SP 2011/2012: Kuusamo

29. listopad 2011 | 11.59 |

Tak jsem se konečně dostala k tomu, abych tady napsala nějaký komentář k závodům SP ve skocích na lyžích v Kuusamu. Kvalifikace se měla odskákat minulý pátek v podvečer, jenže to by nebylo Kuusamo. Klasicky, jako každý rok, foukal až příliš silný vítr, takže se to posunulo na sobotu. Jenže ani v sobotu ty podmínky nebyly ideální a zrušil se závod týmů. Vše se ale nakonec odskákalo a to v neděli. Brzy ráno nás čekal závod týmů, ovšem pouze jednokolový. Po obědě pak následovala kvalifikace na závod individuální a hned potom byl i závod, který se díky Bohu odskákal na dvě kola, i když někteří měli podmínky opravdu těžké.

Gg 192 - kopie

Jak už jsem tedy napsala, tak závod týmů se skákal v neděli ráno a proběhlo pouze jedno kolo. To s přehledem vyhrál tým Rakouska ve složení Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer a Thomas Morgenstern. Celkem nasbírali 517,2 bodů. Na druhém místě skončili trošku překvapivě Japonci, za které skákali Junshiro Kobayashi, Shohei Tochimoto, Taku Takeuchi a Daiki Ito a Japonci získali celkem 408,4 bodů. To je strašné, odskákalo se jenom jedno kolo, a Rakušani měli náskok více než 100 bodů! No a třetí byli, hodně překvapivě, Rusové. Ti stále ještě vyrovnávají s tragickou ztrátou největší hvězdy Pavla Karelina. Za Rusko skákali Dimitry Vassiliev, Anton Kalinitchenko, Roman-Sergeevich Trofimov a Denis Kornilov. Rusko získalo 398,3 bodů.

Český tým ve složení Jakub Janda, Jan Matura, Lukáš Hlava a Roman Koudelka skončil na pěkném 6. místě. Prý, kdyby Kuba Janda svůj skok ustál a na dopadu nespadl, mohli být třetí. Škoda. Ale to je kdyby....

No a Fini...Tým skákal ve složení Janne Happonen, Anssi Koivuranta, Olli Muotka a Matti Hautamäki. Získali 299,2 bodů skončili 9., takže ani nebodovali, protože boduje prvních osm. Kdyby neskákal Matti, tak se ostatní můžou jít klidně zahrabat...Ale já je tady nemůžu kritizovat. Velkou část závodu jsem neviděla a navíc vím, jak těžký byly v Kuusamu podmínky, tak jen budu věřit, že doplatili na špatný vítr a že příště to bude lepší.

Hh 295 - kopie (2)

Kluci měli neděli opravdu nabitou. Po závodě týmů byla jenom krátká pauza, pak hned kvalifikace a závod. No ale Rakušani se vyvézt z míry nenechali. Získali totiž všechna tři místa na stupních vítězů.
Zvítězil Andreas Kofler, který skočil 134,5 a 138 metrů a celkem získal 264,2 bodů. A tak obhájil loňské vítězství právě z Kuusama a oblékl se do žlutého dresu pro vedoucího skokana SP. Na druhém místě za ním skončil Gregor Schlierenzauer, který vedl po prvním kole. Gregor skočil 141,5 a 130,5 metrů a získal 263,5 bodů. No a třetí byl Thomas Morgenstern.

Ten získal 256,3 bodů, když skočil 130 a 137 metrů.

Českého fanouška určitě potěšil výkon Romana Koudelky. Roman předvedl dva skvělé skoky dlouhé 127,5 a 128 metrů a nasbíral tak 236,4 bodů a díky tomu se umístil na vynikajícím 5. místě. Z našich pak bodoval už jen Jakub Janda, který skončil na 20. místě. Lukáš Hlava byl 31., tedy první nepostupující do druhého kola, Jan Matura skončil 41. a Vojtěch Štursa nepostoupil z kvalifikace.

Nejlepší z Finů byl na 10. místě Janne Happonen, který se vrací po zranění a já doufám, že teď už to bude jen a jen lepší. Anssi Koivuranta byl 13., Matti Hautamäki 26. a víc Finů nebodovalo. Olli Muotka skončil 38., Jarkko Määttä byl 48. a Juha-Matti Ruuskanen 49., tedy poslední dva, protože Bulhar Zografski byl diskvalifikován. Teda oni by skončili stejně poslední dva, protože Zografski měl rozhodně lepší skok. Sami Niemi a Kalle Keituri nepostoupili z kvalifikace.

Další závod je na programu o tomto víkendu v norském Lillehammeru. V pátek by se měla odskákat kvalifikace, v sobotu a v neděli jsou na programu závody jednotlivců. Nejprve se mělo všecko skákat na můstku HS 138, nakonec se tam bude skákat pouze nedělní závod, ten sobotní byl přesunut na HS 100 a to z velmi zajímavého důvodu.

Jde totiž o to, že v Lillehammeru začínají svůj historicky první Světový pohár také ženy a skáčí právě na HS 100. No a pořadatelé se rozhodli vyzkoušet takovou neobvyklou věc, aby taky trochu na ženské závody nalákali. Takže v sobotu se odskáče první kolo mužů, potom bude první kolo žen, pak druhé kolo mužů a nakonec druhé kolo žen. Podle mě je to rozhodně dobrý nápad, docela jsem na to zvědavá. Bylo by skvělé, kdyby to celé vysílala televize.