MotoGP: VC Velké Británie 2017

28. srpen 2017 | 20.41 |
›

silverstone_motogpKdyž skončil závod Moto2 a byla přestávka před přípravami na závod MotoGP, tak jsem svojí mámě oznámila, že Rossi vyhraje :-D Prostě jsem si to opravdu myslela. Ona tvrdila, že ne, že spíš Márquez, ale já měla ohledně Márqueze takové divné pocity, že by ani na stupních vítězů nemusel být. Jak se tedy později ukázalo, skoro jsem to všechno uhodla. Nicméně, všechno pěkně postupně.

Takže, dalším závodem v Mistrovství světa byla Velká cena Velké Británie na okruhu Silverstone. Časový harmonogram tam byl trochu jiný než to, co známe z evropských závodů. Ještě to bylo posunuté o něco víc kvůli časové kolizi se závodem F1. Nicméně, mě se tento formát, kdy se všechny tři závody jedou až po obědě, hodně líbí, protože mám čas to sledovat bez toho, aniž by mě někdo rušil. Příště už se zase pojede klasicky a já zas budu šílet, že to nestíhám. No a už se taky pomalu blíží ony závody v Asii a Austrálii, tedy brzké vstávání. Tak nevím, co je horší :-D

Ale zpět do Silverstone. Pole position měl Marc Márquez, ovšem v kvalifikaci jen těsně porazil Valentina Rossiho. Tomu se to kolo fakt vyvedlo. Třetí byl Cal Crutchlow, který tak živil domácí naděje na stupně vítězů.

Do závodu bohužel nezasáhl Jonas Folger. Pro něj to tedy byl dost smolný celý víkend (vlastně celý týden). Nejprve přiznal, že je nemocný, měl nějakou žaludeční virózu. V sobotu už to prý bylo lepší. Jenomže v neděli ráno ve warm upu havaroval a byl to dost nepříjemný pád ve vysoké rychlosti. Sice se nakonec ukázalo, že mu nic vážného není, ale doktoři mu pro jistotu doporučili, aby do závodu nestartoval.

V poli bylo spoustu jezdců, kteří ten den jeli nějaký svůj výroční závod. I když tedy nevím, jak moc to kdo řešil. Dva závodníci to ale řešili. Nejvíc se samozřejmě řešil Valentino Rossi a jeho vstup do historie. On jel totiž svůj 300. závod hlavní kategorie (počítány kategorie 500cc + MotoGP). To se nikdy nikomu v celé historii ještě nepovedlo. Álvaro Bautista jel svou 250. Grand Prix (všechny kategorie dohromady) a tým mu připravil hezké překvapení, když dostal tiramisu dort a také helmu, na které byly obrázky s výjevy jeho dosavadní kariéry. Tým Aspar to přenášel živě na své facebookové stránce. Také ale například Andrea Dovizioso jel svou 270. GP, pro Johanna Zarca to byl 150. závod, pro Héctora Barberu 255. závod. Maverick Viñales jel svůj 115. závod a Alex Rins se účastnil svého 95. závodu. U všech samozřejmě je ten počet závodů za všechny kategorie, kterých se účastnili, dohromady. To jen Rossi má 300 závodů z jedné kategorie :-D

Jako tradičně, dost se řešil výběr pneumatik. Většina jezdců z čela pole si vybrala kombinaci tvrdé pneumatiky jak té přední, tak i té zadní. Jenom Maverick to risknul a jako zadní pneumatiku si zvolil tu s měkkou směsí. No, takže už před závodem jsem byla nervozní z toho, aby to nebyl moc velký risk a aby pak kvůli tomu neztrácel. Nakonec se ale ukázalo, že to na něj až tak velký vliv nemělo.

Závod byl odstartován a Rossi vypálil. No já zírala a začala se bát, že s tou předpovědí vítěze budu mít pravdu. Závod ubíhal a Rossi byl furt na čele. Já tedy ale zaujatě doufala, že jezdci za ním ho doženou a ještě bude bitva. Oni se totiž opravdu závodníci za ním začali přibližovat. Drželi se za ním Márquez a Viñales. Je vám asi jasný, komu jsem já držela palce, že :-D

Výborně jel opět Andrea Dovizioso, také se stále držel i Cal Crutchlow.

No a ve 13. kole se to stalo. Motor Honda na motocyklu Marca Márqueze explodoval. To už se hezkých pár let nestalo. Konečná pro Márqueze. Naštěstí na dráze nebyl žádný olej. V závodě se mohlo pokračovat. Tou dobou už jel druhý Dovizioso, ale Maverick i Cal byli za ním. Já začala trošku stresovat, že Rossi určitě vyhraje a Maverick bude čtvrtý. No, občas se mnou bývá u závodů sranda.

Dovi byl ale výborný. Až jsem si říkala, že on snad zase vyhraje. V 17. kole již byl lídrem závodu on. Začalo to vypadat na jasné vítězství. Na druhé místo se záhy posunul Maverick, ale lehce ztrácel. Ovšem v posledním kole se přibližoval. Já napjatě čekala, co bude.

Rozdíl mezi prvním a čtvrtým v cíli něco kolem vteřiny a půl, takže to byl další skvělý MotoGP závod sezóny. Vyhrál tedy nakonec Andrea Dovizioso. Wow, už má čtyři vítězství v sezóně, tohle snad někdy v březnu nikdo nečekal. A je teda rozjetý slušně. Mistr světa? Je ještě hodně brzy něco takového říkat, protože šampionát je pořád otevřený a pořadí je těsné, ale já si opravdu začínám myslet, že to nakonec bude on. A to by bylo hezké. Aspoň by byl konečně na Ducati s titulem oslavován někdo jiný než Stoner.

Maverick skončil druhý, což u mě vyvolalo radost. Valentino nakonec třetí, ale jelikož Maverick byl před ním, tak mi to bylo jedno :-D Akorát teda pravda, já si víc přála na bedně Cala, když už jel doma.

Nakonec byl Cal na 4. místě a tedy nejlepším jezdcem netovárního týmu, takže se v parc fermé stejně objevil. No a všichni se tam rozplývali nad malou Willow v růžových šatičkách. Takže o hvězdě dne bylo jasno.

Skvělý den pro Ducati podpořil 5. místem Jorge Lorenzo. Škoda, že se nedokázal udržet s tou vedoucí skupinou.

Johann Zarco, jediný bojovník za Tech 3 v závodě, byl 6., takže pro něj další super výsledek. Dani Pedrosa až na 7. místě, ale mu se nedařilo po celý víkend, takže nakonec může být rád aspoň za tohle. Místní určitě pěkným výsledkem potěšil Scott Redding, který byl 8. Alex Rins skončil 9. a to je pro něj taky dobrý výsledek. Vyrovnal tak svoje maximum z Kataru. Álvaro Bautista byl 10., takže další pěkný výsledek pro tým Aspar.

Body mohli také slavit u KTM, protože Pol Espargaró byl na 11. místě. Nicméně po závodě se zase Pol předvedl... Nejprve jsem nechápala, co se děje, pak jsem si přečetla důvod. Prostě Pol projel cílem a pak havaroval. Prý se mu zablokovalo zadní kolo a už to bylo. Naštěstí se nezranil.

Na 12. místě byl Tito Rabat, který tak posbíral pár bodíků. Další dobré body pro Karla Abrahama, který skončil 13. No bodovali taky oba kluci od Avintie, Héctor Barberá byl 14. a Loris Baz 15.

Vůbec nechápu, co bylo s Jackem Millerem, že byl až 16.! Poslední byl potom Bradley Smith.

Ještě před tím, než Marc Márquez musel odstoupit, tak stihl zajet nový závodní rekord. Ovšem v sobotu v kvalifikaci zajel traťový rekord, když se jako vůbec první závodník na Silverstone dostal na čas pod 2 minuty na kolo!

Kromě Marca závod nedokončil Sam Lowes (pád), Andrea Iannone a Danilo Petrucci (kolize), Aleix Espargaró (odstoupil). Sama radši nekomentuju, ale teda ten pád Iannoneho a Petrucciho... Andrea Iannone havaroval a jeho padající motorka s sebou smetla i Petrucciho jedoucího před ním. No a ještě ten Aleix... Proč odstoupil, to nevím, avšak celý závodní víkend se řešil (na Twitteru) jeho zdravotní stav, že prý ani v neděli ráno nevěděl, jestli pojede. Já jsem se ale dodnes nedopátrala onoho důvodu. Byl nemocný? Má nějaké zranění?

Pořadí v šampionátu je stále velmi těsné, neboť první čtyři jezdci jsou ve 26 bodech. Takže prostě jeden závod a vše zase může být jinak. Momentálně tedy vede Andrea Dovizioso se 183 body. Druhý je Marc Márquez, který má 174 bodů, třetí Maverick Viñales má bodů 170. Na čtvrtém místě se nachází Valentino Rossi se 157 body.

Úplně daleko za nimi stále není ani Dani Pedrosa, který má 148 bodů. Přes stovku se už dokázal dostat i Johann Zarco (109 bodů).

Další se závod se jede za dva týdny v Misanu. V šampionátu teď vede italský jezdec na italské motorce. No, asi pro místní není většího lákadla.