SP 2011/2012: Lillehammer

5. prosinec 2011 | 14.18 |

Podium penalty race lillehammer

V norském Lillehammeru se kromě skokanů a skokanek předvedli také sdruženáři.

Na sobotní závod jim ale nepřálo počasí, takže skokanské kolo bylo zrušeno a počítal se skok z pátečního provizorního kola na můstku HS 100. A to vyhrál německý závodník a vedoucí muž SP Tino Edelmann. Ten také vybíhal první do běžecké části na 10 km Gundersenovou metodou. Celý závod se ho ovšem drželi i domácí Håvard Klemetsen a Rakušan Christoph Bieler. Christoph ale začínal odpadat a naopak perfektní jízdou v závěru závodu se dopředu dostával Alessandro Pittin z Itálie. Ve finiši nakonec zaúřadoval Klemetsen a ve svých 32 letech se konečně dočkal prvního vítězství ve Světovém poháru. Druhý byl Pittin, třetí Edelmann.
Nejlepším z Čechů byl 18. Miroslav Dvořák. Aleš Vodseďálek skončil 34., Tomáš Slavík 43., Pavel Churavý 44.
Z Finů dokončil Janne Ryynänen na 30. místě, takže bere pouze bod. Jim Härtull byl 45.

V neděli se skákalo na můstku HS 138 a i přes problémy s větrem se to nakonec celé odskákalo. Po skokanské části vedl Christoph Bieler. No a pak nás čekala velká premiéra. Totiž tzv. penalty race. Pravidla tohoto nového formátu běžecké části jsem tu už dávala, když to kluci zkoušeli během LGP, ale když tak se k tomu pak ještě vrátím v nějakém článku zvlášť. Závod vyhrál Eric Frenzel z Německa, který měl výhodu, protože ve skokanské části skočil tak dobře, že nemusel běžet žádné trestné kolečko. Druhý byl můj oblíbený Jason Lamy Chappuis z Francie a třetí Němec Björn Kircheisen. Jak Jason, tak i Björn museli absolvovat 2 trestná kola.
Tomáš Slavík byl 26., Pavel Churavý 30., Aleš Vodseďálek 38. a Miroslav Dvořák skočil tak málo, že se ani nekvalifikoval do běžecké části.
Fini opět zklamali. Janne Ryynänen byl až 37., Jim Härtull se nekvalifikoval do běžecké části.

Ve Světovém poháru stále vede Tino Edelmann.

Další závod se jede o víkendu v rakouském Ramsau.