GP Japonska

2. říjen 2011 | 17.52 |
›

Závod MotoGP na japonském okruhu Motegi byl tentokrát velmi zajímavý a bavil mě.

Nejprve ale pár změn. Původně se říkalo, že místo zraněného Lorise Capirossiho nebude žádný náhradník. Nakonec ale náhradník přeci jenom byl. Byl jím australský jezdec Damian Cudlin, který letos jezdí německý šampionát IDM. A ještě jedna změna. Karel Abraham, který se kvalifikoval na 15. místě, se nakonec rozhodl do závodu nestartovat. Stále se totiž necítí dobře po tom pádu, který měl v Aragonu. Já myslím, že to bylo dobré rozhodnutí, než riskovat zdraví, tak je lepší jeden závod vynechat.

V první řadě tedy stáli Casey Stoner, Jorge Lorenzo a Andrea Dovizioso. V té druhé pak byli Dani Pedrosa, Ben Spies a Marco Simoncelli. Obě tovární Yamahy zde zase startovaly v červeno-bílých barvách na počest 50 let Yamahy.

Po startu šel do čela Stoner, jenomže po několika kolech udělal chybu, dostal se mimo trať a propadl se až na 6. místo. Do vedení tím pádem šel Dovizioso. Jenomže on, Simoncelli a Crutchlow ulili start, takže dostali penalizaci průjezd boxovou uličkou a propadli se pořadím. Tím pádem vedl Pedrosa, druhý byl Lorenzo a třetí Bautista. Škoda, že mu to nevyšlo, to by bylo úžasné vidět Suzuki na pódiu. Jenomže, bohužel pro Álvara, přišel pád. Naštěstí bez následků. Pedrosa vedení nepustil a vyhrál, druhý skonči Lorenzo, který byl též spokojený a na třetí místo se dokázal dostat Stoner. Čtvrý byl Simoncelli, pátý Dovizioso, šestý Spies. Ben si ovšem tento závodní víkend opravdu "užil". Ve čtvrtek a v pátek mu bylo zle a prohlídka v lékařském středisku ukázala, že má otravu jídlem. Nakonec ho dokázali dát dohromady, takže mohl jet. Hned v úvodu závodu ale kvůli Rossiho pádu vyjel mimo trať a byl až poslední, dokázal se ale posunout apoň na šesté místo. Za ním byl 7. Hayden, 8. Edwards, 9. Aoyama, 10. de Puniet, 11. Crutchlow, 12. Akiyoshi a 13. Ito. Jak už jsem psala, Rossi hned na začátku spadl. Spadl také Héctor Barberá, který měl v pátek také nějaké probémy s otravou jídlem. Bohužel Héctora odnesli po pádu na nosítkách a zjistili mu zlomeninu pravé klíční kosti. Pro pád nedokončil ani Toni Elías, který zrovna předváděl skvělý závod, když spadl ze 6. místa. No a spadl i náhradník Cudlin.

Ono, závodníci si v Japonsku asi vážně "užili", protože v pátek je tam zasáhlo zemětřesení. Mělo sílu něco málo přes 5 stupňů, nic vážného se nestalo, ale prý to bylo znát. A někteří se o tom zmiňovali na svých Facebookových a Twitterových profilech.

V šampionátu vede Stoner o 40 bodů před Lorenzem.

Příště se jede 16. října na australském Phillip Islandu.