MotoGP: GP České republiky a Rakouska 2017

24. srpen 2017 | 21.56 |
› 

red bull ring_motogpRáda bych zde napsala shrnutí závodů v České republice a Rakousku, které se jely hned týden za sebou a otevřely tak druhou polovinu letošní sezóny. O závodním víkendu v Brně jsem sice již hodně psala, protože jsem tam byla, ale všechny ty články se týkaly mé osobní zkušenosti a psala jsem tam spíše o svých pocitech a o tom, jak jsem to celé prožívala. Nyní bych se tedy ráda zaměřila na výsledky.

Vezmu to vždycky pěkně podle týmů, ať to má trošku hlavu a patu. No a začnu rovnou u tovární Yamahy. O té brněnské divočině už jsem se, myslím, vypsala až dost. A taky jsem se až dost vypsala z toho, jak jsem byla nadšená 3. místem Mavericka Viñalese. Fakt se mu to povedlo a po té zastávce v boxech jel skvěle. Bylo super sledovat, jak předjíždí soupeře a blíží se oné metě stupňů vítězů. Konečně byl v kategorii MotoGP v Brně na stupních vítězů někdo, komu fandím :-D V Rakousku to nejprve vypadalo nadějně, že i tam se o bednu porve, jenomže pak v jedné zatáčce udělal chybu a vyjel mimo trať. Zařadil se až na 7. místo a nebyl se schopný té šestici před sebou přiblížit. Nebyl úplně daleko za nimi, ale prostě ten kousek chyběl. Valentino Rossi to trošku strategicky nezvládl v Brně. Jel do boxů až jako jeden z posledních a to se nakonec neukázalo jak šťastné řešení. Takže se musel spokojit se 4. místem. I tak ale předvedl dobrou stíhací jízdu a já byla docela ráda, že do cíle závodu už nezbývá mnoho, protože by se taky klidně mohlo stát, že dostihne i Mavericka. V Rakousku to taky vypadalo nejprve docela nadějně, ale pak udělal v úplně stejné zatáčce úplně stejnou chybu jako jeho týmový kolega. No a zařadil se až za něj. Takže nakonec Maverick byl v cíli 6. a Valentino 7. Což jaksi pro tovární Yamahu úplně ideální není.

Mimochodem, ten závod na Red Bull Ringu byl úžasný. Jeden z nejlepších, jaký jsem za poslední dobu viděla. Bylo to hrozně akční, vlastně napínavé až do cíle. Dlouhou dobu taky na čele jela skupina jezdců a to se taky v MotoGP nevídá tak často. Fakt skvělý.

Výborně to v Brně vyšlo Marcu Márquezovi. Už jsem to psala, že jel do boxů na výměnu motorky jako první a to se mu vyplatilo. Že mu tyhle strategie vždy vyjdou. Pak už se vlastně jeho soupeři jen řadili za něj a Marc tak v pohodě vyhrál s náskokem přes 12 vteřin před svým týmovým kolegou Danim Pedrosou. Takže double pro Repsol Hondu, což vlastně i bylo hezké. Za Daniho stupně vítězů jsem byla ráda. Oba jeli skvěle i na Red Bull Ringu. Marc až do závěru bojoval s Doviziosem a bylo to tam tedy chvílemi opravdu už na hraně. Ale jak se zdá, Marc se tím bavil. Dokončil na druhém místě, což jsou pro něj další důležité body a on tak stále vede v šampionátu. Dani jel taky skvěle a nakonec z toho bylo třetí místo. Takže opět oba jezdci týmu na stupních vítězů. Dani jezdí poslední dobou spolehlivě, získává dobré body, už má letos taky dost podiových umístění. Rozhodně ho z boje o titul nemůžeme vymazat.

Andrea Dovizioso jede letos zatím neskutečně. A já mu to snad i přeju :-D Dřív jsem ho moc nemusela, ale teď zjišťuju, že je to docela pohodový chlápek. Brněnský závod tedy pro Ducati ideální nebyl, ale i tak z toho Dovi dokázal získat 6. místo, což vůbec nebylo špatné. Red Bull Ring je známý jako trať, která Ducati sedí. Čekalo se, že tam bude silný. A jel opravdu skvěle. Marc ho sice až do konce závodu potrápil, Dovi si však to své letošní třetí vítězství vzít nenechal. Jede svou životní sezónu. Letos získal víc MotoGP vítězství než za všechny jeho minulé roky dohromady. A to ještě není konec, že. Jestli někdo tipoval, že Dovi bude letos takhle válet a pojede o titul, tak je machr. Jorge Lorenzo si na všechno stále ještě zvyká a já si troufám tvrdit, že do konce roku už to jiné nebude. V Brně sice po startu vedl, ale bohužel moc dlouho mu to nevydrželo. Navíc pak byly zmatky u nich v boxech, takže ztratil ještě víc pozic než by normálně tou výměnou motorky ztratil. Hrozná škoda. Aspoň z toho vybojoval bod za 15. místo. Čekalo se, jak to bude v Rakousku, když tam by to Ducati mělo sedět. Já ho tipovala na podium. No, pravda, to se mi moc nepovedlo. Jel tedy dobře, to ano, ale nakonec to na ty stupně vítězů přeci jen nestačilo. Ovšem 4. místo bylo velmi dobré.

Kluci z Tech 3 mě osobně dělají stále velkou radost. I když ano, i u nich se občas vyskytne nějaký ten nepovedený závod. V případě Jonase Folgera to v Brně nebylo úplně nejhorší, nakonec skončil 10., ale určitě mohl být ještě výš, kdyby taky v boxech týmu nebyly zmatky a on nečekal na svůj druhý motocykl. Bohužel v Rakousku mu to nevyšlo vůbec a on kvůli technickým problémům odstoupil pár kol po startu závodu. A zrovna v den závodu slavil narozeniny. Škoda. Johann Zarco trochu promarnil ten závod v Česku, protože byl snad úplně posledním závodníkem, který jel do boxů. A to tedy taky nebylo moc chytré. Ztráta už se pak těžko doháněla a Johann mohl být rád za 12. místo. Jak řekl šéf týmu Hervé Poncharal, vše to jsou nováčkovské chyby, které jsou normální a oba kluky posouvají kupředu. Je hezké, jak za nimi stojí, jak spolu makají na tom, aby vše bylo tak, jak má. Fakt celýmu tomu týmu fandím a Hervé je super šéf. Zpět ale ještě k Johannovi. Ten měl totiž skvělý závod v Rakousku. Zas to byl ten Johann, kterého známe :-D Bojoval tam na čele, chvíli se zdálo, že možná vybojuje další bednu v sezóně. Bylo z toho pěkné 5. místo, těsně porazil Mavericka. A taky byl nejlepším jezdcem na Yamaze.

Já tedy musím pochválit tým Aspar. Ono se to možná takhle ani nezdá, ale Karel Abraham i Álvaro Bautista jedou skvěle. A to celou sezónu. Mám z nich radost. V Česku to bylo takové divoké (což už jsem ostatně psala několikrát). Avšak bylo super, když se tak přelívalo to pořadí kvůli zastávkám v boxech, že Karel se na chvíli objevil na 4. místě. Bylo jasné, že to nevydrží, ale aspoň byla skvělá atmosféra a mělo to takový zajímavý náboj. Nakonec skončil 13., takže dalších pár bodů do sbírky. Body získal i v Rakousku, kde skončil na 14. pozici. Bautista bohužel závod v Brně nedokončil, protože havaroval. Na Red Bull Ringu ale jel dobře a získal hezké 8. místo.

Tým Avintia je zatím tak trochu za očekáváním, ale v Brně se předvedl Loris Baz. Tedy alespoň v kvalifikaci. Jenže v závodě havaroval a bylo to. V Rakousku měl taky dobrou kvalifikaci a tentokrát mu vyšel i závod, když skončil na 9. místě. Super. Héctor Barberá měl špatné oba dva závody. V Brně mu to vůbec nevyšlo a já pořád nechápu, jak to, že skončil až úplně poslední, tedy 20. Blbé to bylo i v Rakousku, tam byl 17. Takže oba závody bez bodů. No, takhle si místo na příští sezónu asi moc nezachrání...

Musím se přiznat, že v mých očích trochu za očekáváním zůstal i tým Pramac. Danilo Petrucci vypdal v některých závodech první půlky sezóny docela nebezpečně, ale začátek druhé poloviny letošní sezóny mu tak skvěle zatím nevyšel. Tak uvidíme, jak to bude dál. Jasně, v Brně bylo blbé počasí a ještě se měnily motorky. I tak byl 7., což úplná hrůza není. V Rakousku odstoupil kvůli technické poruše. Scott Redding v Brně startoval z jako úplně posledního místa. V závodě se sice trochu posunul, ale nakonec byl 16., takže nula bodů. V Rakousku nějaké ty body bral, když skončil 12.

U Aprilie všechno dopadlo tak nějak podle očekávání. Sice v Brně byly problémy, když Aleix Espargaró v boxech vjel do cesty Andreovi Iannonemu a pak z toho byl trošku zmatek. Aleix pak dostal penalizaci, takže nakonec byl klasifikován na 8. místě, což stále bylo velmi dobré. V Rakousku pak skončil na 13. místě. Sam Lowes pokračuje ve výkonech ze začátku sezóny. V Brně skončil 18., na Red Bull Ringu byl 20., což znamenalo, že byl poslední.

Na nějaké velké oslavy to nebylo u týmu Marc VDS. Jack Miller byl v Brně 14., byly to sice body, ale doufala jsem v lepší umístění. Na Red Bull Ringu havaroval. Tito Rabat taky nic moc. On sice dojel do cíle v obou těchto závodech, ale bez bodů. V Brně byl 17., na Red Bull Ringu skončil na 19. místě.

Suzuki je pro mě letos takovým zklamáním. I když po odchodu Mavericka se asi dal jistý útlum čekat. Ovšem takový propad jsem nečekala. Andrea Iannone měl v Brně špatný snad celý víkend. Navíc v závodě se připletl do cesty Espargarovi, pak tam spadl v boxech, u toho srazil motorku svého týmového kolegy, kterou poničil. Pak tedy kroužil na konci a celý zbytek závodu bojoval s Héctorem Barberou. Ten souboj nakonec vyhrál, když dojel předposlední, tedy 19. V Rakousku už to bylo o něco lepší a aspoň se dokázal udržet na bodovaných pozicích. Bylo z toho docela dobré 11. místo. Alex Rins měl docela dobrý závod v Brně, na tu hrůzu, kdy pak musel jet s poničenou druhou motorku (jak jsem již napsala dříve). Nakonec z toho zvládl získat 11. místo. V Rakousku to ale nevyšlo jemu, byl 16.

Za tým LCR tu je pouze Cal Crutchlow. V Brně se opět ukázalo, že mu tyhle divoké závody asi sednou a možná má rád i tu trať tady. Skončil na dobrém 5. místě a mohl být klidně i 4., ale v závěru ho předjel Rossi, což skoro na celém okruhu vyvolalo vlnu nadšení. Ano, to slovo "skoro" je tu velmi důležité :-D Nicméně 5. místo je fakt dobré. Co by za to na Red Bull Ringu dal. Vlastně vůbec nevím, co se stalo, že byl až 15.

Na závěr jsem si záměrně nechala KTM. Záměrně proto, protože budu hodně chválit a objeví se tu pár nadšených komentářů, tak jsem si to chtěla nechat až na konec :-D Ale postupně. Brno jim docela vyšlo. Tedy alespoň Polu Espargarovi se dařilo a on získal 9. místo, což bylo nejlepší umístění KTM v sezóně. Bradley Smith ale v Brně nedokončil. Odstoupil dvě kola před cílem. V Rakousku to bylo naopak. Tam odstoupil Pol, ale to bylo hned na začátku závodu. Bradley do cíle dojel, ale až jako 18. Tak a teď to přijde :-D Na Red Bull Ringu je oba zadupal do země Mika Kallio, který jel ten závod na divokou kartu. Byl na 10. místě a asi vám nemusím říkat, jak nadšená jsem z toho byla. Bylo to skvělé, úžasné. Hrozně jsem na něj byla hrdá. Jasně, on je testovacím jezdcem KTM a Red Bull Ring je vlastně jejich domácí trať, takže to tam už s tou motorku měl asi hodně najezděno, ale prostě i tak. To, že ten okruh má nastudovaný a dobře najezděný z testů, ještě neznamená, že se vše povede i v závodě. Fakt jsem byla šťastná, když jsem viděla, jak se mu daří :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře