Evensen a Hilde interview

22. srpen 2011 | 18.00 |

Před časem se na stránce berkutschi.com objevil rozhovor s norskými skokany Johanem Remenem Evensenem a Tomem Hilde. Tak jsem se rozhodla, že si ho přeložím, no a když už ho mám v počítači, tak ho dávám i sem. Jsou tam docela aktuální informace.
 Tome, před několika dny jsi spadl na můstku Adlerschanze v Hinterzartenu. Jak se nyní cítíš a mělo to nějaký dopad na tvé zdraví a fyzickou kondici?
Tom: Jsem v pořádku, nemám žádné problémy. Naštěstí jsem se nezranil. Po dni volna jsem opět skákal a šlo to dobře.

Letní závody byly pro tebe zatím docela úspěšné a dokázal jsi dosáhnout svého cíle být co nejčastěji v TOP 10. Jak jsi spokojený se závody v Polsku?
Tom: Jsem docela spokojený se závody ve Wisle a Szczyrku. V Zakopanem už to nebylo tak dobré. Ale s naším novým trenérem Alexanderem Stoecklem jsme dost změnili techniku a je obtížné být stále na nejvyšší úrovni. Takže nějaký malý propad se očekával. Ale já se těším na další závody, abych viděl, jak dobře to pokračuje.

Zmínil jsi, že máte nového trenéra Alexandera Stoeckla, který je z Rakouska. Jaký je jeho postup na rozdíl od svého předchůdce Miky Kojonkoskiho? Přináší úspěšný způsob rakouského tréninkového systému do Norska?
Tom: Svým způsobem teď opravdu následujeme rakouský systém. Hodně se zaměřujeme na sílu a ne tak moc na rychlost na techniku letu. Samozřejmě, že to bude dlouhá cesta než budeme moci úspěšně spojit oba dva aspekty.
Johan: Pro mě je to úplně stejné. Bylo tu spoustu změn a hlavně pro mě to byla velká změna, abych se hodně soustředil na sílu. Byl jsem zvyklý na to tak moc netlačit a záleželo více na mých dovednostech během letu a nyní musím pracovat více se sílou a věřit, že nakonec tento systém pro mě bude fungovat. Ale samozřejmě, že budu také používat své letecké dovednosti.

Je všeobecně možné zahrnout elementy "silového skokana" do skokana, kterému více záleží na skokanských dovednostech?
Johan: Myslím si, že vždy je to kombinace těchto dvou. Stačí se podívat na Gregora Schlierenzauera. Snažíme se pracovat tak, abychom zkombinovali sílu a leteckou techniku jak je to jen možné. A potom budeme schopni ho porazit!

Jaká byla vaše očekávání na závody do Hinterzartenu a Courchevelu?
Tom: Během několika předešlých dní jsme měli tréninkový kemp v Hinterzartenu, který byl dobrý – samozřejmě kromě mého pádu (směje se). Potom jsem si musel dát den volna. Ale nebyla to tak velká komplikace. Jsem plný energie a s tím jdu do dalších závodů.

Takže jaké jsou vaše plány pro další závody? Budete se účastnit všech závodů nebo máte více individuální tréninkový program?
Johan: Tom se účastní všech závodů.

Já nejedu do Japonska a budu se doma soustředit na fyzický trénink. Ale kromě toho budeme závodit všude.

Johane, minulá sezóna pro tebe byla docela úspěšná. Byl jsi v TOP 10 a samozřejmě jsi vyhrál ve Vikersundu ve světovém rekordu a také máš dvě medaile ze Světového šampionátu. Jak se cítíš, když pohlédneš zpětně na tu sezónu?
Johan: Mým hlavní cílem minulou zimu byl samozřejmě Vikersund. Vím, kde jsem nejlepší a to jsou lety na lyžích. Ale šlo to lépe než v co jsem doufal a byl jsem z toho velmi šťastný. Během celé sezóny jsem dokázal být mezi nejlepšími, takže celkové 11. místo ve Světovém poháru pro mě bylo velmi dobré.

Tome, po poměrně špatné sezóně jsi byl loni touto dobou na celkem rozdílné pozici. Jak se tvá očekávání změnila tento rok po opravdu úspěšné zimě?
Tom: Moje očekávání pro tento rok se nezměnila. Mým cílem je dosáhnout co nejvíce umístění v TOP 10. Vím, že když budu v TOP 10, brzy přijde také umístění na pódiu. To je způsob, jakým nabývám sebevědomí. Jsem schopný začít sezónu na vysoké úrovni, je pravděpodobně, že to pro mě bude dobrá zima. Musím zlepšit své letecké dovednosti, hlavně kvůli Světovému šampionátu v Norsku. Rádi bychom Norům ukázali, že umíme skákat tak dobře, nebo dokonce ještě lépe než Rakušané, protože lety na lyžích jsou norskou záležitostí.

Váš týmový kolega Anders Jacobsen se rozhodl dát si pauzu na neurčitý čas. Jak se vypořádáváte s rozdílem, že on odešel z týmu?
Johan: Anders je velmi společenský člověk, který ze sebe hodně vydává a kterého mají ostatní rádi, takže to, že je pryč, jsme hodně poznali, chybí nám. Ale že si vzal tuhle pauzu, bylo jeho rozhodnutí a samozřejmě to respektujeme.
Tom: Je těžké říct, jestli se někdy vrátí zpět. Pokud ta pauza bude trvat dlouho, může to být už pozdě. Ale já doufám, protože my hodně trénujeme každý den a kdyby on byl schopný vrátit se v dobré formě, bylo by to trochu skličující (směje se)! Ale myslím, že se musí rozhodnout brzy, jestli se chce vrátit nebo ne.

Můžete říct, jak dlouho je příliš dlouho pro úspěšný návrat? Například Akseli Kokkonen, který si momentálně bere rok volna od skákání, si myslí, že se může vrátit zpátky, pokud bude cítit, že na to, jako profesionální sportovec, znovu má.
Tom: U Akseliho si to dovedu představit, protože on je kluk s velkým odhodláním. Má spoustu energie a je od přírody velmi silný v nohách, což je velká výhoda. Poté co přišel do norského týmu, skákal na vyšší úrovni než kdy předtím. Ale musíte se soustředit na tvrdý trénink a pracovat každý den a to platí jak pro něj, tak pro Anderse: Pokud bude pauza příliš dlouhá, je velmi těžké vrátit se zpátky.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Evensen a Hilde interview andy* 22. 12. 2011 - 21:46
RE: Evensen a Hilde interview niki 27. 12. 2011 - 17:41