Porvoo

23. srpen 2011 | 15.00 |
› 

Porvoo (švédky Borgå) je město a přístav na pobřeží Finského zálivu. Leží asi 50 km východně od Helsinek. Ve městě žije asi 47 000 lidí. Porvoo je sídlem švédsky mluvící diecéze. Město je známé svými starými dřevěnými domky a přístavními sklady, které jsou navrženy do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.
Soubor:Porvoo.vaakuna.svg


Název města Porvoo vznikl podle pevnosti nedaleko řeky Porvoo, která městem protéká. Švédsky borg znamená hrad a å znamená řeka.

Město, jako jedno ze šesti finských středověkých měst, bylo založeno roku 1346. Katedrála byla postavena mezi lety 1414 - 1418, ale její nejstarší část je už ze 13. století. Dne 26.5.2006 ale katedrála vyhořela po útoku žháře.

Když Švédsko ztratilo ve prospěch Ruska roku 1721 město Vyborg, muselo se biskupství přesunout do Porvoo, které v té době bylo druhým největším městem Finska. Roku 1809 zde byl ustanoven Finský sněm a car Alexander I. potvrdil novou finskou ústavu a postavení Finska v ruské říši jako automní velkovévodství.

Soubor:Porvoon Tuomiokirkko.jpg

Soubor:Porvoo medieval.JPG

Porvoo má 15 městských částí. k obci také patří několik desítek vesnic. 

Suomenkylä
 je vesnice severně od centra Porvoo na břehu řeky Porvoo. Stojí zde stará škola z roku 1898 založená spisovatelem Linnankoskim. Ve vesnici jsou také dvě pohřebiště z doby bronzové.

Kilpilahti je vesnice asi 15 km západně od centra Porvoo. Je zde ropný přístav a zóna s petrochemickým průmyslem.

Porvoo je jediným finským místem, po kterém jsou pojmenovány hned dva astronomické objekty. Prvním je planetka 1757 Porvoo o průměru 9,8 km a druhým je kráter na jižní polokouli Marsu.

Soubor:Porvoo riverside.jpg

Známé osobnosti pocházející z Porvoo jsou Johan Ludvig Runeberg (finsko-švédský básník), Georg Magnus Sprengtporten (švédský, finský a ruský politik, první generální guvernér Finského velkoknížectví), Albert Edelfelt (malíř), Ville Vallgren (sochař), Vladimir Kirillovič Romanov (ruský velkovévoda), Sami Hyypiä (fotbalista).

Partnerskými městy jsou Dalvík (Island), Dinkelsbühl (Německo), Hamar (Norsko), Hancock (USA), Kamien Pomorski (Polsko), Lund (Švédsko), Tyresö (Švédsko), Ventspils (Lotyšsko), Viborg (Dánsko), Viimsi (Estonsko), Viljandi (Estonsko).

Soubor:Porvoo Rathaus1.JPG

zdroj: wikipedia.org 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře