Hanko

27. září 2011 | 12.46 |
› 

File:Hanko.vaakuna.svg

Hanko (švédsky Hangö) je přístavní město na jihu Finska, které leží v kraji Uusimaa. Jeho počet obyvatel se pohybuje kolem 10 000, 44 % obyvatel hovoří švédsky.

Poloostrov Hanko, na němž město leží, je nejjižnější cíp Finska. Rostou zde především borovice a nízké keře. Hanko je také známé krásným souostrovím, kde 7. 8. 1714 ruské námořnictvo porazilo švédské a toto střetnutí se nazývá bitva u Gangutu.

Město bylo založeno roku 1874 dva roky po otevření železnice z Hyvinkää. Na přelomu 19. a 20. století z něj odplouvala většina emigrantů do USA. Hanko bylo také lázeňským městem pro ruskou šlechtu. Carl Gustaf Emil Mannerheim zde vlastnil kavárnu, která je populární dodnes.

Na počátku 2. světové války požadoval Sovětský svaz pronájem poloostrova pro zřízení námořní základny, což Finsko odmítlo. Jenomže po porážce v zimní válce to muselo akceptovat. Moskevská mírová smlouva z 6. března 1940 obsahovala třicetiletý pronájem Hanka, což znamenalo, že do 22. května muselo asi 8000 obyvatel oblast vyklidit. Po vypuknutí pokračovací války v Hanku probíhaly jen menší srážky, jichž se účastnily i švédské jednotky. V prosinci 1941 byl SSSR nucen se ze základny stáhnout kvůli vývoji války, ale ponechal oblast zaminovanou. Pařížská mírová smlouva z února 1947 ve 4. článku stanovila, že SSSR se nároku zříká a místo něj získala na 50 let základnu Porkkala blíže k Helsinkám, jejíž padesátiletý pronájem skončil v lednu 1956.

 File:Eastern Harbour coastline Hanko.jpg

Město má pobřeží o délce 130 km, z toho 30 km jsou písečné pláže, které hlavně v létě lidé s oblibou využívají. Leží zde více než 90 ostrůvků. Městu pak dominuje kostel a vodárenská věž.

Od října 2007 zde funguje vodní doprava mezi Hanko a Rostockem v Německu, která je v provozu čtyřikrát týdně. Cesta trvá zhruba 36 hodin.

Největší společenskou akcí bývá tzv. Hangon Regatta, která se pořádá v létě. Nadšenci v plachtění zde soutěží proti sobě. Zejména pak mladí lidé, kteří se málo nebo vůbec o plachtění nezajímají, se účastní hlavně párty.

Další sportovní aktivitou bývá tzv. Tenisový týden. Pořádá se zde i letní kino.

zdroj: wikipedia.org


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře