VC Číny 2012

16. duben 2012 | 10.27 |

O víkendu se na čínském okruhu u Šangaje jel letos už třetí závod MS vozů formule 1. Po kvalifikaci jsem byla vážně nadšená, zase to jednou dopadlo pro mě velmi dobře. První pole position ve své kariéře si vyjel Nico Rosberg. Vedle něj stál Michael Schumacher, jeho týmový kolega z týmu Mercedes. Do druhé řady se postavili moji oblíbenci Kamui Kobayashi a Kimi Räikkönen, ve třetí řadě byli Jenson Button a Mark Webber. Lewis Hamilton sice zajel v kvalifikaci druhý nejlepší čas, jenomže kvůli výměně převodovky dostal penalizaci 5 míst, takže startoval ze 7. pozice, vedle něj se postavil Sergio Pérez. Nejlepší desítku pak uzavřeli Fernando Alonso a Romain Grosjean. O jedno z největších překvapení se postaral Sebastian Vettel, kterému to prostě nevyšlo a nepostoupil do třetí části kvalifikace a startoval tak až z 11. místa. Jean-Eric Vergne, který se kvalifikoval jako 18., musel kvůli nějakým změnám na autě startovat z boxové uličky.

Musím říct, že ačkoliv jsem si moc přála, aby Nico vyhrál, tak jsem tomu moc nevěřila. Říkala jsem si, že se zezadu přiřítí Button a Hamilton a Nico nebude mít šanci. Jenže Nico to zvládl. Jel svůj 111. závod v F1 a konečně se mu podařilo vyhrát. Ve svém tipu na pódium jsem se ale příliš nespletla, protože Jenson Button skončil 2. a Lewis Hamilton 3. Sebastian Vettel také předvedl dobrý závod a dostal se až na 5. místo.

Tak a teď ti, co mě potěšili a také bohužel zklamali. Skvělý výsledek zaznamenali oba piloti Williamsu. Bruno Senna byl 7. a Pastor Maldonado 8. Ač Maldonadovi nefandím, tak musím jeho výkon pochválit. Jaký hezčí dárek k dnešním (16.4.) sedmdesátým narozeninám by si Sir Frank Williams měl přát! Skvěle se taky předvedl Romain Grosjean, který si 6. místem zajistil letošní první body. Naopak u jeho týmového kolegy bude určitě zklamání. Kimi totiž skončil až 14., a to ještě asi 3 kola před cílem byl na 2. pozici. Nevím, co přesně se stalo, že se Kimi začal tak moc propadat, ale řekla bych, že mu odešly pneumatiky. No u Sauberu taky bohužel moc dobrá nálada nepanovala. Namlsali se výsledkem kvalifikace, a tak výsledek závodu je spíš špatný než dobrý. Kamui byl 10. a Sergio 11., takže Sauber bere pouze jeden bod. Myslím, že ani u Ferrari nemůže panovat radost, Fernando Alonso byl 9. a Felipe Massa zase nebodoval, když dojel 13.

Jediným závodníkem, který závod nedokončil, byl Michael Schumacher. Svým způsobem mu to zavinili mechanici při zastávce v boxech, protože to vypadá, že mu špatně upevnili kolo. Schumacher pak musel odstoupit. Je to docela škoda, Mercedes mohl mít double. A ač Schumachera nemám ráda, tak tentokrát mi ho bylo docela líto.

V celkové pořadí vede Lewis Hamilton.

Další závod se jede už tuto neděli, tedy 22.4. v Bahrajnu, a to přes nepokoje, které v této zemi stále panují. FIA rozhodla, že se pojede, že situace je pod kontrolou, takže uvidíme. Zatím tedy platí, že závod bude.