GP Španělska

1. květen 2012 | 17.04 |
›

Druhým závodem v letošní sezóně byl španělský Jerez. Do první řady v kategorii MotoGP se kvalifikovali domácí Jorge Lorenzo, jeho krajan Dani Pedrosa a Nicky Hayden z USA. Český závodník Karel Abraham startoval z 11. místa.

Po závodě Moto2 přestalo pršet, trať poměrně rychle osychala, takže i tento závod byl vyhlášen jako suchý. Na začátku to vypadalo velmi slibně, skoro celé pole se drželo pohromadě. No po nějaké době se to roztrhalo. Poprvé ve své kariéře na tomto okruhu vyhrál Casey Stoner. Jeho na pódiu doplnili dvě domácí hvězdy, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Cal Crutchlow byl stejně jako minule čtvrtý. To je škoda, já mu tu bednu tolik přála. Na pátém místě skončil jeho týmový kolega Andrea Dovizioso, který si prý přechod z Hondy na Yamahu pochvaluje. Šestý pak byl Álvaro Bautista, sedmý Stefan Bradl. Toho musím pochválit, jako nováček si vede velmi dobře. Na osmém místě pak byl klasifikován Nicky Hayden, devátý Valentino Rossi a desítku nejlepších uzavřel Héctor Barberá. Ben Spies skončil 11., Aleix Espargaró 12. a byl tak nejlepším z motocyklů tzv. CRT. Na dalších místech byli klasifikováni 13. Danilo Petrucci, 14. Mattia Pasini, 15. Iván Silva, 16. Colin Edwards a 17. Karel Abraham. Ten ale upadl, poté pokračoval s kolem ztráty. Randy de Puniet, Michele Pirro i James Ellison museli závod vzdát kvůli technické poruše. Zvlášť u Randyho je mi to líto, jel úžasně, na to, že jede stroj CRT, navíc musel zajet do boxů zhruba dvě kola před koncem. Yonny Hernández měl problémy už na startu, musel startovat z boxů, stejně ale na trati nevydržel déle než jedno kolo.

Pozastavím se u Bena. Zase byl nejhorší z těch, kteří jedou prototypový motocykl, když nepočítám Karla Abrahama, protože ten byl po pádu, i tak by byl ale před Benem. Přitom Ben by měl být z těch, kteří budou pravidelně bojovat o pódium, ne o přežití v TOP 10. Nevím, co se děje. Četla jsem po závodě Benovo vyjádření. On sám říká, že ví, že Yamaha jede dobře, protože jeho kolega Jorge Lorenzo, i oba satelitní stroje Cala Crutchlowa a Andrey Doviziosa se pravidleně drží ve předu. Řekl, že se na to musí podívat, že ta Yamaha fakt jede, je dobrá, jenže on se na ni prostě necítí. No já doufám, že to s mechaniky poladí, zjistí se, co je špatně, protože fakt nemám na to, koukat se, jak se tam trápí. Předpokádám, že teď v Estorilu to bude podobné jako v Kataru a tady v Jerezu, ale pak jsou dva týdny volna, tak snad se něco změní aspoň trošku k lepšímu.

Šampionát vede Jorge Lorenzo. Další závod se jede, jak už jsem naznačila v portugalském Estorilu a to hned tento víkend.