GP Francie

21. květen 2012 | 10.54 |
›

O víkendu se jela Grand Prix Francie na okruhu Le Mans. V mokré kvalifikaci zvítězil Maverick Viňales, vedle něj se do první řady postavili Efrén Vázquez a Miguel Oliveira. Český závodník Jakub Kornfeil startoval z krásného 4. místa. Holandský závodník Jasper Iwema na českém motocyklu FGR byl na roštu na 25. místě.

Stejně jako sobotní kvalifikace, tak i celý nedělní závod byl poznamenaný deštěm. A děly se, panečku, věci. Krátce po startu se do čela dostal malajský jezdec Zulfahmi Khairuddin. Jsem si v té chvíli říkala, že to by bylo něco, kdyby mu to vydrželo celý závod. Nevydrželo. Do čela pak šel Héctor Faubel, následován Luisem Salomem, a za ním už se cpali Jakub Kornfeil, Maverick Viňales, Miguel Oliveira. NIkdo z těchto jmenovaných však nakonec cíl závodu neviděl. Nejvíce mě mrzí pád Héctora Faubela z prvního místa, moc jsem mu přála, aby se mu to povedlo a vyhrál. A pak taky je mi líto Kuby, pád přišel, když Kuba byl na třetím místě.

Z prvního místa však spadlo hned několik závodníků a tak se najednou stalo, že do čela se dostal domácí borec Louis Rossi. Na druhé místo se najednou posunul po ne zcela dobrém startu Sandro Cortese a třetí jezdil Alberto Moncayo. Jenže Sandro také upadl. Motorku ale zvedl a pokračoval dál. Na druhé místo se tak posunul Moncayo a o třetí se bojovalo mezi nováčky Alexem Rinsem a Niccoló Antonellim.

Závod nakonec opravdu vyhrál rodák přímo z Le Mans Louis Rossi. Francouzi byli patřičně nadšeni, takovýto úspěch nikdo nečekal. Druhý byl tedy Alberto Moncayo a třetí nakonec Alex Rins, protože Antonelli udělal při vjezdu do jedné ze zatáček chybu. Nakonec tedy skončil čtvrtý. Sandrovi to nakonec vyšlo alespoň na 6. místo. Díky všem těm pádům a podobně se stalo, že český motocykl FGR skončil na perfektním 7. místě. Gratulace jak celému týmu, tak samozřejmě i Jasperovi!

Závod dokončilo pouze 15 závodníků a to ještě od 11. kola byli o kolo a víc zpět.

Ještě zmíním Fina. Niklas Ajo měl pád hned na začátku, když byl zapleten do hromadné kolize. Nasedl a pokračoval dál, po několika kolech však havaroval znovu.

Efrén Vázquez bohužel do závodu z toho krásného 2. místa nestartoval. V zahřívacím kole se cosi pokazilo a pro Efréna závod skončil dřív než začal. Škoda.

Celkové pořadí vede i nadále Sandro, který má 67 bodů. Druhý je Maverick Viňales s 55 body a třetí Luis Salom má 49 bodů. Jakub Kornfeil má 7. bodů a je 20.

Další závod se jede 3.6. ve Španělsku u města Barcelona.