Je upřímnost vždycky nejlepší taktika?

13. březen 2011 | 18.37 |
› 

Ve čtvrtek jsme v angličtině měli napsat esej s názvem Je upřímnost vždy nejlepší taktika? (Is honesty always the best policy?)

Nedá mi to a musím se k tomu vyjádřit i tady. Vždycky se říkalo, že s poctivostí nejdál dojdeš. Já mám ale pocit, že tomu tak není. Copak ve zprávách slyšíme o poctivých lidech, jak si vydělali peníze na nový dům?? Málokdy. Většinou slyšíme, že ten a ten podplatil toho a tamtoho a postavil si nový dům a pak je z toho velká kauza. Já takovéhle chování nemám ráda.

Jenomže na druhou stranu, existují tzv. malé lži, které nikoho nezraní. Asi to zná každý. Kamarád / ka se vás zeptá, jestli se vám líbí nový svetr nebo nový účes. Vám se to moc nelíbí, ale co odpovíte?? Asi něco ve stylu, že je to fajn. Ale proč neřeknete pravdu? Nejspíš proto, že ji nebo jeho chcete potěšit a nechcete se třeba zbytečně hádat kvůli "hloupostem". Myslím, že taková malá lež nevadí. Pak jsou tu tzv. pololži nebo polopravdy. To se vás někdo na něco zeptá. A vy odpovíte jenom něco pravdivě, ostatní si buď přikrášlíte nebo úplně vynecháte. Tak to prostě je. Samozřejmě, někde existují lidé, kteří řeknou všechno, co si myslí, ale občas to musí vyvolat i hádky. Tedy podlé mého názoru.

Některé věci by se ale zatajovat rozhodně neměly. Jakmile se jedná o nějakou vážnou věc, každý by měl vědět, oč jde a jaká je pravá tvář věci. Třeba zdravotní stav po nějaké nehodě něbo nějaká nemoc. To by rodina zraněného (nemocného) měla vědět všechno a zraněný (nemocný) by taky měl vědět úplně všechno o svém zdravotní stavu. Tady by se lhát nemělo.

Samozřejmě forem lži a pravdy je moc. Když se nad tím člověk zamyslí, je to téma opravdu na dlouho. Člověka pak napadají další a další myšlenky a názory. Já si nemyslím, že pravda by byla jenom jedna. Podle mě má každý svou vlastní pravdu. Ale to je trošku filozofování. Aneb jak praví jeden vtip (nevím, jestli se tomu dá říct vtip): Víte jaký je rozdíl mezi pravdou a lží?? Když říkáte pravdu, nemusíte si pamatovat, co jste kdysi dávno řekli. A já s tím souhlasím.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře