SP 2011/2012: Kuusamo

29. listopad 2011 | 14.54 |

O víkendu se ve finském Kuusamu konal začátek Světového poháru v severské kombinaci. Závody se konaly dva: první v pátek a druhý v sobotu. Oba dva se skákaly na můstku HS 142 a běželo se Gundersenovou metodou.

Kuusamo_sieger01

První závod se tedy konal minulý pátek. Skokanskou část, která byla na programu dopoledne, vyhrál Tino Edelmann z Německa a vypadalo to, že si dojede pro vítězství i v běžecké části. Jenže se tak nestalo. Za Tinem se utovřila skupina, která ho pomalu, ale jistě stíhala. Ve finiši nakonec zaúřadoval mladý Nor Magnus Krog a získal tak pro sebe nejen první vítězství v SP v kariéře, ale vlastně i svoje vůbec první stupně vítězů. Za ním skončil Japonec Akito Watabe, kterému nechybělo mnoho a mohl se z vítězství radovat on. No a Tino Edelmann si alespoň dojel pro 3. příčku.

Mě osobně potěšil finský sdruženář Janne Ryynänen, který bojoval o 3. místo, nakonec z toho bylo místo 5., ale i tak to je super. Janne je momentálně jediný Fin, který je schopný bojovat ve špičce. A to je moc velká škoda. Jim Härtull byl totiž 34., Jesse Jääskeläinen byl 39., Mikke Leinonen 45. a Eetu Vähäsöyrinki 49.

Z českých závodníků byl nejlepší 26. Aleš Vodseďálek, další naši byli 28. Tomáš Slavík a Pavel Churavý byl 36.

Obhájce loňského prvenství v SP Jason Lamy Chappuis z Francie skončil na 16. místě.

Kuusamo_sieger02

Druhý závod se konal v sobotu. Jenže, jak už jsem psala u skoků, to by nebylo Kuusamo, aby nefoukalo. Nejprve to vypadlo, že se celý sobotní závod kvůli špatným povětrnostním podmínkám zruší. Nakonec se počítalo skokanské tréninkové kolo z pátku. Takže někteří závodníci na tom vydělali, jiní zas totálně prodělali.

Z prvního místa tedy vybíhal Tino Edelmann následován Janne Ryynänenem. Dokonce se nějakou dobu během závodu drželi pospolu a já moc držela palce Jannemu. Takže jestliže jsem napsala, že v pátečním závodě mě Janne potěšil, tak nevím, co bych měla napsat k tomu sobotnímu. Vítězství si teda nakonec pohlídal Tino Edelmann, který díky tomu získal žlutý trikot pro vedoucího závodníka v SP. Janne skončil teda druhý a na třetím místě skončil Akito Watabe.

Nejlepší z Čechů byl opět Aleš Vodseďálek, který se umístil jako 23., Tomáš Slavík byl 27. a Pavel Churavý byl 41.

Z Finů kromě Janneho dokázali bodovat ještě 24. Jim Härtull a 25. Eetu Vähäsöyrinki. Mikke Leinonen byl 34. a Jesse Jääskeläinen vůbec nenastoupil.

Vítěz pátečního závodu Magnus Krog byl tentokrát 6., ale ukazuje, že norští sdruženáři mají mezi sebou nového silného člena a pokud sledujete tento sport, tak doporučuju si toto jméno zapamatovat. Podle mě o něm ještě hodně uslyšíme.

No a ještě zmíním, jak si vedl Jason Lamy Chappuis. Už to bylo lepší než v pátek, protože skončil na 9. místě.

Další závody SP jsou už o tomto víkendu v norském Lillehammeru.