Ben Spies

27. srpen 2011 | 17.00 |
› 

Bena obdivuju, dokonce tady mám hlavní titulek s ním a s hrůzou jsem zjistila, že tu o něm nemám žádný článek. Tak jsem to musela rychle změnit.

Ben se narodil 11. července 1984 ve městě Memphis, což je ve státě Tennessee. Nyní žije v Texasu, ve městě Longview a také se často zdržuje v Itálii, poblíž jezera Como. Říká se mu ,,Elbowz" a to kvůli stylu, kterým jezdí, protože vystrkuje lokty (anglicky elbows) směrem ven.
Začátek jeho kariéry je spojen s továrnou Suzuki. Jezdil na ni už v roce 2000, kdy soutěžil v sérii AMA 750 Supersport a v roce 2001 v sérii AMA 750 Superstock. Potom jezdil Superstocky, Supersporty a v AMA Formula Xtreme. No a v roce 2003 se objevil v AMA Superbike, kde odjel pouhých 5 závodů a skončil celkově na 54. místě. Ovšem souběžně v této sezóně jel i Supersporty, kde byl celkově 9. a také Formula Xtreme, kde se stal šampiónem. V roce 2004 jel jak Supersporty (skončil 4.), tak i Superstocky (skončil 5.). V sezóně 2005 jel Supersporty, kde skončil opět 4. a také jel Superbike, kde už o sobě začal dávat vědět, protože skončil na celkovém 2. místě, když ze 17 závodů byl 14krát na pódiu, z toho jednou vyhrál.
V roce 2006 byl 14. v Supersportech, ale tam nejel všechny závody, a byl také poprvé šampiónem AMA Superbike, když z 19 závodů jich 10 vyhrál. V té době už si ho začínali všímat i v MotoGP a párkrát testoval pro Suzuki.V roce 2007 se stal šampiónem jak AMA Superstock (z 8 závodů vyhrál 7), tak i podruhé AMA Superbike (když v každém závodě stál na stupních vítězů). No a v roce 2008 se stal šampiónem AMA Superbike potřetí, když z 19 závodů, byl na pódiu 18krát, z toho vyhrál 10 závodů. V témže roce si také vyzkoušel závodění v MotoGP, kde jel tři závody na divokou kartu.
V roce 2009 přestoupil do světového závodění. Stal se závodníkem ve Světovém šampionátu Superbiků za továrnu Yamaha. Poprvé v kariéře nestartoval za Suzuki. No a jako nováček si nevedl vůbec zle, protože se stal mistrem světa, když celou polovinu závodů dokázal vyhrát. Také jel na divokou kartu za Yamahu jeden závod MotoGP.A v roce 2010 už přišel do MotoGP. Závodil za francouzský tým Yamaha Tech3. Získal 1 pole position (Indianapolis) a 2krát stál na pódiu (jedno druhé místo, jedno třetí místo). V šampionátu skončil na pěkném 6. místě a byl vyhlášen nejlepším nováčkem.Letos hájí barvy tovární Yamahy v MotoGP po boku loňského mistra světa Jorge Lorenza. Po, zatím, odjetých 11 závodech v sezóně je na průběžném 6. místě. Dokázal stát 2krát na pódiu, když vyhrál v Assenu a byl 3. v Barceloně. A už je jasné, že pro tovární Yamahu bude závodit i v příštím roce, tedy v roce 2012 a bude tam opět s Jorge Lorenzem.Ben také podporuje několik charitativních organizací, např. Love For Kids, Oxfam International, The Hunger Site.

zdroj: wikipedia.org, benspies.com, google.cz

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře