Nuuk

16. srpen 2011 | 19.00 |
› Nuuk je hlavním a zároveň největším městem Grónska, jehož je hlavní politické a administrativní centrum. Nuuk je také správním městem jedné z 18 grónských provinciií - Sermersooq. Město je známe také pod dánským názvem Godthåb (což znamená Dobrá naděje), i když do autonomie v roce 1979 byl oficiálním názvem. Nyní je oficiálním názvem města grónský název Nuuk (znamená to Mys).

Nuuk je také hlavním průmyslovým centrem Grónska. Hlavním odvětvím ekonomiky je rybolov, zvláště krabů a platýzů, ale také zde existuje tiskařství.
Nuuk je nyní exotickou destinací pro turisty, kteří přilétají na Letiště Nuuk nebo sem připlují. Letiště Nuuk leží na okraji města a své lety zde zřizuje Air Greenland.
Zajímavostí je zde také vánoční poštovní úřad.
Jedna z nejvýznamějších atrakcí města je národní muzeum. Určeno je k prohlídkám gobelínů na osnově tvorby umělce Hans Lynge, utkaných z vln grónských zvířat a skvrnitých barev z grónských rostlin.
Zachovalý dům zakladatele města Hanse Egedeho je v současnosti rezidence vlády Grónska. 
Mezi atrakce ale patří i kulturní centrum Katuaq, otevřený v roce 1997.
Kromě rozsáhlých výstav grónské historie a kultury jsou zde také slavné mumie od Qilakitsoku z Thulovy kultury, které se staly veřejnými.

Při sčítání lidu v roce 2007 žilo v celé obci 15 047 obyvatel, z toho 14 719 obyvatel ve městě Nuuk. Od 21.století se počet obyvatel pravidelně zvyšuje zhruba o 50 až 100 obyvatel ročně. V obci je mimo město Nuuk ještě několik osad. Nejvýznamnějšími z nich jsou Kapisillit a Qeqertarsuatsiaat, ve kterých žilo celkem 361 obyvatel. Z velké části zde žijí Dánové a Inuité.

V Nuuku rovněž sídlí Grónská univerzita, která je jediná na celém Grónsku. Chodí do ní kolem 150 studentů, většinou Dánů. Kromě toho jsou zde učitelské i medicínské koleje, koleje pracovníků sociální sféry, byznys koleje a průmyslové, novinářské a stavební učiliště.

Nuuk se nachází přesně 265 km od severního polárního kruhu. Leží na mysu jednoho z nejdelších fjordů na světě Godthåbsfjordu u Davisova průlivu v Atlantském oceánu. Siluetou města je hora Sermitsiaq, která měří 1210 metrů a je viditelná z celého Nuuku. Hora také dala své jméno celostátním novinám - Sermitsiaq.


Jelikož se Nuuk nachází v částí Grónska, kam už nezasahuje Golfský proud, moře zde v zimě zamrzá a proto jsou v zimě zhoršené podmínky pro rybření. Proto je v Nuuku mírné polární klima s průměrnou roční teplotou vzduchu -1 °C. Na stejné rovnoběžce leží také hlavní město Islandu Reykjavík, kde je však průměrná roční teplota o 5 °C vyšší. V nejchladnějším měsíci únoru je zde průměrná denní teplota -7 °C, noční -11 °C.

V nejteplejším měsíci červenci je průměrná denní teplota +10 °C, noční +5 °C. Absolutně nejvyšší naměřená teplota byla 24,2 °C, nejnižší pak -29,5 °C. Průměrný roční úhrn srážek je 750 mm, z toho nejvíce srážek je v září, nejméně v dubnu.
Sluneční svit v nejkratším měsíci prosinci trvá poue 4 hodiny, tedy od 10:30 do 14:30. V nejdelším měsíci červnu trvá 21 hodin, od 3:00 do 0:00. V zimě se často noční obloha při jasném počasí mění v polární záře.

V Nuuku je několik stadiónů, nejvýznamnějším je Stadium Nuuk s kapacitou kolem 2000, který je určen pro fotbalové zápasy. Dalším významným stadiónem je Godthåbhallen, ten je určený pro házenou. Na okraji města se nachází moderní koupaliště.
Známými sportovními kluby jsou B-67 (fotbal, badminton, házená), GSS (fotbal, házená) a Nuuk Idraetslag (fotbal, házená).

Partnerská města:
Aalborg (Dánsko), Askim (Norsko), Barrow (USA), Changchun (Čína), Cuxhaven (Německo), Helsinki (Finsko), Huddinge (Švédsko), Ittoqqortoormiit (Grónsko), Kodaň (Dánsko), Oslo (Norsko), Pangnirtung (Kanada), Reykjavík (Island), Stockholm (Švédsko), Tiverton (USA), Tórshavn (Faerské ostrovy), Vantaa (Finsko), Lyngby-Taarbæk (Dánsko), Seyðisfjörður (Island)

zdroj: wikipedia.org, google.cz 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře