Mika Waltari

9. srpen 2011 | 12.20 |
› 

Celým jménem Mika Toimi Waltari se narodil 19.9.1908 v Helsinkách a zemřel 26.8.1979 také v Helsinkách. Byl to finský spisovatel, novinář a dramatik. Napsal nejméně 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat. Také se podílel na tvorbě scénářů pro rádio a film, psal literaturu a překládal články. Ve světě je to nejznámější finský spisovatel. Jeho díla byla přeložena do více než třiceti jazyků.


Jeho nejznámějším dílem je Egypťan Sinuhet (Sinuhe, egyptiläinen). Já osobně se musím přiznat, že jsem tuto knihu nečetla. A jako fanoušek tohoto spisovatele bych si ji asi přečíst měla, jenomže mě odrazuje, že to má tolik stránek. Nevím, jak dlouho bych to četla....Ale asi až půjdu do knihovny, tak se po ní podívám.

Díla, která jsem četla jsou Cizinec příchází (Vieras mies tuli taloon), Kdo zavraždil paní Skrofovou? (Kuka murhasi rouva Skrofin?), Omyl komisaře Palmua (Komisario Palmun erehdys), Plavovláska (Kultakutri) a Už nikdy nebude zítra (Ei koskaan huomispäivää) a právě mám rozečteno Město smutku a radosti (Surun ja ilon kaupunki). Všechno tyto knížky doporučuju.

Má ale spoustu dalších knih, které si myslím, že stojí za přečtení jako třeba Cesta do Istanbulu (Lähdin Istanbuliin), Pád Cařihradu (Johannes Angelos), Vlak osamělého muže (Yksinäisen miehen juna) nebo Tanec nad hroby (Tanssi yli hautojen). Taky bych si chtěla přečíst detektivku Hvězdy to řeknou (Tähdet kertovat, komisario Palmu).

Jeho tvorba bývá zaměřená na politickou situaci ve Finsku, spousta děl se odehrává v Helsinkách. Ale není to tak vždy.

Ještě jeho tři citáty, které se mi moc líbí:
Jen hlupák obrací svůj omyl ve ctnost a vychloubá se tím.
Bohatým není ten, kdo má zlato a stříbro, ale ten, kdo se spokojí s málem.
Ani blízkost těl nemůže sblížit vzdálená srdce.

zdroj: wikipedia.org

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře