Smutný závodní víkend

31. srpen 2011 | 13.48 |

Achjo, o uplynulém závodním víkendu přišel motocyklový svět hned o tři závodníky. Sice jsem ani jednoho neznala, přesto se takové zprávy velice špatně čtou a píšou.

První tragédie se stala v sobotu při závodě ,,Zlatý kahanec", který se jezdí na Těrlicku v ČR. Irský závodník Adrian McFarland havaroval na vrcholu Bludovického kopce. Měl rozsáhlá vnitřní zranění a krvácení, kterým podlehl. Bylo mu 42 let. Havárie jako taková prý nevypadala, že by mohla dopadnou takhle zle. Sám závodník se prý v průběhu ošetřování chtěl zvedat a zdravotníci mu v tom museli zabránit. Zachránka ho pak převezla do Havířovské nemocnice, ve které se ho snažili zachránit, no bohužel se jim to nepovedlo.

Na ostrově Man při závodě Manx Grand Prix Junior havaroval Wayne Hamilton. Co přesně se stalo jsem nenašla, jenom vím, že v době havárie byl na 3. místě. Tento irský jezdec byl velmi talentovaný. V sobotu vyhrál závod Manx Grand Prix, v pondělí havaroval a zemřel. Bylo mu 20 let.

Při závodech BSB (Britský šampionát superbiků) v pondělí na okruhu Cadwell Park v kategorii Superstock 600 havaroval Benjamin Gautrey. Tento mladý Brit byl v hromadném pádu. Dva jezdci jedoucí za ním ho bohužel zasáhly svými motocykly. Lékaři se ho snažili oživit, ale Benjamin na následky vážných poranění hrudníku a hlavy zemřel přímo na okruhu. Bylo mu 18 let.

A já si říkám, proboha, co se to zase děje? Poslední dobou jsou tu takové zprávy jako na běžícím páse. Já vím, že motocyklový sport je nebezpečný, ale přesto mě tyto zprávy vždy zasáhnou. A i když se bezpečnost neustále posouvá kupředu, takovým nehodám prostě zabránit nedokáže.

Když už jsem u těch špatných zpráv, tak tady musím vzpomenout, že v pondělí 5. září to už bude rok, co v kategorii Moto2 při závodě v Misanu zahynul Shoya Tomizawa. Stále mám tu nehodu v paměti, a ta, která se stala Benjaminu Gautreyovi téhle byla trochu podobná, protože ho také zasáhli jezdci jedoucí za ním. To samé se stalo i před 3 lety Graigu Jonesovi v závodě Supersport na okruhu Brand Hatch, na to taky nikdy nezapomenu.

Všem věnuji tichou vzpomínku a přeju jim, ať si tam nahoře spolu pořádně zazávodí.