GP Indie

31. říjen 2011 | 14.15 |

Minulou neděli se na okruhu Budh poblíž města Nové Dilí konala historicky první Velká cena Indie. Z první řady startovali Sebastian Vettel a Mark Webber, tedy oba Red Bully. Rošt se trošku měnil, protože padlo několik penalizací. Lewis Hamilton se kvalifikoval na druhém místě, jenomže dostal penalizaci 3 míst na roštu, protože v tréninku zajel své nejrychlejší kolo pod žlutými vlajkami, takže startoval z místa pátého. Stejnou penalizaci za stejný prohřešek dostal i Sergio Pérez, který se sice kvalifikoval jako 17., ale startoval až jako 20. Dalšími penalizovanými byli na konci pole Daniel Ricciardo za výměnu převodovky před kvalifikací a Narain Karthikeyan za zdržování některých jezdců během kvalifikace. Vitaly Petrov měl penalizaci už z minulé GP, kde zavinil kolizi se Schumacherem, takže ačkoliv byl v kvalifikaci 11., tak do závodu startoval až z místa 16. Timo Glock měl nějaké technické problémy a vůbec se do závodu nekvalifikoval. FIA mu ale udělila výjimku a Timo mohl startovat.

Hned po startu šel do čela Seb Vettel a závod také stylem start - cíl vyhrál. Na konci pole došlo ke strkanicím. Doplatili na to Timo Glock a Kamui Kobayashi, kteří hned vypadli. Barrichello a Maldonado se také propadli. Jarno Trulli dostal hodiny, poté musel do boxů a závod pak jezdil na konci asi o 2 kola  zpět.

Nebudu tu popisovat celou GP, jenom události a věci, co mě zaujaly. Takže kolize Massa - Hamilton. To se asi teď řeší všude :D Po kolikáté už? Myslím, že jsem četla, že je to už jejich šestá kolize během letošního roku..No ale když čtu, jak se na komisaře snesla kritika za Massovu penalizaci, tak si tak říkám, že jsem asi jediná, kdo s tou jeho penalizací souhlasí...Jako podle mého názoru to byl buď závodní incident, který se neměl trestat vůbec, a nebo trest pro Massu. Podle mě to tentokrát Hamiltonova chyba nebyla.

Felipe pak stejně vypadl, když si urval o obrubník zavěšení předního kola. Mimochodem, udělal stejnou chybu jako v kvalifikaci, nikomu jinému se to nestalo.. Kromě něj, Tima a Kamuie vypadli ještě Maldonado kvůli poruše převodovky a Séb Buemi, který měl také nějaké technické potíže.

Pochválit musím osmého Jaimeho, oba Mercedesy, kterým se v Indii opravdu dařilo (Schumachera nemám ráda, ale musím uznat, že tento víkend se mu povedl), a hlavně pak musím pochválit Sergia, že z té nelichotivé 20. pozice na startu skončil 10. a vybojoval tak jeden bod. Posun o deset míst se opravdu cení. Spokojený musí být i Heikki s Lotusem, který porazil Barrichella. Jasně, sice měl Barrichello nějaké problémy, ale na to se za pár měsíců už nikdo ptát nebude. Prostě Heikki ho porazil a basta. No a radost taky musí mít aspoň trochu indická stáj Force India, která na domácí trati bodovala, když Adrian Sutil skončil 9. a získal tak 2 body.

V závodě, jak už jsem napsala, vyhrál suverénně Seb Vettel, 2. skončil Jenson Button a 3. byl Fernando Alonso. Na 4. místě pak byl Mark Webber, 5. Michael Schumacher, 6. Nico Rosberg, 7. Lewis Hamilton, 8. Jaime Alguersuari, 9. Adrian Sutil, 10. Sergio Pérez. Za body pak skončili 11. Vitaly Petrov, 12. Bruno Senna, 13. Paul di Resta, 14. Heikki Kovalainen, 15. Rubens Barrichello, 16. Jérome d'Ambrosio, 17. domácí Narain Karthikeyan, 18. Daniel Ricciardo a 19. Jarno Trulli.

Další závod se jede 13.11. ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) na okruhu Yas Marina v Abu Dhabi.