GP České republiky

28. srpen 2012 | 15.20 |
›

Na Masarykově okruhu v Brně se konal další závod MotoGP. A začnu nejprve marody, protože na trati chyběli hned tři stálí závodníci. Nicky Hayden (zlomená ruka, otřes mozku, měl by se vrátit v příštím závodě) a Héctor Barberá (zlomené tři zádové obratle, doba léčení může být až 10 měsíců, zřejmě až do konce sezóny ho nahradí Toni Elías) do naší země vůbec nepřicestovali. Casey Stoner sice přijel, ale zjistil, že zlomený kotník je čím dál tím horší, takže ještě ve čtvrtek odjel domů do Austálie, aby se podrobil operaci a bude chybět minimálně dva příští závody.

A teď už k samotnému závodu, který se jel na 22 kol a na suché trati. Z první řady startovali Jorge Lorenzo, Cal Crutchlow a Dani Pedrosa. Ve druhé řadě stáli Ben Spies, Andrea Dovizioso a Valentino Rossi. Karel Abraham startoval z 9. místa.

Po startu šel do čela Jorge Lorenzo stíhán Dani Pedrosou a Calem Crutchlowem. Chvíli se tam držel i Ben, ale pak se něco stalo s jeho motocyklem a Ben se propadl až mezi motocykly CRT na 14. místo. Potom ale jako by se motocykl ''umoudřil'' a Ben se pomalu dostával zpátky dopředu. Jenomže v osmém kole přišel pád z osmého místa. Už se k tomu nemá smysl vyjadřovat. Jak mě je Bena líto. To už není možný, aby měl takovou smůlu....

Na čele se tedy utvořila dvojice Lorenzo, Pedrosa, která všem začala ujíždět. Třetí Cal Crutchlow si také udržoval odstup na čtvrtého Doviziosa. Ve 12. kole šel do vedení Pedrosa. Lorenzo se však držel za ním a vyčkával. Poslední asi dvě nebo tři kola byla strhující, když si oba závodníci několikrát vyměnili pozice. Tím šťastnějším v cíli byl nakonec Dani Pedrosa o 0,178 před Jorge Lorenzem. Na třetím místě skončil Cal Crutchlow a jsou to pro něj první stupně vítězů v MotoGP. Dále skončili 4. Andrea Dovizioso, 5. Stefan Bradl, 6. Álvaro Bautista, 7. Valentino Rossi, 8. Randy de Puniet (nejlepší CRT), 9. Karel Abraham, 10. Aleix Espargaró, 11. Toni Elías, 12. Yonny Hernandéz, 13. Colin Edwards, 14. Michele Pirro, 15. James Ellison, 16. Mattia Pasini. Na 17. místě byl klasifikován Danilo Petrucci, ale ten kolo před cílem zajel do boxů. Nedokončili kvůli pádu Ben Spies a ještě Iván Silva.

V šampionátu i nadále vede Jorge Lorenzo, ale Dani Pedrosa je už o 13 bodů za ním.