Romain Grosjean

31. srpen 2011 | 12.13 |

Když už se stal Romain tím šampiónem GP2 2011, tak si ho představme.Romain Grosjean se narodil 17. dubna 1986 ve švýcarské Ženevě. Má dvojí občanství, švýcarské a francouzské, ale závodí s francouzskou licencí.

V roce 2003 vyhrál všech 10 závodů Švýcarské Formule Renault 1.6 a další rok přešel do šampionátu Francouzské Formule Renault, kde skončil 17. V následující sezóně 2005 už se stal šampiónem této série, když vyhrál 10 závodů. Ve stejném roce se také objevil ve Formuli Renault Eurocup, kde dvakrát skončil na pódiu.

Díky svým skvělým výsledkům v sériích Formule Renault, se Romain stal členem vývojového programu mladých závodníků v Renaultu.

V roce 2006 začal závodit v evropské sérii Formule Tři. Zaujal hned svým prvním závodem, který se konal v Macau, neboť Romain startoval z 19. místa, ale dokončil na místě 9. Nakonec ovšem tahle sezóna asi nebyla přesně podle jeho představ, protože byl pouze jednou na pódiu a v celkovém součtu skončil na 13. místě. Ale objevil se také v jednom závodním víkendu Britské Formule Tři. Jely se dva závody a bylo to v Pau. Romain startoval do obou závodů z pole position, oba závody vyhrál a v obou závodech zajel nejrychlejší kolo.

V roce 2007 zůstal ve stejné sérii, kde také slavil titul.

V roce 2008 se Romain posunul do asijské série GP2, kde jezdil za tým ART Grand Prix. No a hned se stal šampiónem. U stejného týmu zůstal i v GP2 2008. Týmovými kolegy mu byli Ital Luca Filippi a Japonec Sakon Yamamoto. Romain skončil celkově na 4. místě.

Pro rok 2009 měli v týmu ART Grand Prix jezdit Nico Hülkenberg (v tomto roce se stal šampiónem) a Pastor Maldonado (v roce 2010 se stal šampiónem GP2), takže Romain si musel hledat místo jinde. Nakonec zakotvil u týmu Campos Grand Prix, který nyní všichni znají jako tým Barwa Addax. Ačkoliv Romain vynechal poslední čtyři závodní víkendy, celkově skončil na 4. místě.

Romain se stal v roce 2008 testovacím pilotem týmu Renault F1 a v roce 2009 usedl do závodní sedačky, když nahradil Nelsona Piqueta mladšího. Odjel posledních sedm závodů sezóny. Jeho nejlepším umístěním bylo 13. místo ve VC Brazílie.

Na rok 2010 Romain ztratil místo, protože Renult raději do týmu obsadil Rusa Vitalije Petrova jako kolegu pro Roberta Kubicu.  Takže Romain v tomto roce závodil v závodech GT1 a také AutoGP. V sérii GT1 jezdil v autě Ford GT1 za tým Matech Competition společně s Němcem Thomasem Mutschem. Vyhráli úvodní závod v Abu Dhabi, a další vítězství přidali na okruhu v Brně.  Pro Ford GT1 se Romain také v tomto roce zúčastnil závodu 24 hodin Le Mans. Jeho kolegy byli již zmíněný Mutsch, a také Jonathan Hirshi. Jeli v kategorii LMGT1, kvalifikovali se na třetím místě v této kategorii, ale bohužel po 171 kolech museli závod vzdát.
V AutoGP jel Romain pro tým DAMS. Svůj debut uskutečnil na okruhu Spa-Francorchamps. Získal pole position a vyhrál první závod. V tom druhém závodě, ve sprintu, byl druhý za Carlosem Iaconellim. Vyhrál další tři závody a na okruhu v Monze se radoval z titulu.
V tomto roce odjel také několik závodů v GP2. Při německé GP nahral d'Ambrosia, od Belgické GP nahradil zraněného Ho-Ping Tunga.

V roce 2011 závodil za tým DAMS v GP2 Asia a stal se šampiónem. Poté pokračoval ve stejném týmu i v GP2. Týmovým kolegou mu byl Pål Varhaug z Norska. Vyhrál hlavní závody v Turecku, Valencii a Maďarsku, sprinty ve Velké Británii a Německu. V dosavadním průběhu má zatím 83 bodů po Belgické GP a už je jasné, že i zde se stal šampiónem. Zbývá ovšem poslední víkend v Monze.
Tento rok je také testovacím pilotem týmu Lotus Renault GP v F1, společně s Brunem Sennou, Ho-Pin Tungem, Janem Charouzem a Fairuzem Fauzym.

Mimo závodního pilota ma Romain i stálé povolání v bance v Ženevě.

Jeho přítelkyní je televizní reportérka Marion Jolles. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře