GP Itálie

26. září 2011 | 12.35 |
›

V italské Imole se jelo další pokračování MS Superbiků.

Nejprve si ale shrňme některé změny ve startovním poli. Ani jednoho závodu se neúčastnil Max Biaggi. V minulém závodě ho totiž během tréninku trefila do kotníku součástka z motocyklu některého soupeře a Biaggi tak nemohl startovat ani minule. Moc se ale chtěl předvést před domácími fanoušky, jenže doktoři řekli ne. Tím pádem Biaggi vypadl i ze souboje o titul mistra světa.
Nejel opět zraněný Chris Vermeulen.
A bohužel nestartoval ani James Toseland. Ten totiž předminulý týden dost překvapivě oznámil konec své závodní kariéry. On chtěl moc závodit, jenže zdravotní problémy mu to neumožnily. Doktoři mu dokonce hrozili amputací ruky, protože James si svou ruku zranil hned ze začátku sezóny a nějak se to něchtělo dát dohromady. Mě je to strašně líto, James byl můj první oblíbený závodník v SBK a o to víc mě to mrzí. Ale chápu ho, že si vybral konec a zdraví než stále závodit a pak mít nějaké vážné komplikace. Navíc James je velice zdatný klavírista, takže ruce potřebuje, a také je dobrý zpěvák. Teda mě se jeho hlas, když zpívá, líbí. Má dokonce svou kapelu, která se jmenuje velice příhodně pro motocyklového závodníka, Crash.
Místo Jamese až do konce sezóny pojede Španěl Javier Fores, který část letošní sezóny strávil v Moto2 v týmu Aspara Martíneze, ale kvůli špatným výsledkům ho Aspar vyhodil.
V tomto závodě bylo i několik závodníků na divokou kartu. Byli to tři Italové Matteo Baiocco, Federico Sandi a Alessandro Polita.

První řadu startovního roštu si zabrali Carlos Checa, Jonathan Rea, Noriyuki Haga a Tom Sykes. Takže v první řadě stála jedna Ducati, jedna Honda, jedna Aprilia a jedna Kawasaki. Ve druhé řadě stáli Eugene Laverty, Leon Haslam, Ayrton Badovini a Sylvain Guintoli. Jakub Smrž startoval až z 13. místa.

Do prvního závodu perfektně vystartoval Tom Sykes. No bohužel mu to nevydrželo, protože se přes něj dostal jak Jonathan Rea, tak i poté Noriyuki Haga. Tom pak sváděl souboj o poslední místo na pódiu s Carlosem Checou a bohužel ten souboj prohrál a skončil čtvrtý. Pátý pak dojel Laverty, šestý Guintoli, no a sedmý po velmi pěkném závodě Jakub Smrž. Checův největší soupeř o titul mistra světa Marco Melandri byl 8. a desítku nejlepších dokompletovali Badovini a Lascorz. Závod hned ve druhém kole skončil pro domácího Fabrizia, nedokončili ani Berger, Fores a Haslam. Ten po pádu motorku zvedl, ale nakonec stejně zajel do boxů.

Start do druhého závodu se opět povedl Reovi, za ním se tlačili Checa, Haga, Camier (ten měl v prvním závodě problémy, vyjel mimo trať a pak se stíhací jízdou dostal alespoň na 15. místo a bral bod), ale i Laverty a Haslam. Do bojů chtěl samozřejmě promluvit i Melandri, protože už v tomto závodě se mohl Carlos Checa stát letošním mistrem světa.
Johnny Rea s náskokem vedl, jenomže jeho stroj ho přestal poslouchat a dostal se před něj Checa. Netrvalo dlouho a Johnny musel odstoupit. No a protože byl Melandri až vzadu, tak v této chvíli byl Checa mistrem světa. Jenomže Melandri se nedal, předjel pár svých soupeřů a na mistra si musíme minimálně týden počkat. Takže tedy závod vyhrál Carlos Checa, druhý byl Noriyuki Haga, který předvedl pěkný víkend, třetí pak Leon Camier. Na 4. místě skončil Laverty, 5. Haslam, 6. Melandri, 7. Guintoli, 8. Lascorz, 9. Aitchison a 10. Badovini. Jakub Smrž spadl hned ve druhém kole. No a opět nedokončil Fabirzio :(. Tento závod dokončilo pouze 14 závodníků, takže všichni, kteří dojeli do cíle, brali body.

Carlose Checu dělí od titulu mistra světa pouze 3 body. Má totiž na svém kontě 417 bodů, jeho soupeř Melandri má bodů 320. Mezi nimi je tedy bodů 97 a k dispozici jich je ještě 100.

Příští závody se jedou 2. října 2011, tedy už tuto neděli, ve Francii na okruhu v Magny Cours.