Kuusamo, Kuopio, Lillehammer aneb začátek sezóny

8. prosinec 2010 | 18.23 |

Konečně nám začal Světový pohár ve skocích na lyžích ( a i jiných sportech, ale o tom v jiných článcích). Skoky jsou můj nej zimní sport. 

Sezóna začala tradičně ve finském Kuusamu na konci listopadu. Na můstku HS 142 se konaly dva závody. První z nich byl závod družstev a druhý závod jednotlivců. Závod družstev vyhráli zaslouženě a očekávaně Rakušani ve složení Morgenstern, Loitzl, Kofler, Schlierenzauer. Na druhém místě se po vyrovnaném souboji umístlili Norové (Romoeren, Bardal, Jacobsen, Hilde). No a podium doplnili třetí Japonci (Tochimoto, Kasai, Takeuchi, Ito). Domácí (Hautamäki, Koivuranta, Larinto, Ahonen) skončili čtvrtí, což je škoda. Ještě pár slov k Čechům. Ti zase měli smůlu. Skončili desátí, to znamená, že nepostoupili do druhého kola. Důvod? Prasklý kolíček u boty Romana Koudelky. Je to strašná škoda, protože Roman kvůli tomu nemohl skákat a tak naši skákali jenom ve třech (Hlava, Janda, Hájek). Ten čtvrtý skok prostě chyběl, jinak by určitě do druhého kola postoupili. No ale to je sport, závodění, a i to se může stát.
Druhý kuusamský závod už byl závod jednotlivců a ovládli ho Rakušani. Zvítězil totiž Andreas Kofler před Thomas Morgensternem a třetí byl Simon Ammann ze Švýcarska. Z Čechů byl nejlepší 17. Jakub Janda.

Další závod se konal v Kuopiu, též ve Finsku od 30. listopadu do 1. prosince, tedy na začátku týdne. V úterý byla kvalifikace, ve středu závod. A závod na můstku HS 127 k mé obrovské radosti ovládli Fini. Vyhrál Ville Larinto, druhý byl Matti Hautamäki a třetí stejně jako v Kuusamu Simon Ammann. Nejlepším Čechem byl tentokrát Jan Matura na 18. místě.

No a o uplynulém víkendu se skákalo v Norsku, konkrétně v Lillehammeru na HS 138. Zde se konaly závody dva. Ten sobotní vyhrál Thomas Morgenstern před Nory Johanem Remenem Evensenem a Tomem Hilde. Z Čechů byl opět nejlepší Jan Matura, když skončil 26. a jako jediný z našich se dostal do druhého kola.
Nedělní závod se podobal tomu sobotnímu, tedy alespoň co se vítěze týče. Thomas Morgenstern vyhrál podruhé, na druhém místě skončil Ville Larinto a třetí Simon Ammann, který tak má na kontě už tři třetí místa. Jakub Janda vyskákal pro Čechy 17. místo a byl nejlepším z našich.

Ve žlutém dresu lídra je Thomas Morgenstern. Následující závody se konají o tomto víkendu v Harrachově.

Pro více informací a výsledků klikněte na www.fis-ski.com.

Jinak bych ještě chtěla pár větama okomentovat dosavadní průběh sezóny. Takže Rakušané opět ve skvělé formě. To se samozřejmě očekávalo. I když malinkým sklámání je dosavadní forma Gregora Schlierenzauera. Ne že by skákal špatně, ale nejsou to úmístění, na která jsem byli my fanoušci i on zvyklí. Ale on se ještě rozeskáče ;). Pak taky musím vyjádřit radost nad tím, jak se daří Villemu a Mattimu. Tak doufám, že jsem jim to teď nezakřikla a že jim to ještě dlouho vydrží ;). Jinak doufám, že se trochu zvedne, co se formy týče, Kalle Keituri a Janne Ahonen.

A uvidíme, jak to bude s Anssim Koivurantou. Fanoušci jistě ví, že Anssi ještě loni provozoval severskou kombinace, ale ze zdravotních důvodů toho musel nechat a začal se soustředit pouze na skoky. Závody ve Finsku mu vyšly dobře, ty v Norsku už hůře, tak uvidíme. Přála bych si, aby se mu dařilo. A ještě jeden člověk spojený s Finskem. Harri Olli. To je kapitola sama pro sebe. Poté, co během kvalifikace v Kuusamu ukázal do kamery prostředníček, mu FIS zakázala start v dalších závodech, Pekka Niemelä ho vyřadil z reprezentace a dokonce od něj odešel i osobní trenér. Myslela jsem si, že už se tenhle člověk polepšil, ale vidím že ne. A co Češi?? Tak zatím nejlepší formu ukazuje Jan Matura  a Jakub Janda. Ostatní se drží, řekla bych, v průměru, i když postoupit do druhého kola by měli. Tonda Hájek formu nemá, tak snad to bude lepší a snad to bude už v Harrachově. Velice mě těší forma některých Rakušanů a Finů (což už jsem psala) a také Norů. Ti ukazují, že se s nimi musí opět počítat. Jejich hlavním cílem je MS v Oslu, tak snad jim to opravdu vyjde a splní si cíle, které si vytyčili. Naopak trochu zklamáním je ne příliš dobrá forma Němců, zejména Uhrmanna a Schmitta a také Poláka Dawida Kubackého. Poté, co předváděl v Letní GP jsem si myslela, že na tom bude lépe.

Tak tedy vzhůru do Harrachova, vzhůru do celé sezóny 2010  / 2011 !!!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře