech ''odešel'' motor a Tom musel odstoupit. Na druhé místo se tak dostal Chaz Davies, ale ani on tam bohužel dlouho nevydržel, protože v pátém kole přišel pád. O druhé místo tak bojovali Biaggi a Rea, a pomalu se k nim přibližovali i Camier s Guintolim. Jonathan Rea se dokázal od Biaggiho odpoutat a držel v pohodě druhé místo. Navíc začal stahovat Lavertyho. O třetí místo si to rozdali Biaggi a Camier. Leon jednou málem najel do Biaggiho, ale oba to ustáli a po chvilce souboj pokračoval dál. Dvě kola před cílem ale Leon udělal chybu a vyjel mimo trať. Bohužel na motorce bylo něco špatně, protože krátce na to Leon zajel do boxů.
Na čele se na konci závodu děly věci. Jonathan mílovými kroky stahoval Eugena, ale těsně mu to nevyšlo. Eugene Laverty vyhrál před Reou o 162 tisícin. Na třetím místě si dojel Biaggi. Čtvrtý byl Guintoli, pátý Checa, šestý Badovini, sedmý Baz, osmý Fabrizio, devátý McCormick, desátý Lanzi (takže oba motocykly Effenbert v TOP 10), jedenáctý Hopkins, dvanáctý Zanetti, třináctý Salom, čtrnáctý Lundh a patnáctý byl Brignola. Všichni jezdci, kteří dojeli do cíle, bodovali.
Davide Giugliano sice cíl viděl, ale se ztrátou 12 kol, takže ani nebyl klasifikovaný. On totiž po pár kolech zajel do boxů, něco se tam opravovalo a on potom znovu vyjel na trať. Nedokončili Camier, Aoyama, Baiocco, Davies, Sykes a Haslam. No a už zmiňovaný Melandri nestartoval.

V šampionátu už je situaci pravděpodobně jasná, ale nikdy neříkej nikdy. Vede Max Biaggi, který má 347 bodů. Druhý je Tom Sykes, který má 316,5 bodů, což je ztráta 30,5 bodů na Biaggiho a k mání je ještě bodů 50. No a na třetím místě je Marco Melandri, který má 308,5 bodů, ale otázkou je, jak je to s jeho zdravotním stavem.

Poslední dva závody se jedou 7. října na francouzském okruhu Magny-Cours.