GP Nizozemska

23. duben 2012 | 14.52 |
› 

Na okruhu Assen v Nizozemsku se jelo další kolo MS Superbiků. Než se začnu věnovat závodnímu víkendu, tak sem musím napsat dvě změny ve startovním poli.

V tomto závodě vůbec nestartoval tým ProRide. V prvním závodě v Austrálii za ně startoval De Rosa, v italské Imole zas Alfonsi, no a tentokrát nestartovali vůbec. Nevím proč, ale mám takový pocit, že v tom budou finanční potíže. No a teď ten druhý, který se neúčastnil a obávám se, že už se ani nikdy účastnit nebude. Je to Joan Lascorz z továrního týmu Kawasaki. Ještě jsem se o tomto incidentu nezmínila, ale určitě by na to taky došlo. Takže teď to napíšu jenom tak ve zkratce, ale určitě tu o tom bude samostatný článek, i když motocykloví fanoušci o tom určitě ví. Joan v testech na Imole, po závodním víkendu v Imole, bohužel upadl. A upadl tak nešťastně, že si zlomil krční obratle C5 a C6. Okamžitě mu operovali páteř a uvedli ho do umělého spánku. Nyní už je Joan v nemocnici v Barceloně. Už dokáže dýchat sám, bez pomoci přístrojů a dokonce už jemně hýbe rukama. To je však bohužel všechno. Doktoři říkají, že rukama by mohl pohybovat, ale už se pravděpodobně nikdy nepostaví na nohy. Celá fanouškovská obec se za něj modlí a všichni stále věří v zázrak, ale jak řekl doktor, oni udělají všechno pro to, aby aspoň dokázal hýbat rukama. Je to strašné, i já jsem si kvůli tomu v minulých dnech (když to bylo nejvíc aktuální) poplakala. Říkala jsem si:''Sakra, proč já radši nesleduju šachy?'' Místo Joana v tomto závodě nikdo nestartoval, ale tým to bude muset vyřešit, mají nahlášené dva jezdce, budou tam muset někoho dát.

Teď už ale k víkendovým závodům. Sobotní superpole byla netradičně složená pouze ze dvou částí a to proto, že pršelo. A když prší, tak jsou pro superpole jiná pravidla než když je sucho. Z první řady startovali Tom Sykes, Jonathan Rea, Jakub Smrž a Sylvain Guintoli. Ve druhé řadě stáli Carlos Checa, Michel Fabrizio, Leon Haslam a John Hopkins. Takže rozložení sil více než zajímavé.

První závod začal na suché trati. Jenže po třinácti odjetých kolech musel z prvního místa odstoupit kvůli poruše Tom Sykes. Z jeho motocyklu vytékal olej a navíc začalo pršet, takže se závod přerušil. Do restartu na zbylých devět kol šel z pole position Marco Melandri. Závodníci českého týmu Liberty Smrž a Guintoli stáli opět v první řadě. Z vítězství se po krásném souboji radoval Sylvain Guintoli. To bylo perfektní, český tým na stupínku nejvyšším. Na druhém místě dojel pro mě velmi překvapivě Davide Giugliano a třetí skončil jeho značně zkušenější týmový kolega Carlos Checa. Jakub Smrž byl 7. Když zmíním další dva závodníky českého týmu Liberty, tak Maxime Berger byl 11. a Brett McCormick nezasáhl do restartovaného závodu, protože upadl už na začátku té první části. Hrozně mě mrzí Tom Sykes. Získal tři pole position ze tří možných, ale vítězství mu stále uniká. A taky mě tento závod mrzí Ayrton Badovini. Měl rozjetý úžasný závod na 2. místě, no nakonec skončil v kačírku. No a Leon Camier pro jistotu spadl už v zahřívacím kole.

No jo no, mokrá dráha dělá své.

Druhý závod byl vyhlášen už od začátku jako mokrý. Startovní rošt byl poskládán samozřejmě podle sobotní superpole, to znamená Tom Sykes opět na pole position a další šance pro něj vyhrát. I když on už mokrý závod vyhrál (loni na Nürburgringu), ale pořád čekáme na vítězství na suchu. Skoro celý závod odvodil na čele Jakub Smrž. Už jsem si říkala, že to dá, že se bude slavit a že konečně bude hrát česká hymna. Jenže zase nic. Ze zadu se přihnali jak Guintoli, tak i Johnny Rea. To by nevadilo, Kuba mohl bojovat aspoň o pódium, jenomže tři kola před koncem závodu spadl. Dočetla jsem se, že to bylo, když předjížděl nějakého jezdce o kolo zpět. Nechápu. Neviděla jsem, nemůžu soudit, ale určitě si to najdu. Vyhrál tak Jonathan Rea. Dokázal to, co si před závodem předsevzal, protože jeho tým Ten Kate Honda (teda oni už se tak vlastně nejmenují, ale stále to je tým bratří Ten Kate) je tým holandský, čili domácí. Druhý skončil Sylvain Guintoli a třetí byl Eugene Laverty. Ještě zmíním další dva ''české jezdce''. Maxime Berger, ani Brett McCormick závod pro pád nedokončili, takže jediný, kdo závod za tým Effenbert dokončil, byl druhý Guintoli. Maxime je v pořádku, ale Brett McCormick má zlomené krční obratle C5 a C6, poraněný obličej, hematom v oku a zdá se mi, že jsem četla, že i zlomený malíček na ruce. Je v nemocnici, ale vypadá to, že tak strašné následky, jaké pravděpodobně bude mít Joan Lascorz, se McCormickovi vyhnou. Měl by se plně zotavit. Ten pád jsem viděla, no nic příjemnýho to rozhodně nebylo.

To je asi tak všechno. Celkové pořadí vede Max Biaggi, který má 92 bodů před Carlosem Checou, který má pouze o bod míň. Jinak, ani jednomu z nich se tentokrát moc nedařilo. Biaggi totiž startoval až ze 17. místa, v prvním závodě dojel 4. a ve druhém 8. Carlos Checa sice byl v prvním závodě 3., ale ve druhém nebodoval. Hned na začátku totiž musel do boxů a pak jel s kolem ztráty a dojel 17., tedy poslední.

Další závod se jede 6. května na italském okruhu Monza. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře