Kiira Korpi

8. únor 2011 | 13.17 |

Celým jménem Kiira Linda Katriina Korpi je finská krasobruslařka. Narodila se 26. září 1988 v Tampere. Její tatínek Rauno byl trenérem ženské hokejové reprezentace a v roce 1998 získali bronzovou olympijskou medaili. Takže Kiira měla odmalička kladný vztah k ledu a bruslení.
Říká se jí Ledová princezna (finsky Jääprinsessa). Bývá označována za nejkrásnější krasobruslařku.
Kiira mluví samozřejmě finsky, dále pak umí švédsky, anglicky a německy. Mezi její koníčky patří pilates nebo jóga, také má ráda snowboarding, čtení či tenis. Kromě krasobruslení se Kiira občas věnuje i modelingu. Měří 168 cm.

Kiira začala bruslit v pěti letech, chtěla tak napodobit svou starší sestru. Nakonec ji překonala. První trojtý skok, konkrétně trojtý salchow, skočila v 11 nebo 12 letech. Jejím nejoblíbenějším skokem je lutz.
V roce 2005 skončila na Finském mistrovství druhá a kvalifikovala se tak na Mistrovství Evropy, kde skončila 13. Následující rok 2006 byla na Finském šampionátu 3., na Mistrovství Evropy 6. a následně odjela na Olympijské hry do italského Turína, kde byla 16.
V roce 2007 byla na národním šampionátu čtvrtá, ovšem na Mistrovství Evropy získala bronzovou medaili. Stala se tak druhou Finkou v historii, která dokázala vyhrát medaili na Evropském šampionátu. Tou první byla v roce 2005 Susanna Pöykiö. Ta tenkrát získala stříbro.
Sezóna 2007/2008 pro ni moc dobře nezačala. Musela se potýkat se zdravotními problémy, takže se nezúčastnila prvního závodu Grand Prix. Poté ale skončila na Mistrovství Evropy 5. a na Mistrovství světa 9.
Nadcházející sezónu, tedy 2008/2009, se nezúčastnila žádného závodu Grand Prix. Stala se však národní šampiónkou. Na Mistrovství Evropy byla opět 5. Mistrovství světa se neúčastnila. Účastnila se zimní univerziády v čínském Harbinu, kde vybojovala bronzovou medaili.
V další sezóně už o sobě dávala hlasitě vědět. Na finském šampionátu skončila druhá, na Mistrovství Evropy 4. Účastnila se také Olympijských her ve Vancouveru, kde skončila 11. Ovšem o měsíc později na Mistrovství světa byla až 19.
V letošní sezóně 2010/2011 začala velmi dobře, když vyhrála Nebelhorn Trophy. Také před sezónou změnila choreografy a zdálo se, že to byla dobrá volba. Na NHK Trophy byla 4., následnou Grand Prix Trophée Eric Bompard vyhrála. Vyhrála také finský šampionát. Na Mistrovství světa v Bernu vedla po krátkém programu, ale nakonec skončila s bronzovou medailí. Mistrovství světa se koná v Japonsku a Kiiru tam určitě uvidíme.

zdroj: wikipedia.org; isu.org
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře