Shoya Tomizawa

5. září 2011 | 15.27 |
› 

Při příležitosti dnešního smutného výročí bych ráda Shoyu připomněla, protože na takové mladé talentované lidi, jakým Shoya bezpochyby byl, by se zapomínat nemělo.
Shoya Tomizawa se narodil 10. prosince 1990 v japonském městě Asahi, v prefektuře Chiba.

Už ve 3 letech se posadil na motocykl a v roce 2001 (to mu bylo 11) začal závodit v minibicích. Potom začal závodit v japonském motocyklovém šampionátu a v roce 2006 skončil na celkovém 2. místě v kubatuře 125 ccm. V roce 2007 závodil jak v kubatuře 125, kde skončil 3., tak i v kubatuře 250, kde byl celkově 8. V roce 2008 skončil 2. v kategorii 250 ccm. V letech 2006 a 2007 jel na divokou kartu během japonské GP v kategorii 125 ccm. V prvním případě závod nedokončil, další rok už byl 22. V roce 2008 jel na divokou kartu v japonské GP v kategorii 250 ccm, kde byl 14.

Pro rok 2009 Shoya podepsal smlouvu s týmem CIPMOTO-GP250 v kategorii 250 ccm. Jeho týmovým kolegou se stal Dominique Aegerter ze Švýcarska. Nejlépe skončil 10. a to na domácím okruhu v Motegi a ve španělské Valencii.

Na rok 2010 se měnila pravidla, z 250 ccm se stala třída Moto2. Shoya zůstal ve stejném týmu, po boku stejného týmového kolegy. Jejich tým používal, jako všechny týmy v Moto2, motor Honda. Za šasi si zvolili Suter. A Shoya hned všechny ohromil, neboť se stal historicky prvním vítězem GP Moto2 a to na okruhu v Kataru.V následujícím závodě v Jerezu skončil 2., když startoval z pole position. Ve Francii nedokončil, v závodech v Itálii a Británii skončil shodně na 6. místě, v Holandsku byl 5., v Katalánsku nedokončil, v Německu byl 18. Pro závod v České republice si vyjel pole position, závod nakonec dokončil na 10. místě. V Indianapolis byla hned po startu závodu nehoda, do které byl také připleten a kvůli malému poranění ruky už do restartu závodu nenastoupil. Začalo se o něm mluvit jako o novém talentu a vycházející motocyklové hvězdě. Jenomže pak to přišlo.

Psalo se datum 5. září 2010 a MS se přesunulo na závodní okruh do Misana na GP San Marina. Shoya startoval z 8. místa, tedy z druhé řady. Ve 12. kole bohužel upadl. A upadl tak nešťastně, že dva jedoucí závodníci za ním ho svými motocykly zasáhli. A tady musím připsat kritiku. Chvilku si ho nikdo nevšímal, žádní traťoví komisaři nezasahovali, závod nebyl zastaven. Podle mě v tomhle případě udělali chybu, měli závod zastavit.
Nakonec tedy Shoyu převezli do lékařského střediska na okruhu, kde zjistili vážná poranění hlavy, hrudníku a břicha. Byl převezen do nemocnice v Riccione. Tam také ve 14,20 hodin svým zraněním podlehl. Bylo mu 19 let a všechno měl před sebou.
Zpráva o jeho smrti byla zveřejněna až po závodě MotoGP. Při vyhlášení vítězů MotoGP byly vlajky vytažené jen na půl žerdi, neobešlo se to bez slz dojetí a neoslavovalo se šampaňským.

Shoya byl prvním závodníkem, který zemřel při závodech MotoGP od roku 2003. Tehdy to byl bohužel jeho krajan Daijiro Kato na okruhu v Suzuce. Shoya vozil Daijirovo číslo 74 na své kombinéze jako poctu a vzpomínku na něj.Shoya měl spoustu přátel i mezi lidmi z ČR a dokonce prý uměl i pár slov česky.

Posledních asi pět dní jsem si na něj mnohokrát vzpomněla. Nevím, jestli jsem tak moc citlivá, ale je mi z toho smutno, pořád tu nehodu vidím a jsem přesvědčená, že ji z paměti nikdy nevymažu. Shoya byl moc mladý, měl všechno před sebou, byl to velký talent a odešel v době, kdy jsem mu začínala fandit, protože byl opravdu dobrý. Navíc, když si uvědomím, že byl o pouhé dva dny mladší než já, tak je mi nějak divně...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře