SP 2011/2012: Lillehammer

5. prosinec 2011 | 13.52 |

V norském Lillehammeru se konalo další pokračování Světového poháru ve skocích na lyžích.

Pod_lile1 (2)

Již v pátek proběhla kvalifikace, ze které postoupilo prvních 40 skokanů plus nejlepších deset v SP, kteří jsou automaticky kvalifikovaní do závodu.

V sobotu v podvečer až večer nás čekal první závod. Skákalo se na můstku HS 100. Nejprve odkákaly první kolo ženy, pak muži, potom bylo druhé kolo žen a nakonec druhé kolo mužů. O ženském závodě taky napíšu, ale nejprve ten mužský.

Z vítězství se opět radoval Rakušan Andreas Kofler, který skočil 105 a 98 metrů a získal celkem 279,3 bodů. Těch 105 metrů je navíc nový rekord můstku, když o půl metru překonal starý rekord norské legendy Espena Bredesena. Za Koflerem skončil na druhém místě Richard Freitag z Německa (95,5 a 103,5 m; 273,3 bodů) a třetí byl Polák Kamil Stoch (90 a 96 m; 249,6 bodů).
V perfektní formě se předvedli čeští skokané. Roman Koudelka skončil čtvrtý (99,5 a 92 m; 248,5 bodů), Lukáš Hlava pátý (96,5 a 89,5 m; 246,8 bodů). Pro Lukáše je to poprvé, kdy skončil v první desítce Světového poháru. Oběma klukům patří velká gratulace! Ještě bodoval na 27. místě Jakub Janda. Vojtěch Štursa skončil při své premiéře na 49. místě, ale úspěch už je, že se tento mladý šestnáctiletý skokan dostal z kvalifikace do závodu, což se ovšem nepovedlo dalšímu z našich, Janu Maturovi.
No a samozřejmě já abych zapomněla na Finy...Nejlepším z nich byl Anssi Koivuranta, který skončil 7. a dostal se tak do předkvalifikované desítky. Bohužel byl taky jediným Finem, který dokázal bodovat. Janne Happonen byl 37., Matti Hautamäki a Olli Muotka ani nepostoupili z kvalifikace.

Pod_lile2 (2)

V neděli odpoledne se skákal závod na můstku HS 138, ale ještě před tím byla kvalifikace.
Závod samotný byl ze začátku takový divný, skákalo se z nájezdového okna 4,3, pak zase zpátky 4 a pak dokonce i 5. Prostě vítr se otáčel a někteří na tom vydělali, někteří prodělali a jiní zas ukázali, že skákat dokážou v jakýchkoliv podmínkách. Vítěz se ovšem nezměnil. Stejně jako v sotobu na malém můstku, tak i na tomhle zvítězil Andreas Kofler. Andy skočil 125,5 a 129 metrů a od rozhodčích dostal celkem 252 bodů. O druhé místo se pak dělili hned dva borci. Jedním z nich byl, k mé radosti, norský skokan Anders Bardal. Anders skočil 125 a 140,5. Tím, kdo se s ním o druhou příčku dělil, byl Severin Freund z Německa. Skočil 132 a 124 metrů a oba dva získali celkem 249,2 bodů. Anders při té délce skoku v druhém kole neskočil do telemarku, ale do podřepu, proto dostal slabší známky. No a Freund ani málem neskákal. V prvním kole se mu totiž zlomila lyže, ale jury mu dovolila skákat až odskáčou všichni ostatní.

Takže Freund musel rychle pro novou lyži. Vše stihnul a zvládnul i skok, tak z toho celkově bylo to 2. místo.
Opět se velmi dobře předvedli i čeští skokané. Roman Koudelka skončil 12., Jakub Janda 20., Lukáš Hlava 21., Jan Matura 41. a mladík Vojtěch Štursa nepostoupil z kvalifikace.
Fini mě docela zklamali. Matti Hautamäki skončil 22. a jako jediný Fin bodoval. Janne Happonen byl 43., Anssi Koivuranta 46. a Olli Muotka nepostoupil z kvalifikace, když byl první pod čarou....

Ve Světovém poháru vede samozřejme Kofler. Nás může těšit, že v desítce se stále drží Roman Koudelka. Škoda, že Lukáš Hlava je celkově 11.

Další závod SP je na programu tento týden a to v České republice, v Harrachově. Tak doufejme, že podmínky budou aspoň trošku dobré pro skákaní.

Podium_kobiety_lille (2)

A jak jsem slíbila na začátku článku, tak také činím. Zde jsou výsledky historicky prvního závodu Světového poháru žen. Závod se tedy uskutečnil v sobotu na můstku HS 100 střídavě se závodem mužů a byla to moc pěkná podívaná.

Vítězkou se stala Sarah Hendrickson z USA, která skočila 100,5 a 95,5 m a dostala celkem 277 bodů. Druhá skončila Francouzska Coline Mattel. Coline skočila 92 a 87 m a získala 247,7 bodů. A na třetím místě se umístila Melanie Faisst z Německa, která skočila 88,5 a 93 m a na svém kontě tak měla 245,5 bodů.
Česká republika měla v Lillehammeru dvě zástupkyně. Vlaďka Pustková se dostala do bodované třicítky, když v prvním kole skočila 84,5 metrů. V kole druhém pak skočila metrů 74,5 a dostala celkem 191,5 bodů a skončila na 29. místě. Lucie Míková se bohužel do druhého kola nedostala. V tom prvním skočila 82 metrů a Lucka tak skončila na 37. místě.
Finsko na mezinárodní scénu zatím vysílá pouze jedinou skokanku, a to Julii Kykkänen. Ta mě ale mile překvapila a potěšila zárověň, protože skončila na pěkném 14. místě, když předvedla skoky dlouhé 88 a 86 metrů a vysloužila si tak 218,9 bodů.

Děvčata teď mají delší přestávku, protože další díl jejich SP je až 6.1. 2012 a to v Německu.