Grónsko

15. srpen 2011 | 13.42 |
› 

Soubor:Flag of Greenland.svg     Soubor:Coat of arms Greenland.svg

Grónsko je ostrov ležící na rozhraní Atlantského oceánu a Severního ledového oceánu. Nachází se na severovýchodě od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, ale historicky, politicky a ekonomicky se jedná o zemi velmi propojenou s Evropou. Grónsko je autonomní součástí Dánského království, jehož hlavou státu je dánský monarcha (momentálně Margrethe II.), ovšem země je řízena vlastní vládou a parlamentem. Předsedou vlády je Kuupik Kleist. Hlavním městem je Nuuk. Měnou je Dánská koruna.

Grónsko je největší ostrov na světě (2 166 086 km2), ale jen asi 15 % území je trvale bez ledu. Zbytek pokrývá led dosahující místy až 3 000 m. Tento ledovec je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Po jeho roztátí by hladina světového oceánu stoupla o 7 m.

Nejvyšším bodem Grónska je Gunnbjørn, který měří 3 700 metrů n. m. Počet obyvatel je kolem 56 000 a úředním jazykem je grónština. Mimo ni se zde ale používá i dánština, obzvláště pak v hlavním městě Nuuk. Grónštinu se učí jen malý počet Negróňanů, takže hlavním jazykem na pracovištích je dánština. Třetí jazyk, angličtinu, ovládá většina mladých Gróňanů i Dánů. Někteří lidé pak ovládají i jiné jazyky. 

Oficiální název v grónštině zní Kalaallit Nunaat, přičemž první slovo kalaallit je plurál od slova kalaaleq, což znamená obyvatel Grónska či Gróňan. Druhé slovo nunaat znamená země. Kalaallit Nunaat je tedy Země Kalaallitů, čili Země Gróňanů. Český výraz Grónsko je převzat z dánského Grønland, což znamená Zelená země. Podle příběhu z tzv. Ságy o Gróňanech ze začátku 12. století se jedná o pojmenování, které dal tomuto ostrovu Erik Rudý ve snaze přilákat sem další osadníky poté, co tuto zemi kolem roku 985 objevil.

Grónsko bylo od roku 1973, jakožto teritorium Dánska, součástí Evropské unie. V roce 1982 ale jeho obyvatelé v referendu rozhodli o vyčlenění se z unijního území a Grónsko tak roku 1985 přestalo být přímou součástí EU a stalo se zámořským územím. Jeho byvatelé zůstávají, díky svému dánskému občanství, i nadále občany EU.

Grónsko je administrativně rozděleno na čtyři kraje - Východ-západ, Severní Grónsko, Jižní Grónsko a Střední Grónsko. Současné administrativní dělení platí od 1.1.2009. Vedle krajů je v Grónsku také vojenská základna Thule, která spadá pod suverenitu USA, a Grónský národní park, který není inkorporovaný do žádného z krajů.

Grónská hymna se jmenuje Nunarput utoqqarsuanngoravit.

zdroj: wikipedia.org
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře