Rozhovor s Pekkou Niemelä

2. leden 2012 | 12.56 |

Na FISskijumping.com se minulý týden objevil rozhovor s finským skokanským trenérem. A, když se to týká Finů, tak to tady nesmí chybět. Takže tu je můj překlad.

Pekka Niemelä má nyní složitou práci – je hlavním trenérem finského skokanského týmu. A finský skok na lyžích je v krizi, kterou Niemelä vysvětluje v rozhovoru pro FISskijumping.com. Niemelä bojuje za lepší výsledky a změnu. A, jak říká, je tu důvod k naději.

Pekko Niemelä, nyní to není jednoduchá situace pro finský tým. Jaká jsou vaše očekávání pro Turné čtyř můstků?
Ano, nebylo to jednoduché. A je pro to několik důvodů. Dva z našich nejlepších skokanů, Janne Ahonen a Harri Olli, ukončili kariéru a další dva dobří sportovci Ville Larinto a Janne Happonen měli dvakrát vážné zranění kolene. Může to být je ztěží nahraditelné, když ztratíte čtyři nejlepší skokany ve stejnou chvíli. Na druhé straně také čelíme finančním problémům. Nemůžeme trénovat tak, jak bychom chtěli mezi závody. Takže jsme v situaci, která je, samozřejmě, v krizi, která se týká sportu a managementu. A to se dotýká našich sportovců. Náš týmový duch je stále skvělý, atmosféra je dobrá. Otázkou je, jak jsme schopni dobře trénovat. S výhledem na Turné čtyř můstků doufám, že sportovci můžou ukázat, čeho jsou schopni, musí dobře skákat s dobrou technikou a trošku víc se smát.

Ale skokani stále věří ve vaši strategii a během tréninku se bavíte?
Atmosféra uvnitř týmu je stále velmi dobrá. Společně pracujeme dobře a táhneme za jeden provaz. Ale jsou tu finanční problémy a nedostatek dobrých výsledků a to ovlivňuje všechny skokany. Já osobně jsem nezměnil svou strategii od té doby, co jsme získali double minulou sezónu v Kuopiu. Ale v našem prostředí se toho hodně změnilo.

Zmínil jste krizi v managementu, za kterou musí sportovci platit. Myslíte si, že ve Finsku není dost mladých skokanů?
V našem případě krize managementu znamená nedostatek finanční podpory a fakt, že, v pozadí našich nejlepších skokanů, není tu dost mladších sportovců. Je tu pouze několik sportovců mezi 16 – 22 lety. Ale vidím světlo na konci tunelu. Protože máme mnoho šestnáctiletých a mladších talentů. A počítám s tím, že mezi nimi jsou skokani, kteří nám můžou pomoct. Můj sen je, že zbytek z našich top skokanů Matti Hautamäki, Anssi Koivuranta, Janne Happonen a Ville Larinto mohou dosáhnout špičkových výsledků i přes finanční problémy. A také můžeme získat nové sponzory a šestnáctiletí skokané mohou těžit z těchto peněz, takže znovu budeme mít v budoucnu dobrý tým.

Jaká je situace ve Finsku? Je zde spoustu tlaku nebo už skoky na lyžích nejsou v takovém středu zájmu?
Oh ne, ne, ne. Je ho víc a víc. Kvůli krizi je v médiích mnoho reportáží, ne tak moc o skokanech a trenérech. Ptají se, jak se může stát, že tak důležitý sport, jako jsou skoky na lyžích, se může dostat tam, kde teď je.

Je to nejpopulárnější sport ve Finsku a mnoho fanoušků přichází k můstkům a to po mnoho let. Ptají se, jak se mohlo stát, že rozpočet na tréninkové kempy v létě na celou Letní GP a Světový pohár atd. je pouze 100 000 euro. Za těchto okolností nemáme šanci pracovat na vysoké úrovni. A média se stále více ptají každého a sportovních specialistů, jak je možné, že celý rozpočet pro 12 lidí skokanského A týmu je něco přes 400 000 euro na rok, což zahrnuje mzdy všech trenérů a servismanů, tréninkové kempy, všechny závody GP a Světového poháru a všechno, co patří ke sportu, nářadí, auta, vybavení. To všechno je zahrnuto v tomto rozpočtu. Momentálně je celý skokanský rozpočet o 50 % menší než před 10 lety, takže úkolem je tento systém, když systém nepodporoval mladé sportovce v jejich cestě na vrchol. My nyní čelíme tomu, že za A týmem nemáme žádné skokany. Další generace je mladší 15 let (mezi 16 a 22 lety je dohromady opravdu jen několik skokanů) a pro tyhle mladé nové Ahoneny potřebujeme vytvořit systém, který bude podporovat jejich cestu vzhůru. Organizace musí pracovat opravdu dynamicky, aby našla správný způsob. Všechno je možné, ale bez akce a přístupu to nepůjde. Není to žádné hokuspokus urychlení, správný druh struktury je všechno.

Janne Happonen a Matti Hautamäki získali tuto sezónu několik dobrých výsledků. Sportovci musí jít tímto směrem, že?
Samozřejmě. Úplně svým skokanům věřím. A také musíme být trpěliví. Až bude Ville Larinto zpátky, až Janne Happonen získá znovu zpět svou plnou sílu, až Matti Hautamäki bude znovu v dobré formě a až Anssi Koivuranta bude skákat dobře, potom budeme mít tým, který může vyhrát zlatou olympijskou medaili. Měli jsme spoustu smůly. Byl to první rok pro Koivurantu, Happonen mohl trénovat pouze 20 % z toho, co ostatní jednoduše proto, že měl problémy s kolenem. Co bychom od něj mohli očekávat? Matti Hautamäki má 30 let, má skvělou tělesnou hmotnost. To je důvod, proč si myslím, že dosáhne tuto sezónu dobrých výsledků. Tuto sezónu měl pouze 25 tréninkových skoků. Jeho technika není tam, kde chceme, aby byla. Ale můžeš to změnit pouze trénováním, nefunguje to v závodě.

Uvidíme tuto sezónu skákat Ville Larinta?
Myslím si, že ano. Je to takový skvělý kluk a je stále mladý. Dvakrát si zlomil ACL. V lednu, když skočil nejdelší skok novoročního závodu v Garmisch-Partenkirchenu. A Happonen se zranil, když skočil 240 metrů – finský rekord. To bylo hodně smůly a nebylo to pod mou kontrolou. Nyní musíme vyřešit krizi v managementu. Každý, počínaje ředitelem, musí udělat správné rozhodnutí, aby dostal finský skok zpátky. Mým úkolem je, aby skokani zůstali motivovaní a v dobré formě. V tuto chvíli cítím, že má pozice a podpora sportovcům je v tuto chvíli dokonce důležitější než na začátku minulé sezóny, kdy jsme měli extrémně dobré výsledky, protože trenér je nejpotřebnější v náročných okamžicích. Když to jde dobře, je to jednodušší a více uvolněné a můžeš se soustředit na kvalitu. Zrovna teď je to těžší, takže krok po kroku : )

Okay, děkuji vám mnohokrát, vydržte bojovat. A hodně štěstí pro nadcházející závody.
Děkuji.

Pozn.: To ACL, jak zmiňuje Villeho zranění, by měl být vaz v koleni nebo něco takovýho, nevím přesně. Jinak se omlouvám, kdyby vám tam nějaká věta česky neseděla...


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře