GP Evropy

14. květen 2012 | 16.05 |
›

V rámci GP Evropy Mistrovství světa superbiků se další závod konal na britském okruhu Donington Park. A nikoho asi nepřekvapí jméno vítěze kvalifikace. Ano, opět Tom Sykes. Toho v první řadě doplnili Leon Haslam, Marco Melandri a Max Biaggi. Do druhé řady se postavili Sylvain Guintoli, Jonathan Rea, Leon Camier a Jakub Smrž.

Nejprve ještě rychle zmíním změny ve startovním poli. Místo zraněného Joana Lascorze tentokrát startoval francouzský talentovaný mladík Loris Baz, který normálně jezdí v kategorii Superstock 1000, jenže zde superstocky nejely. Místo zraněného Johna Hopkinse startoval britský jezdec Peter Hickman. Jen doplním, že Hopper se zranil při minulém závodě, má zlomený kotník, myslím. A ještě třetí změna. Místo zraněného Davida Saloma, který se též zranil minule, vykloubil si rameno, startoval taktéž domácí Gary Mason.

A teď už k závodům. Oba dva se jely na suché trati a na 23 kol.

Po startu šel do vedení Leon Haslam, ale po pár kolech se před něj dostal Tom Sykes, který odvodil skoro celý závod. Pak se přes něj ale přehnal jak Haslam, tak i Marco Melandri. Tihle dva jezdci továrního týmu BMW si v závěru párkrát vyměnili pozice. Ze zadu se na trojici nejlepších ještě dotáhli Max Biaggi i Johnny Rea. Avšak duo od BMW si dojelo pro historický úspěch. Konečně motocykl BMW zvítězil v SBK! A hned double! Třetí nakonec dokončil Tom Sykes, který byl s pódiovým umístěním spokojený. Jonathan Rea byl 4., Max Biaggi 5.

Jakub Smrž skončil na 14. místě. Po startu se propadl, a pak udělal ještě jednu chybu, takže jednu dobu jezdil dokonce až 20. Sylvain Guintoli skončil 8., Maxime Berger 13. a čtvrtý člen českého týmu Effenbert Liberty Brett McCormick i nadále vinou zranění nestartoval.

Druhý závod byl tomu prvnímu značně podobný. Opět polovinu závodu odvodil Tom Sykes, pak se přes něj přehnali Marco Melandri a Leon Haslam, kteří udávali tempo. Ze zadu se na ně přitahovali Max Biaggi a Jonathan Rea. V závěru závodu se nám to trošku promíchalo, když vedl Leon Haslam před Marco Melandrim, třetí byl Rea, čtvrtý Biaggi a pátý Sykes. Všichni však tvořili jednu skupinu. Závod se nečekaně rozuzlil v posledním kole. V poslední zatáčce vrazil Johnny Rea do Leona Haslama a poslal ho tak na zem. Bohužel, Leon Haslam nechtěně s sebou vzal i týmového kolegu Melandriho. Z vítězství se tak radoval Jonathan Rea, na druhém místě skončil Max Biaggi a pro třetí místo si opět dojel Tom Sykes. Leon Haslam motocykl ještě zvedl a dovezl ho na poslední příčce, tedy na 15. místě. Takže všichni, kteří tento závod dokončili, bodovali.

V tomto druhém závodě totiž bylo docela dost odstoupení. Hned na začátku závodu Carlos Checa najel do zadního kola Eugena Lavertyho a vzal s sebou na zemi bohužel i našeho Jakuba Smrže a také svého týmového kolegu Davide Giugliana. Ten však byl schopný v závodě pokračovat. Nicméně po pár dalších kolech stejně zajel do boxů.

Ještě k týmovým kolegům Kuby Smrže. Maxime Berger taky bohužel nedokončil, když pár kol před cílem musel zajet kvůli technické poruše do boxů. Sylvain Guintoli dokončil závod na pěkném 5. místě.

Michel Fabrizio dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za ulitý start, čímž si pokazil docela slušně rozjetý závod.

V šampionátu vede Max Biaggi, který má 128,5 bodu, druhý je Tom Sykes s 123,5 body a na třetí místo už se posunul Jonathan Rea se 108 body. Sylvain Guintoli má 85 bodů a je 7., Jakub Smrž má 44,5 bodu a je na 10. místě a Maxime Berger je s 29,5 body 14.

Příští závod se koná 28. května na okruhu Miller Motorsports Park ve Spojených státech amerických u města Salt Lake City. Ale pozor, závod se koná v pondělí.

Mimochodem, Matěj Smrž jako spolukomentátor byl skvělý ;-)