SP 2011/2012: Bad Mitterndorf

16. leden 2012 | 14.04 |Na Kulmu zlobilo počasí, takže na první letecké závody této sezóny jsme si museli počkat až do neděle.
V pátek se měla odskákat kvalifikace, no nakonec se zrušila a jury oznámila, že do sobotního závodu půjdou všichni přihlášení závodníci, tudíž žádná kvalifikace už nebude. Jenže ani v sobotu počasí nedovolilo skákat, takže se i tento sobotní závod přesunul na neděli. Měl se odskákat ráno a měl být pouze jednokolový.

Tak jsem s obavami čekala, co se bude dít. A on se opravdu odskákal a dopadl velmi dobře. Tedy alespoň já jsem s těmi výsledky moc a moc spokojená. Zvítězil Robert Kranjec ze Slovinska, který skočil 206 metrů a dostal 212,5 bodů. Druhý skončil Thomas Morgenstern, který za skok dlouhý 200,5 metru dostal 206,8 bodů. No a na pódiu je doplnil Anders Bardal, který skočil 205,5 metru a získal 201,6 bodů.
Jakub Janda skončil 19., Roman Koudelka 30. (tomu bohužel foukl ne příliš dobrý vítr, ale v druhém závodě si jistě spravil chuť), Borek Sedlák 49. a Jan Matura 51. Potěšili mě ale Finové. Jelikož to byl pouze jednokolový závod, tak pokud jim foukl dobrý vítr, tak bylo jasné, že se umístí vysoko. A to se přesně Finům stalo. Janne Happonen byl 13., Olli Muotka 16. Anssi Koivuranta skončil bohužel 31. a Matti Hautamäki byl až 47. Ten naopak na podmínky doplatil, ale já z jeho skoků mám pocit, jako by ho to ani nebavilo. No nevím no.

Tm__1443

A hned odpoledne čekal za skokany druhý závod. Ten už byl klasicky dvoukolový a první kolo bylo naprosto skvělé. Jen párkrát se muselo chvilku čekat kvůli větru. Vypadalo to naprosto dokonale a po prvním kole vedl Japonec Daiki Ito.
Ve druhém kole ovšem byly podmínky o něco horší a tak závodníci skákali podstatně méně než v kole prvním a také se víckrát muselo čekat, až budou podmínky lepší. Nakonec však na pódiu není žádné velké překvapení. Vyhrál Anders Bardal (197,5 a 183,5 m; 364,9 b.) před Daiki Item (209 a 171,5 m; 363,3 b.) a Kamilem Stochem (191,5 a 181,5 m; 358,2 b.).
Roman Koudelka skončil na krásném 6. místě a je také bohužel jediný z našich, kdo v tomto závodě bodoval. Jakub Janda skončil 33., Borek Sedlák 39. a Jan Matura 40.
Jak jsem byla ráno spokojená s výsledkem Finů, tak odpoledne opět ukázalo tu realitu, že finský skok je ve velké krizi. Anssi Koivuranta byl 24., Janne Happonen 29., Olli Muotka 34. a Matti Hautamäki 48.

A teď se dostáváme k tomu, co se určitě bude ještě pár dní řešit a o čem se bude ještě nějakou tu dobu mluvit. Vedl Anders Bardal a na můstku zbývali poslední dva skokané druhého kola, Gregor Schlierenzauer a Daiki Ito. A co se nestalo. Závod se začal natahovat, protože Gregor měl nějaký problém se zipem u kombinézy. Organizátoři, co byli na můstku mu to pomáhali spravit, ale nějak se nedařilo a čas ubíhal.

..Nakonec mu to slepili lepící páskou!! Gregor šel na lavičku, rozjel se a skočil. Na to, s jakými potížemi se musel těsně před skokem potýkat, skočil perfektně. Daiki Ito nebyl tak přesvědčivý, a tak Gregor Schlieranzauer vyhrál. Jenže okamžitě šel na kontrolu a FIS ho ihned po závodě diskvalifikovala, protože skákal v nevyhovující kombinéze. Tu se ale nabízí otázka. Proč? Nemyslím ale, proč ho diskvalifikovali, ale proč ho teda pustili skákat, když věděli, že je něco špatně a že když skočí, tak ho stejně diskvalifikují. To mi hlava nebere.... No a teď koukám na výsledky na oficiálních stránkách a Gregor tam není veden jako diskvalifikovaný z celého závodu (jak já to včera pochopila), ale jen mu nezapočítali ten skok z druhého kola, tudíž u něj platí skok z prvního kola dlouhý 203,5 metrů a má 201,5 bodů, což znamená, že je veden jako 30. a to znamená, že ještě bere jeden bod. No aby tenhle jeden bod nebyl na konci sezóny velmi důležitý.

Ve Světovém poháru tedy stále vede Andreas Kofler. Leteckému světovému poháru vévodí Anders Bardal (teda doufám, že je to opravdu on).

A to musím ještě připomenout. Od letošní sezóny platí nové nasazování do závodů v letech na lyžích. Platilo to už teď v Kulmu. Neskáče se podle pořadí světového poháru, ale skáče se podle pořadí leteckého světového poháru, tedy je to jakási vedlejší soutěž.

Další závody se uskuteční tento víkend v polském Zakopaném.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář