Saimaa

3. srpen 2011 | 13.24 |
› 

Saimaa (švédsky Saimen) je se svými 4 400 km2 největší jezero ve Finsku a zároveň čtvrté největší jezero v Evropě.Jezero vzniko táním ledovců na konci Doby ledové. Velká města, která se nacházejí v jeho blízkosti jsou Lappeenranta, Imatra, Savolinna, Mikkeli, Varkaus a Joensuu. Z jezera Saimaa teče řeka Vuoksi do jezera Ladoga, které leží v Rusku. Velká část jezera je předělena malými ostrůvky (je jich 3507) a rovnými kanály. Každá část jezera má své vlastní jméno. Ty největší jsou Suur-Saimaa, Orivesi, Puruvesi, Haukivesi, Yövesi, Pihlajavesi a Pyhäselkä.

Kanál Saimaa z Lappeenranty do ruského Vyborgu spojuje Saimaa s Finským zálivem. Další kanály spojují Saimaa s menšími jezery ve Východním Finsku a fungují jako síť vodních cest. Tyto cesty slouží hlavně pro přepravu dřeva, minerálů, kovů, dřevní buničiny k výrobě papíru a dalšího nákladu. Ale také turisté rádi využívají těchto vodních cest.

File:Saimaa canal at Lappeenranta Finland.jpg

V jezeře žije spoustu vzácných ryb.

Pobřeží jezera je pravděpodobně původce azbestového hrnčířství, což byl typ hrnčířstsví zpracovávající azbest a hlínu mezi lety zhruba 1900 př. n. l. až 200 n. l. Je to kvůli tomu, že tohle je místo s lehce dostupným přírodním bohatstvím azbestu.

zdroj: wikipedia.org, google.cz
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře