SP 2011/2012: Planica

19. březen 2012 | 11.09 |

Podium (2)

Jako každý rok i letos se konalo poslední zastavení světového poháru mužů ve slovinské Planici.

Čtvrteční kvalifikaci vyhrál Nor Bjørn Einar Romøren, takže prodloužený skokanský víkend začal velmi dobře.

Páteční individuální závod vyhrál domácí Robert Kranjec (227,5 m a 215 m; 434,3 b.) před Simonem Ammannem (212 m a 222 m; 423,4 b.) a Martinem Kochem (225 m a 218,5 m; 418,6 b.).

Robert Kranjec se tímto vítězstvím dostal do čela světového leteckého poháru před Daiki Ita.

Boj o velký kříšťálový glóbus už se pomalu chýlil ke konci. Po tomto závodě bylo mezi Andersem Bardalem a Gregorem Schlierenzauerem rovných 100 bodů. Takže pokud by Gregor ve druhém individuálním závodě vyhrál, za což je právě 100 bodů, Anders by potřeboval získat pouze 1 bod.

Roman Koudelka byl 13., Lukáš Hlava 16., Jakub Janda 37. a Jan Matura 40. čili poslední.

To Finové na tom byli ještě hůř. Matti Hautamäki skončil 33. a ostaní se ani nedostali z kvalifikace do závodu, tedy Anssi Koivuranta, Janne Happonen ani Olli Muotka.

23

V sobotu dopoledne se konal poslední letošní týmový závod. Ještě před tím ale všichni fanoušci věděli, že tohle je poslední závod Matti Hautamäkiho v kariéře. Ano, Matti v pátek prozradil finské televizní stanici, že končí. Ono se to řešilo i loni, že Matti bude chtít končit, ale trenér Pekka Niemelä ho ještě na rok přesvědčil. Teď už Matti definitivně skončil. Tušila jsem, že tato zpráva přijde, přesto je mi to moc a moc líto, že ho už na můstku neuvidím. Byl to první skokan, kterému jsem kdy ve svém životě začala fandit. Ale tak jasně, zas přijdou na jeho místo mladí. Teda doufám, víte jaká je teď ve finském skoku situace.

Takže ale k závodu. Toho se zúčastnilo 11 týmů. A i když to ze začátku vypadalo, že by mohl triumfovat norský tým, stejně to nakonec dopadlo tak, jako poslední dobou vždycky. Vyhrálo Rakousko se 1619,3 body. V týmu skákali Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer a Martin Koch. Norsko skončilo aspoň druhé se 1543,7 body. Za tým skákali Rune Velta, Anders Fannemel, Bjørn Einar Romøren a Anders Bardal. No a na třetím místě skončilo Německo, za které skákali Maximilian Mechler, Severin Freund, Andreas Wank a Richard Freitag, kteří celkem získali 1522,2 bodu. Škoda, že domácí Slovinci skončili čtvrtí, to pódium jsem jim přála.

Češi ve složení Jakub Janda, Jan Matura, Roman Koudelka a Lukáš Hlava skončili se 1364,7 body na 7. místě. Finsko bohužel nepostoupilo do druhého kola. Tým ve složení Olli Muotka, Janne Happonen, Anssi Koivuranta a Matti Hautamäki skončil 9.

Před začátkem druhého kola si však Matti ještě jednou skočil.

Naposledy. To se tak dělává, když skokan konči, že má ještě takový rozlučkový skok. Fanoušci i ostatní skokani mu tleskali. Jeho tři kolegové to pod můstkem natáčeli a pak se s Mattim objímali a nosili ho na ramenou a teklo šampaňský. Trenér Niemelä smeknul před Mattim kšiltovku. Bylo to takové dojemné no, teda pro mě jakožto pro finskou fanynku to dojemné bylo.

Nedělního individuálního závodu a zároveň úplně posledního závodu světového poháru 2011/2012 se zúčastnilo pouze 30 nejlepších skokanů letošního pořadí. Plus Slovinci mohli postavit národní skupinu. V té byl jenom Jaka Hvala, takže nakonec skokanů skákalo 31, což znamenalo, že nebude bodovat jenom jeden z nich.

První kolo se odskákalo, ale pak se začaly měnit povětrnostní podmínky a tak se čekalo. Nejprve 15 minut pauza, potom pauza dalších 10 minut. Nakonec se ředitelství závodu rozhodlo druhé kolo zrušit a počítat výsledky pouze po prvním kole.

Vyhrál tak Martin Koch (222,5 m a 242,5 b.) před Simonem Ammannem (212 m a 225,6 b.) a Robertem Kranjecem (204 m a 223,8 b.).

Lukáš Hlava skončil 13., Roman Koudelka 14. a Jakub Janda 27.

Anssi Koivuranta byl 25. a Janne Happonen 31., tedy na něj vyšla ta jediná nebodovaná pozice.

Robertu Kranjecovi to stačilo a mohl se radovat z obhajoby malého křišťálového glóbu za lety na lyžích.

A teď k boji o ten velký. Gregor Schlierenzauer skončil 4., ale Anders Bardal 23., což mu pohodlně stačilo k tomu, aby se mohl radovat. Je to první Nor po 18 letech, který dokázal vyhrát celý světový pohár. A mě to opět dojalo. Moc jsem to Andersovi přála už od chvíle, když začínal mít šanci to dokázat a on to dokázal. Ale teď to tady nebudu řešit. Chystám článek se shrnutím této sezóny i s celkovým pořadím SP.

Příští sezóna začne pravděpodobně na konci listopadu v Kuusamu. Ještě jsem neviděla kalendář, vlastně já nevím, jestli už byl nějaký vydán, myslím, že ještě ne. A taky nás příští sezónu čeká mistrovství světa v italském Val di Fiemme. Určitě se zas máme na co těšit.