GP Kataru

10. duben 2012 | 10.31 |
›

Do historicky prvního závodu Moto3 startoval z pole position německý závodník Sandro Cortese, toho v první řadě doplnili Maverick Viňales ze Španělska a Louis Rossi z Francie. Český závodník Jakub Kornfeil startoval v den svých 19. narozenin z 19. místa, Holanďan Jasper Iwema startující za český tým FGR byl na roštu 17.

Večerní závod pod umělým osvětlením se pomalu stává tradicí a navštěvuje ho čím dál tím víc lidí. Teda aspoň mě to tak z těch záběrů přišlo. Nemusí to tak být, režie si třeba schválně vybírala záběry tak, aby to vypadalo, že je tam hodně lidí, ale mě to vážně přišlo, že je tam víc lidí než minule.

No a závodníci nám ukázali, že i v Moto3 to bude napínavé a zajímavé. První závod sezóny se vyvedl. O vítězství se od začátku přetahovali Maverick Viňales a Romano Fenati, pro mě velké překvapení. Romano Fenati je mladý italský závodník jezdící za tým italské národní federace. No nakonec to největší favorit tohoto ročníku zvládl a vyhrál. Mám na mysli samozřejmě Viňalese. Fenati se tak musel spokojit s druhým místem, ale myslím, že zklamaný určitě není. Velká bitva se ovšem sváděla o třetí místo. Ve skupince bojovalo asi 7 závodníků, a byla to pěkná podívaná. Chvílemi se to tam velmi zajímavě přelívalo. Nakonec ten poslední stupínek na pódiu vybojoval poleman Cortese. Na čtvrtém místě skončil Luis Salom, pátý Miguel Oliveira, šestý Zulfahmi Khairuddin, sedmý Arthur Sissis. Na osmém místě se umístil Danny Kent, devátý byl Louis Rossi, desátý Alex Rins, jedenáctý Alan Techer, dvanáctý Héctor Faubel, třináctý Niklas Ajo, čtrnáctý Alberto Moncayo a bodovanou patnáctku uzavřel Jakub Kornfeil. To znamená, že Kuba si z prvního závodu sezóny veze bod.

Docela mě zklamali Asparovci Héctor Faubel a Alberto Moncayo. Absolutně nechápu, co se stalo, že skončili až na 12. a 14. místě. Je pravda, že oni měli problémy už v kvalifikaci a startovali až z půlky pole. Doufám, že to do příště napraví. Naopak mě potěšil mladý finský závodník Niklas Ajo, který startoval z 5. pozice. Dokončil sice na 13. místě, ale u něj jsem ani nečekala, že by se mohl zapojit do boje vepředu. I tak jsou nějaké ty body pro něj dobré.

Ještě dodám, že Jasper Iwema z FGR dokončil na 24. místě. Nutno ale podotknout, že měl nějaké problémy, protože se na startu vůbec nerozjel. No a pak se ztráta těžko dohání.

Pořadí mistrovství světa nemá cenu psát, protože se samozřejmě shoduje s výsledky v cíli tohoto závodu. Další závod se jede 29. dubna ve španělském Jerezu.