VC Belgie 2012

3. září 2012 | 11.49 |

Na belgickém okruhu Spa-Francorchamps se o víkendu jel další závod Mistrovství světa Formule 1. První řadu si v sobotní kvalifikaci vyjeli Jenson Button s vozem McLaren, pro kterého to byla první pole position od Valencie roku 2009 a také jeho první pole position pro McLaren, a Kamui Kobayashi v Sauberu, pro kterého to byl historicky nejlepší úspěch.

Po kvalifikaci se také rozdávalo pár penalizací. Mark Webber dostal pět míst na startovním roštu za výměnu převodovky, takže místo ze 7. místa startoval jako 12. Nico Rosberg také měnil převodovku a také dostal pět míst, jenomže mu se ani kvalifikace nepovedla, takže místo z 18. místa startoval až jako 23. No a penalizaci ještě dostal Pastor Maldonado za zpomalení Nica Hülkenberga v jeho rychlém kvalifikačním kole. Maldonado se posunul o tří místa dozadu, tedy místo ze 3. pozice startoval z místa 6.

Nedělní závod se jel za poměrně pěkného počasí, na suché dráze a byl vypsán na 44 kol.

Hned po zahřívacím kole, když se piloti řadili zpět na startovní rošt, se začalo kouřit od brzd Kamuie Kobayashiho. Bála jsem se, že budou vlát žluté vlajky, že Kamui neodstartuje, ale nic se nedělo, tak jsem si myslela, že je vše v pořádku, ale toho startu jsem se obávala. Červená světla zhasla, a samozřejmě, že Kamuiova reakce byla pomalejší, za ním se zasekl i jeho týmový kolega Sergio Pérez. Hm, pěkný začátek, říkala jsem si a to jsem ještě nevěděla, co se stane za chvilku. Ještě ale zpět ke startu. V řadě za Kamuiem a Sergiem stál Pastor Maldonado a ten tedy opravdu vystřelil, až jsem si říkala, že to bylo na hraně a že možná ulil start. Později se ukázalo, že start opravdu ulil. Asi tušil, že Kamui před ním neodstartuje a že i Sergio se za ním zasekne, tak nechtěl dopadnout taky tak...

V první zatáčce po startu došlo k hromadné kolizi, po které už nemohli pokračovat Romain Grosjean, Fernando Alonso, Lewis Hamilton a Sergio Pérez. Kamui Kobayashi musel s poškozeným vozem do boxů, ale v závodě pokračoval, taktéž Pastor Maldonado. Na okruhu vlály žluté vlajky a jelo se pod safety carem. V čele byl suverénně Jenson Button, za ním jel Kimi Räikkönen a pak oba vozy Force India, tedy Nico Hülkenberg a Paul di Resta.

Jen, co byl závod restartován, na trati opět zavlály žluté vlajky, protože Pastor Maldonado havaroval.

Po tak trošku šíleném začátku, se už zbytek závodu odehrál v klidnějším tempu. Ze suverénního vítězství se radoval Jenson Button. Druhý skončil Sebastian Vettel, který startoval z 10. místa a kterému perfektně vyšla týmová strategie. Já už se z toho tak moc neradovala, protože to znamenalo třetí místo pro Kimiho Räikkönena. Já vím, pódium je skvělá věc, jenže asi i Kimi byl zklamaný, že je ''až'' třetí. Na úžasném čtvrtém místě skončil Nico Hülkenberg, pátý byl Felipe Massa, šestý Mark Webber, sedmý Michael Schumacher (který jel svou 300. velkou cenu), osmý Jean-Eric Vergne, devátý Daniel Ricciardo a desítku bodovaných uzavřel Paul di Resta.

Z čeho mám radost, je, že bodovaly oba vozy Force India i oba vozy Toro Rosso. Z čeho naopak radost nemám, je výsledek Sauberu. Po kvalifikaci to měli skvěle rozjeté, ale štěstí tentokrát při nich nestálo...No jo, vždycky mají problémy s kvalifikací a pak předvedou krásný závod, tenotkrát byla kvalifikace super, ale závod...Jak už jsem napsala, Sergio skončil hned v první zatáčce, Kamui závod sice dokončil, ale s poškozeným vozem na 13. místě.

Když jsem napsala, že zbytek závodu se odehrál v klidnějším tempu, tak to ale vůbec neznamená, že by se tam nic nedělo. Jenson Button si sice v klidu jel to svoje tempo a nenechal se nikým ohrozit, ale za ním se pěkně bojovalo o každou pozici. Nejkrásnější moment pro mě byl, když Kimi předjel Schumachera v nájezdu do legendární zatáčky Eau Rouge. To bylo od Kimiho perfektní.

Jelikož se v závodě stalo pár incidentů, hlavně na začátku, tak měli stewardi dost práce. Mark Webber za pochybení v týmu v boxech trest nedostal, Heikki Kovalainen ano. Je ale pravda, že u Heikkiho k té kolizi došlo. Ale nebyla to Heikkiho chyba, ale chyba muže s lízátkem, který neměl Heikkiho pouštět, když viděl, že se blíží další vůz. Takže tým Caterham dostal peněžní pokutu. V předjížděcích manévrech Vettel - Schumacher také k trestu nedošlo. Mě samotnou už udivilo, že to vůbec chtějí prošetřovat...Tak a teď dva, kteří dostali trest. Pastor Maldonado dostal hned tresty dva. Ztratí pět míst na roštu příštího závodu za ulitý start a ještě dostal pět míst na roštu za kolizi po restartu (když safety car zajel do boxů). Prý kolidoval s Timem Glockem (no, kdesi jsem dokonce četla s Vitalijem Petrovem, tak nevím...). Penalizace se sčítají, takže Maldonado ztratí na startovním roštu příštího závodu hned 10 míst.

A teď speciální odstavec, protože k tomuhle se musím vyjjádřit. Romain Grosjean dostal trest za způsobení té kolize hned po startu. A trest zní: Zákaz startu v příští Grand prix (plus peněžní pokuta). Mě to hodně zaskočilo, čekala jsem penalizaci na roštu, ale hned zákaz startu? Mě osobně to přijde hodně přísný. Jako by to snad Romain udělal schválně nebo co...Ano, je pravda, že mohl někoho vážně zranit, protože formule tam lítaly přes sebe, ale přesto si myslím, že takový trest je příliš...Kdyby stewardi takhle trestali všechny podobné nehody, tak někteří jezdci si aspoň půl roku nezazávodí.....
Tým Lotus, i sám Romain, chybu přiznali, omluvili se a sám Romain říká, že ho to štve, že může vinit jenom sám sebe a je rád, že se při tom nikdo nezranil. Tým se odvolávat nebude, trest bere na vědomí. Mají ale právo nasadit do závodu náhradního jezdce. Už se začala vynořovat všelijaká jména a všelijaké spekulace, s největší pravděpodobností ale pojede jejich náhradní jezdec Jérôme d'Ambrosio. Na jednu stranu bych byla za něj ráda, Jérôme si zaslouží závodit, ale ne za takových okolností.

V poháru jezdců i nadále vede Fernando Alonso, v poháru konstruktérů je to Red Bull.

Další závod se jede už tuto neděli, tedy 9. září v italské Monze a končí nám tím evropská část této sezóny.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář