GP Německa

10. září 2012 | 17.31 |
›

Na německém okruhu Nürburgring se jel další závod MS Superbiků. Z první řady startovali Max Biaggi, Tom Sykes, Marco Melandri a Eugene Laverty. Z druhé řady pak startovali Jonathan Rea, Carlos Checa, Leon Camier a Loris Baz. Český závodník Jakub Smrž do závodů vůbec nestartoval, neboť se před závodním víkendem definitivně rozešel se svým týmem Effenbert Liberty. Nahradil ho Lorenzo Lanzi. Kromě Lorenza startovali v týmu Effenbert ještě Maxime Berger a po zranění ve navrátivší Brett McCormick.

Leon Camier měl nějaké technické problémy, takže do zahřívacího kola prvního závodu musel startovat z boxové uličky a pak do závodu musel startovat z konce startovního roštu, takže sedmé místo zůstalo volné.
Ihned po startu dostal velice škaredý highsider Michel Fabrizio a musel vyhledat lékařské středisko. Podle toho, že do druhého závodu startoval, soudím, že mu nic vážného nebylo.
Do čela závodu šel Tom Sykes, ale v polovině závodu ho na čele vystřídal Max Biaggi a Tom se začal propadat a obávat, že na něj vůbec nezbyde umístění na stupních vítězů. A také bohužel nezbylo.
Sledovali jsme závod, kde nebyla nouze o pády favoritů, upadli Carlos Checa (ten však v závodě pokračoval), Jonathan Rea, Davide Giugliano, Marco Melandri i Loris Baz.
Z celkem suverénního vítězství se tak radoval Max Biaggi, boj byl o druhé místo mezi Eugenem Lavertym a Chazem Daviesem, který nakonec vyzněl lépe pro Lavertyho. No a na Toma Sykese zbylo místo čtvrté.
Z týmu Effenbert byl nejlepší 11. Maxime Berger. Lorenzo Lanzi skončil 14., Brett McCormick 15. Takže aspoň všichni tři bodovali.

Ve druhém závodě už bylo všechno v pořádku a všichni startovali z těch míst, která si vyjeli v sobotní kvalifikaci či následném superpole.
Opět nejlépe odstartoval Tom Sykes, a opět mu to nevydrželo. Ale popořadě. Hned po startu došlo k menšímu kontaktu mezi Tomem Sykesem a Eugenem Lavertym, a Eugene musel vyjet mimo trať. Ve stejné chvíli upadl i Max Biaggi. Bylo to však nezávisle na sobě. Biaggi motocykl zvedl a pokračoval, aby získal alespoň nějaké body a nakonec skončil 13.
V osmém kole šel do čela Marco Melandri, ale v zápětí upadl. Tak se stalo, že na čele se objevil letošní nováček v SBK Chaz Davies. Nejprve to vypadalo, že Chaz pozici neudrží, ale on se nikým nenechal ohrozit a dojel si pro své premiérové vítězství v nejvyšší kategorii. Na druhém místě po krásném souboji dojel Eugene Laverty a třetí byl Leon Camier.
Maxime Berger skončil 14., Lorenzo Lanzi 16. a Brett McCormick nedokončil kvůli technickým potížím s motocyklem.

Do čela šampionátu se tak vrátil Max Biaggi, který má 318 bodů. Marco Melandri má bodů 308,5 a za nimi je Tom Sykes s 291,5 body.

Další závod se jede 23. září v portugalském Portimãu.

A ještě si dovolím pár poznámek. Musím pochválit Chaze Daviese a Leona Camiera. Celý tento víkend byli perfektní. Chaz už to dokazuje delšé dobu a navíc jede na netovární Aprilii a poráží i tu tovární, což je super. No a Leon na několik let staré Suzuki ukázal, že by byla škoda, kdyby tato značka opustila závodění v SBK.

Marco Melandri před tímto víkendem vedl, ale dva pády ho o vedení připravily. Navíc Max Biaggi první závod vyhrál a ve druhém byl sice 13., ale bodoval, kdežto Melandri nebodoval vůbec. A to může být zásadní v celkovém hodnocení. No, uvidíme.