VC Malajsie 2012

26. březen 2012 | 14.57 |

Jak jsem včera slíbila, tak taky konám. Článek o včerejší GP Malajsie na okruhu Sepang poblíž Kuala Lumpur je tu. Ten závod měl snad všechno, co od závodu očekávám. Předjížděcí manévry a souboje o každé místo, nějaké ty výlety mimo trať, časté výměny pneumatik, což způsobila změna počasí, napětí až do konce. Prostě to mělo šťávu. Ani chvilku jsem se nenudila.

Napřed krátce k sobotní kvalifikaci, kterou jsem neviděla. Byla totiž dopoledne. U nás ale bylo krásně, a tak jsme se vydali na dopolední nákup. No ale k té kvalifikaci. Pole position si vyjel stejně jako minule Lewis Hamilton a vedle něj byl stejně jako minule Jenson Button. Ve druhé řadě stáli Michael Schumacher a Mark Webber. Kimi Räikkönen si vyjel páté místo na roštu. Jenomže už v pátek musel měnit převodovku, za což dostal penalizaci 5 míst, takže to znamenalo, že startoval jako 10. Na to páté místo na roštu se tak posunul Seb Vettel a vedle něj stál Kimiho týmový kolega Romain Grosjean. Sedmý byl Nico Rosberg, osmý Fernando Alonso. Kimiho v pátě řadě doplnil Sergio Pérez. Sergiův kolega Kamui Kobayashi se kvalifikoval až jako 17. Kimi nebyl jediný, kdo dostal penalizaci. Jako by Malajsie nepřála Finům, protože tím druhým byl Heikki Kovalainen. Ten si ji ale přivezl už z Austrálie, protože předjížděl za safety carem ve chvíli, kdy se to nesmí. Heikki se kvalifikoval jako 19., takže penalizace ho posunula až na poslední místo. Dobrá zpráva přišla pro tým HRT. Oba jeho jezdci se tentokrát do závodu kvalifikovali.

Z nedělního závodu jsem viděla úplně všechno. Krátce po startu měli Michael Schumacher a Romain Grosjean kolizi. Oba však pokračovali. Od začátku závodu ale jezdce ohrožoval déšť. Chvilku pršelo víc, chviku míň. Sergio zariskoval a hned v prvním kole zajel do boxů na výměnu pneumatik. Toto se nakonec ukázalo jako rozhodující. Pár kol po něm totiž začalo pršet víc a víc, a tak i ostatní jezdci museli do boxů. Tím, že Sergio už tam byl hned na začátku, tak se posouval polem až na 3. místo. Romain Grosjean nezvládl nájezd do jedné ze zatáček a zůstal stát v kačírku. Závod tím pro něj skončil. Těžko říct, jestli to byla jeho chyba, nebo to bylo tím, že trať byla moc mokrá. Kvůli dešti na okruhu zavlály žluté vlajky a vyjel safety car. Jezdci tak kroužili pár kol, když v 9. kole se ředitelství závodu rozhodlo vyvěsti červené vlajky. Znamenalo to přerušení závodu. Přerušení trvalo zhruba třičtvrtě hodiny. Pak déšť ustal. Jezdci nastupovali do restartu závodu podle toho, na jaké pozici byli před vyvěšením červených vlajek. Tedy z první řady startovali oba vozy McLarenu, Hamilton a Button a za nimi ve druhé řadě stáli Sergio a Fernando Alonso. Zajímavá byla situace uprostřed pole. Narain Karthikeyan s vozem HRT totiž startoval z 10. místa. Bylo to ale způsobené tím, že před tím, než byly vyvěšeny červené vlajky, ještě nebyl v boxech. Všichni jezdci museli do restartu povinně nasadit pneumatiky do mokra. Takže síly se relativně vyrovnaly. Po restartu trať začala rychle osychat.

Jezdci začali zajíždět do boxů, aby si vyměnili mokré pneumatiky za pneumatiky do přechodných podmínek. A pořadí se zajímavým způsobem přeskládalo. Na první místo se dostal Fernando Alonso, druhý byl Sergio a třetí Lewis Hamilton. Jenson Button se propadl až na konec pole, protože kolidoval z vozem Naraina Karthikeyana a rozbil si o něj přední křídlo, takže musel do boxů znovu. Po nějaké době byl hlášen další déšť, nicméně nepřišel a závod se opravdu dojel na suchu. Chvilku před koncem závodu si Seb Vettel poničil přední pneumatiku o vůz koho jiného než Naraina Karthikeyana. Tím vypadl z bodovaných míst, protože musel do boxů na výměnu poškozené pneumatiky. Seb pak označil Karthikeyana za idiota. No, podle záběrů to však vypadalo, že to byla Sebova chyba, takže nemá ostatním co nadávat. Nepochopila jsem ale, co Red Bull vyváděl asi dvě kola před cílem. Hlásili Sebovi, ať auto odstaví. Za chvilku mu hlásili, ať zůstane na trati, a pak zas, ať auto odstaví. No Seb nakonec dojel 11. Smůlu měl zas Pastor Maldonado. Minulý závod odstoupil půl kola před koncem, teď to, myslím, byly kola dvě. Důvod? Odešel mu motor.

Takže vyhrál Fernando Alonso na Ferrari. Ano, na tom Ferrari, které je, podle mnohých, špatné a nekonkurenceschopné. I ve Ferrari to přiznávají. No ale vývoj závodu jim přál. Druhý skončil Sergio se Sauberem. Neuvěřitelné. Nejlepší výsledek v historii týmu Sauber a první stupně vítězů v F1 pro Sergia. No a na třetím místě dojel Lewis Hamilton s McLarenem. Sergiův kolega Kamui bohužel nedokončil, musel odstoupit kvůli problému s brzdami. Kimi dojel na pěkném 5. místě.

A teď ještě něco k Sergiovi. Už během minulého závodu se povídalo, že nahradí Felipe Massu ve Ferrari. Felipe podává nepřesvědčivý výkon a mnozí by ho rádi viděli pryč. Nicméně Ferrari stále tvrdí, že Felipe zůstává, ale jeho sedačka na příští rok se otřásá. Otázkou ale je, proč by to Sergio dělal? Ano, Sauber používá motory Ferrari. Ano, Sergio patří do akademie Ferrari. Já nemám nic proti tomu, aby tam šel třeba za rok. Ale letos, ať se soustředí na Sauber, ať si udělá dobré jméno tam, ať udělá týmu co nejlepší výsledky, protože ten tým si to jisto jistě zaslouží. Ať ještě nabere nějaké zkušenosti, stále je to začátek jeho druhé sezóny v F1, a pak ať přemýšlí o Ferrari. Toť můj názor.

Šampionát vede Fernando Alonso. Další závod se jede v čínské Šanghaji 15. dubna 2012.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář