GP Spojených Arabských emirátů

14. listopad 2011 | 13.28 |

Ve Spojených Arabských emirátech na okruhu Yas Marina u hlavního města Abu Dhabi se o víkendu odehrál předposlední závod Formule 1 v této sezóně. Z pole position startoval opět Sebastian Vettel, čimž vyrovnal rekord v počtu pole position za sezónu, který dosud držel Nigel Mansell. Vedle Seba pak stál Lewis Hamilton. Do druhé řady se postavili jejich týmoví kolegové, tedy Jenson Button a Mark Webber. Třetí řada patřila ryze Ferrari, tedy Alonsovi a Massovi, ve čtvrté řadě zas stáli oba piloti Mercedesu, Rosberg a Schumacher a v řadě páté byly oba vozy Force Indie, Sutil a di Resta.

Ze závodu jsem moc neměla, protože jsme v neděli odpoledne běhali po obchodech. Ale závěr závodu jsem stihla a pak taky nějaký opakovaný záběry. Takže, Seb předvedl perfektní start, ale najednou ve druhé zatáčce se dostal mimo trať kvůli defektu zadní pneumatiky. Stále nechápu, co se stalo. Seb pak zajel do boxů, aby mu pneumatiku vyměnili, jenže se zdá, že tam bylo něco v nepořádku, protože Seb musel ze závodu odstoupit. Je to vůbec poprvé v letošní sezóně, co nějaký vůz Red Bull musel odsoupit ze závodu!

První tedy, po odstoupení Seba, byl Lewis Hamilton, na druhé místo za něj se po dobrém startu dostal Fernando Alonso. Za nimi byli Button s Webberem, kteří měli pár dobrých předjížděcích manévrů, a myslím, že tam došlo i ke kontaktu.

Jak jsem napsala, viděla jsem jenom posledních pár kol, i tak to asi stálo za to. Z toho, co jsem si přečetla, ten závod byl asi celkem zajímavý. Z vítězství se tedy radoval Lewis Hamilton, který tentokrát nedal nikomu šanci, za ním dojel Fernando Alonso a třetí byl Jenson Button. U McLarenu tedy musí vládnout spokojenost, když jejich jezdci dojeli na prvním a třetím místě. Mark Webber skončil 4., 5. byl Massa, který se v závěru závodu nedokázal vyvarovat hodinám...., 6. Rosberg, 7. Schumacher, 8. Sutil, 9. di Resta, 10. Kobayashi.

Pochválit musím obě Force Indie, že dojely na bodech. To je pěkné. Mám radost, že Kamui bere aspoň bod, škoda, že Sergio skončil 11. Z těch, kdo radost určitě nemají, jsou oba piloti Williamsu. Pastor Maldonado se sice kvalifikoval na místě 17., jenže musel použit už 9. motor, a tak dostal penalizaci a startoval až z místa 23. Jeho týmový kolega Rubens Barrichello se kvůli technickým potížím do kvalifikace vůbec nepodíval a startoval tak jen díky rozhodnutí traťových komisařů a to až z 24. pozice, takže piloti Williamsu startovali z poslední řady. Pro zkušeného Barrichella je to nejhorší startovní pozice v celé jeho devatenáctileté kariéře. Barrichello nakonec závod dokončil na 12. místě, Maldonado 14., i když během závod dostal penlizaci průjezd boxy na ignorování modrých vlajek. Stejnou penalizaci dostal i Bruno Senna.

Po závodě byly ještě dodatečnou penalizací potrestáni opět Maldonado a taky Jaime Alguersuari, jejich výsledek v závodě to ale nijak neovlivnilo, Maldonado zůstal 14., Jaime 15.

Kromě Seba Vettela závod nedokončili Sébastien Buemi (kvůli poruše zavěšení), Jerome d´Ambrosio (problémy s brzdami) a Daniel Ricciardo (kvůli poruše elektroniky). Ten odstoupil asi 5 kol před koncem. Škoda.

Poslední závod sezóny se jede v Brazílii v Sao Paulu na okruhu Interlagos. Nedělní závod je na programu 27. listopadu.