Moto2: VC Velké Británie 2017

28. srpen 2017 | 15.05 |
›

silverstone_moto2Další závod Moto2 se jel na okruhu Silverstone jako Velká cena Velké Británie. Pole position získal Mattia Pasini, pro kterého to byla třetí pole position v řadě za sebou. V první řadě s ním byli kluci z týmu Estrella Galicia Alex Márquez a Franco Morbidelli. Ve druhé řadě stáli Takaaki Nakagami, Luca Marini a Dominique Aegerter. Pro Lucu a Dominiqua fakt super kvalifikace.

Musím říct, že když jsem si četla startovní rošt, tak mi zrak uvízl na Nakagamiho jméně a něco mi říkalo "pozor". Nicméně, závod se pak vyvíjel poněkud odlišně, tak jsem si říkala, že zas mám jen divné představy :-D

Perfektně vystartoval Alex Márquez a dokonce si začal budovat náskok. Na druhou pozici se dostal Franco Morbidelli. Tak jsem byla klidná a čekala, co bude. Úvodní kola byla taková v poněkud klidném tempu, nic moc akčního se nedělo. Jak však závod postupoval, akční to bylo až až.

Franco začal postupně stahovat náskok svého týmového kolegy. A já začala mít obavy. Upřímně, přála jsem jim double a v té chvíli moc neřešila, jestli chci, aby Franco zase vyhrál. To P2 za Alexem by bylo moc hezké. Jenže. Franco se doklapl až k němu, na chvíli se dostal i do čela. Alex si pak první pozici vzal zpět. No já lehce ve stresu z toho, aby kluci neudělali nějakou chybu a neskončili oba na zemi. No a pak to přišlo. Sice na zemi neskončili oba, ale jeden z nich jo. Alex udělal chybu a z první pozice skončil na zemi. Upřímně? Křičela jsem před TV obrazovkou. Byla jsem dost zklamaná. Za nimi se blížil Lüthi a to poslední, co jsem potřebovala, bylo, aby Alex ztratil body ve prospěch Lüthiho. Nicméně, jak jsem řekla, Alex mi jakýmsi záhadným způsobem přestává vadit (možná za to můžou i ty brněnské paddocky, protože on působí hrozně fajn) a přála jsem klukům od EG 0,0 double. Už měli double v Moto3, tak by bylo perfektní, kdyby se to povedlo i v Moto2. Jenomže bohužel. Alex to zvedl a zahájil stíhací jízdu.

Franco se tak najednou ocitl na prvním místě. Takže pro mě další stres :-D Za ním se však blížila skupina Nakagami, Pasini, Lüthi. Zejména ten Nakagami byl dost rozjetý a blížil se k Francovi mílovými kroky. V té chvíli už jsem si byla jistá, že to Takaaki vyhraje.

Netrvalo dlouho a on se před Franca dostal. Ok, říkala jsem si, tak aspoň P2, hlavně, ať je to před Lüthim. Jenže Franco tentokrát s motorkou nějak bojoval a Pasini a Lüthi už byli za ním. Zejména Pasini jel opět neskutečně. Tři kola před cílem se Pasini opravdu před Franca dostal. A byl rozjetý dál. Vypadalo to, že se pokusí dohnat i Nakagamiho. Ten byl 1.7 před ním. Pasini jel a stahoval desetinu po desetině. Závěr závodu byl docela akční.

Do toho navíc za Francem byl Lüthi, tak jsem se začala obávat, že se k němu dostane a předjede ho.

Nakagami to nakonec zvládl a dojel si pro letošní první vítězství. Není lepší způsob, jak oslavit podpis smlouvy do MotoGP :-D Ale víte co, já to Takovi fakt přeju. Je to sympatickej kluk. Druhý tedy Mattia Pasini a i jemu to přeju. On je taky super. Franco byl nakonec třetí, takže z mého pohledu dobrý. Hlavní je, že porazil Lüthiho. Ten byl tedy na čtvrtém místě.

Skvěle závod začal Luca Marini. Fakt mám z toho kluka radost a snad mu dokonce už i fandím! :-O Nicméně, Luca se pak bohužel trochu propadl a nakonec z toho bylo 11. místo.

Výborně jel taky Miguel Oliveira, dotahoval v té době onu trojici bojující o třetí místo (Nakagami, Pasini, Lüthi) a vypadalo to, že z nich je nejrychlejší. Já si už začala v mysli malovat, že třeba bude bojovat o podium. Jenomže Miguel chyboval, vyjel mimo trať a bylo to. Propadl se až na 14. pozici a musel bojovat znovu. Mrzelo mě to. Nicméně nakonec z toho dokázal získat 8. pozici.

Skvěle jel Miguelův týmový kolega Brad Binder. Pro toho taky první rok v Moto2 vůbec není lehký, stále ještě bojuje s tím zraněním ruky. Skončil hned za Miguelem na 9. místě. Takže double top 10 a to je hodně dobré :-)

Jinak tedy, abych nepřeskakovala, tak vezmu pořadí v cíli postupně. Už jsem zmínila první 4, tak tedy pokračuji 5. místem, kde byl Francesco Bagnaia. Další skvělý výsledek, ten kluk mi taky pořád jen dělá radost. On prostě teď ukazuje, že to, že loni v Moto3 vyhrál na té hrozné Mahindře, nebylo tím, že by Aspar měl nějakou lepší Mahindru, ale tím, že prostě Pecco je skvělý závodník. Já si to tedy aspoň myslím.

Pěkné 6. místo získal Simone Corsi a teď pozor, na 7. místě skončil Stefano Manzi (Peccův týmový kolega)! Skvělý výsledek! Nejlepší výsledek v Moto2 v jeho podání. Zatím bylo jeho nejlepším umístěním P15, takže měl jen jeden bod, jinak to byly dost zlé výsledky. A najednou P7. Jestli mi ten den něco udělalo radost, tak to bylo tohle.

To, že kluci z týmu Ajo byli 8. a 9., jsem už zmínila. Na 10. místě byl potom Dominique Aegerter, 11. byl již zmíněný Luca Marini. Body brali taky 12. Xavi Vierge (což mi udělalo radost), 13. Jorge Navarro, aspoň na 14. místo to po tom pádu vytáhl Alex Márquez, no a bod za 15. místo bral Axel Pons.

Žádný jezdec na divokou kartu nejel, ale v poli byli dva náhradníci. Marcel Schrötter stále nesmí závodit kvůli oné zraněné ruce, nahradil ho domácí Jake Dixon. Od oznámení, že Jake bude závodit v Moto2, jsem se na to moc těšila. Jake je super, je to jeden z mých nejvíce oblíbených jezdců v BSB, tam jsem si ho všimla už v nižších kategoriích. Ostudu si určitě v Moto2 neuřízl, další a další trénink se vždy zlepšoval a s Moto2 motorkou se sžíval. V závodě z toho bylo 25. místo. Jeho snem bylo skončit v top 20, což se tedy sice nepovedlo, ale i tak získal určitě spoustu zajímavých zkušeností. Dalším náhradníkem byl vám jistě velmi dobře známý Alex De Angelis. Ten nahradil zraněného Xaviera Simeona (ten se zranil při pádu v minulém závodě na Red Bull Ringu). Alex letos začal sezónu v Superbicích, ale během letní přestávky bylo oznámeno, že se s týmem rozchází, takže teď nejezdí nikde. Škoda. Tak aspoň minulý víkend dostal šanci v týmu Tasca. Skončil na 24. místě.

Se zlomenou rukou závodil Fabio Quartararo. Při tom hromadném pádu na Red Bull Ringu si zlomil zápěstí. Já jsem si myslela, že závodit na Silverstone nebude, k mému překvapení ale dostal od doktorů povolení. Do cíle závodu nakonec dojel na 16. místě.

Havaroval Iker Lecuona, to je škoda, on má taky letos pořád jen nějaké problémy. Sice motorku zvedl a nějaký čas pokračoval v závodě, nakonec ale přeci jen odstoupil. Havaroval taky Tarran Mackenzie, ten pokračoval a do cíle dojel a to na 30., tedy posledním místě. Aby těch mých havarovaných oblíbenců nebylo málo, tak nehodu měl taky bohužel Lorenzo Baldassarri. Ale Balda taky potom pokračoval v závodě a skončil místo před Tarranem. No a aby toho nebylo ještě málo, tak opět havaroval i Sandro Cortese. Pro Sandra to ale byl konec v závodě. Začátek druhé poloviny sezóny je tedy pro Sandra dost velká katastrofa, tři závody = třikrát nula bodů.

Podobně jako v Moto3, i v Moto2 se trestalo za výjezdy mimo trať. Tady to ale nebylo tak hromadné jako v nejnižší kubatuře. Provinili se akorát Jorge Navarro (+2.3 vteřiny penalizace) a Andrea Locatelli (+1.4 vteřiny penalizace).

Když se podíváme na pořadí v šampionátu, tak Franco Morbidelli má 223 bodů, Thomas Lüthi je za ním s 194 body. Třetí je Alex Márquez, který má 155 bodů. Za ním pak je Miguel Oliveira se 141 body. Přes stovku bodů už jsou taky Francesco Bagnaia (111), Mattia Pasini a Takaaki Nakagami (oba 104).

Další závod se jede za dva týdny v Misanu.