SP 2011/2012: Harrachov

13. prosinec 2011 | 12.01 |

O víkendu zavítal Světový pohár ve skocích na lyžích do českého Harrachova.

Jkle2735

Po všech problémech způsobených nedostatkem sněhu, který se nakonec vyřešil (výroba umělého sněhu pomocí tekutého dusíku, nakonec však nasněžil i sníh přírodní) a obavám z větru se tu odskákaly všechny tři závody.

Ten první byl na programu hned v pátek, ale ještě ve čtvrtek mu předcházela kvalifikace. No a před tou čtvrteční kvalifikací byl trénink, kde se to stalo. Česká naděje pro závody Roman Koudelka měl pád. Naštěstí už byl jen těsně nad zemí, kdyby spadl např. hned po odrazu, asi by to dopadlo daleko hůř. Roman byl převezen do nemocnice, kde naštěstí vyloučili jakékoliv zlomeniny. Utrpěl akorát nějaké pohmožděniny, měl naražený bok a taky otřes mozku, protože dopadl na hlavu a dokonce mu praskla helma. Hlavní zprávou ale je, že Roman byl hned v sobotu propuštěn, skákat samozřejmě nesměl, ale vypadá to, že tento víkend ve švýcarském Engelbergu už skákat bude.

Tak to byla taková vsuvka ohledně Romana, a teď už výsledky pátečního závodu. Sice, stejně jako ve čtvrteční kvalifikace, občas zazlobil vítr, ale naštěstí se to odskákalo bez větších problémů. Závod vyhrál Gregor Schlierenzauer, který skočil 140,5 a 128 metrů a získal 246,8 bodů. Na druhém místě skončil, pro mě trošku překvapivě, Japonec Daiki Ito. Ten totiž skočil 129 a 136,5 metrů a měl celkem 245,8 bodů. A třetí byl Anders Bardal se 131 a 135,5 metry a 254 body.
Z českých skokanů se osmým místem blýskl Lukáš Hlava. Martin Cikl byl 28. a po dlouhé době tak dokázal bodovat ve Světovém poháru. Více Čechů už bohužel nebodovalo, protože Borek Sedlák byl 36., Jakub Janda 38., Antonín Hájek 40., Jan Matura 42. a Ondřej Vaculík, Vojtěch Štursa, Čestmír Kožíšek a Jiří Mazoch nepostoupili z kvalifikace.
Co se týče Finů, tak ti mě moc nepotěšili. Matti Hautamäki byl 17. a Anssi Koivuranta 25. Do druhého kola se nedostal Olli Muotka, který skončil 34. a Janne Happonen nepostoupil z kvalifikace.

Securedownload4 - kopie

V sobotu se skákala soutěž týmů a byl to jeden z nejlepších závodů, jaký jsem v poslední době viděla. Vážně. Ze začátku to sice vypadlo na klasickou suverenitu Rakušanů, ale Norové se postupně dotahovali až z toho ve druhém kole byla pěkná přetahovaná, kterou nakonec svěřenci nového trenéra Alexandra Stoeckla zvládli a dovedli do vítězného konce. Tohle přesně norský tým potřeboval, nakopnout, aby si dokázali, že ty změny v týmu pro něco byly a že to všechno půjde. Já měla strašnou radost (teda stále mám). Tým skákal ve složení Tom Hilde (127,5 a 138 m), Bjørn Einar Romøren (138 a 136 m), Vegard-Haukø Sklett (125,5 a 130,5 m) a Anders Bardal (135,5 a 139 m).

Celkem získali 993,7 bodů. Druzí teda skončili Rakušané ve složení Thomas Morgenstern (139 a 131 m), David Zauner (129,5 a 125,5 m), Andreas Kofler (131,5 a 133 m) a Gregor Schlierenzauer (132 a 124 m) a získali 956 bodů. A třetí místo bral tým Slovinska, což je pro mě velmi příjemná změna na stupních vítězů a Slovincům to přeju. Za tým skákali Jernej Damjan (124 a 133,5 m), Jure Sinkovec (122 a 126,5 m), Peter Prevc (130 a 125,5 m) a Robert Kranjec (121,5 a 130,5 m) a získali tak 888,6 bodů.
Český tým ve složení Jakub Janda, Martin Cikl, Jan Matura a Lukáš Hlava si vůbec nevedl špatně. Kluci předváděli vyrovnané skoky a po prvním kole jim dokonce patřilo 4. místo, nakonec z toho ale bylo taky pěkné místo 6.
Zato finský tým se zase "předvedl". Kluci skákali v pořadí Matti Hautamäki, Janne Happonen, Olli Muotka a Anssi Koivuranta. Bojovali o postup do druhého kola s Polskem a Ruskem a Anssi to bohužel nezvládl, takže skončili dokonce až za Švýcarskem na 10. místě a do druhého kola se neprobojovali. Škoda.

111211jkl030

Nedělnímu závodu předcházela kvalifikace, ze které do závodu postoupilo hned sedm českých skokanů, takže český fanoušek se určitě měl na co těšit.

Závod samotný vyhrál poprvé ve své kariéře mladý Němec Richard Freitag. Ten vedl se skokem dlouhým 129 metrů už po prvním kole, ale já osobně jsem mu moc nevěřila, myslela jsem si, že to pod nátlakem nezvládne. Jenže on ve druhém kole skočil 137,5 metru a získal celkem 292,4 bodů a zvítězil. Druhý skončil Thomas Morgenstern (129,5 a 136 m; 283,9 b.) a třetí byl Freitagův krajan Severin Freund (126,5 a 133, m; 277,8 b.).
Jak už jsem napsala, Čechů skákalo v tomto závodě hned sedm. Nejlepší výsledek opět zaznamenal Lukáš Hlava, který byl 13. a dělil se o tuto příčku s Polákem Kamilem Stochem, další z našich, kteří bodovali byli 20. Jan Matura a 24. Jakub Janda. Víc jich už bohužel nebodovalo, když Antonín Hájek byl 34., Borek Sedlák 46., Martin Cikl 47. a Čestmír Kožíšek 50., tedy poslední.
Bulharský závodník Vladimir Zogravski byl diskvalifikován.
Z Finů byl tentokrát nejlepší Janne Happonen na 17. místě, a taky byl jediným Finem, který bodoval, protože Olli Muotka skončil 44. a Matti Hautamäki 45. No a Anssi Koivuranta dokonce ani nepostoupil z kvalifikace.

Ve světovém poháru i nadále vede Andreas Kofler z Rakouska.

Další závod je tento víkend a, jak už jsem napsala za začátku článku, koná se ve švýcarském Engelbergu.