Moto2: GP České republiky a Rakouska 2017

23. srpen 2017 | 22.08 |
›

brno_2Závody v České republice a Rakousku se jely hned týden za sebou. Já jsem sice už o GP České republiky psala ve svém vyprávění o mé návštěvě Brněnské Grand Prix, ale to bylo spíše z mého pohledu. Takže teď bych ráda shrnula výsledky závodů právě z Brna a Red Bull Ringu.

A začnu hned lídrem šampionátu Francem Morbidellim. Už jsem o něm v souvislosti s Brnem psala až dost. Fakt jsem doufala, že si tady zajede dobrý výsledek a hrozně jsem mu fandila. Bohužel to moc nevyšlo. Skončil na 8. místě, což je jeho nejhorší výsledek sezóny (pokud tedy počítáme závody dojeté do cíle). Bylo mi to líto. Jako jasně, P8 není katastrofa, ale já si u něj začala zvykat na úplně jiná umístění, takže tohle prostě trochu zklamání bylo. V Rakousku si to ale vynahradil (a mě taky :-D ) a závod vyhrál. Já to tedy tušila hned v neděli v Brně, že před mýma očima to moc nevyšlo, takže v Rakousku určitě vyhraje. Trefila jsem to. Aspoň jsem si to mohla oslavit pěkně doma u TV :-D

Francův týmový kolega Alex Márquez zajel dva skvělé závody. V Brně i na Red Bull Ringu skončil druhý. V Rakousku to tak byl double pro tým Marc VDS.

Hlavní soupeř Franca v boji o titul Thomas Lüthi měl taky dva povedené závody. Ale on měl i loni skvělou druhou polovinu sezóny, takže bychom si na něj ještě měli dát pozor. V Brně vyhrál (o tom už jsem myslím taky psala dost), v Rakousku to bylo třetí místo.

Rovnou i zmíním Lüthiho týmové kolegy. Ti sice jezdí v týmu pod názvem Garage Plus Interwetten a Lüthi je v týmu CarXpert Interwetten, ale je to jedna struktura. Takže, Jesko Raffin byl v Brně poslední, tedy 29. a já si to všimla až teď. V Rakousku tedy taky mimo body, ale aspoň se trochu vylepšil, když skončil na 18. místě. Iker Lecuona na tom byl bohužel velmi podobně. V Česku byl na 19. místě a v Rakousku byl pro změnu on tím posledním. Tam poslední znamenalo 21. místo. V Rakousku bylo docela dost jezdců, kteří vůbec nedojeli do cíle.

A na to teď navážu. Hned po startu se totiž v Rakousku stala hromadná nehoda, dál už nepokračovali Quartararo, Cortese, Baldassarri, Marini, ale zapleteno do toho bylo mnohem víc jezdců. Někteří to zvedli a pokračovali dál, někteří pokračovali, ale během závodu pak zajeli do boxů. Někteří se té kolizi snažili vyhnout a vyjeli hodně mimo trať. Bohužel máme také zraněné, Fabio Quartararo má zlomené zápěstí.

Byl to tedy černý den pro Forward, kterým v prvním kole vypadli oba jezdci. To mě hodně mrzelo. Lorenzo Baldassarri je mým oblíbencem již pár let a teda taky si letos už užil svoje a pořád se to na něj nějak lepí. Lucu Mariniho začínám mít poslední dobou nějak ráda. Balda v Brně skončil až 18., ale já byla ráda, že po zranění je v pohodě. Luca byl v Brně skvělý, když si zajel svůj životní závod a skončil na 4. místě.

Nejen černý den v Rakousku pro Forward, i moji Ajovci to měli zlé. Už jsem mluvila o tom, že v Moto3 to bylo double DNF. A zrovna při domácím závodě. Jenže katastrofa pokračovala. Miguel Oliveira jel výborně, já už doufala, že vybojuje třetí místo a porazí Lüthiho a já tak budu mít docela fajn stupně vítězů. Jenže Miguel měl dost škaredě vypadající pád. I sanitka byla v akci. Trochu jsem se vylekala. Miguel je v naprostém pořádku, což je to hlavní. Špatný den celého týmu aspoň trochu vylepšil Brad Binder, který skončil 7., čímž vyrovnal svůj letošní nejlepší výsledek. Takže aspoň z něčeho jsem mohla mít radost.

Skvěle jel opět Mattia Pasini. V Brně pole position, na Red Bull Ringu také (o neskutečných 0,001 před Francem!!). V Brně mu to nevyšlo, havaroval. Ale v Rakousku jel dobrý závod a nakonec skončil na 5. místě. Jeho týmový kolega, nováček v Moto2, Andrea Locatelli se ale nějak hledá. Já jsem si opravdu před sezónou myslela, že Andrea bude letos někde úplně jinde, než kde reálně je. V Brně si vyjel svůj zatím nejlepší výsledek sezóny, když byl 13. Tak aspoň něco pozitivního. V Rakousku ale do cíle nedojel.

Kromě Lucy Mariniho (a samozřejmě Miguela, který byl na bedně) mě v Brně potěšil Xavi Vierge. Byl na 5. místě! Úžasný, paráda. Bohužel, v Rakousku byl taky v té nehodě, pak to zvedl, ale jel do boxů. Xaviho kolega Remy Gardner v Brně skončil 9., takže v ČR to byl pro tým Tech 3 dobrý závod. V Rakousku to Remymu taky vyšlo, byl 15., takže získal další bod.

Mě i nadále dělá radost Francesco Bagnaia. V Brně byl 7., což vzhledem k podmínkám a okolnostem hodnotím kladně. V Rakousku to bylo ještě lepší, dojel na 4. místě. On v závodě bojoval s Pasinim, kterého já mám sice ráda, ale přeci jen v tom souboji jsem palce držela Francescovi. Toho mám o něco radši :-D On je letos fakt skvělý, nečekala jsem, že v jeho první Moto2 sezóně bude takhle válet.

Francescův kolega z týmu Sky Stefano Manzi na tom je ale úplně opačně. V Brně až 21., v Rakousku ani nedojel do cíle. Mě je Stefana líto, zatím má letos na svém kontě jenom jeden bod. Před sezónou jsem věřila, že to tedy bude o mnoho lepší.

V letní přestávce bylo oznámeno, že tým AGR se rozchází s Yonny Hernándezem. To jsem málem obrečela, já se na něj do Brna hrozně těšila. Tak jsem teď zpětně fakt hrozně ráda za to krátké loňské setkání a i za fotku, kterou s ním mám. Kdo ví, jestli ještě někdy bude příležitost se s ním potkat. Místo Yonnyho v obou dvou závodech jel Američan Joe Roberts a vypadá to, že to v týmu dojede až do konce sezóny. Jelikož je to nováček, tak se zázraky moc očekávat nedaly. V Brně ovšem mile překvapil, když byl 10., ale asi to taky bylo díky všem těm okolnostem. V Rakousku skončil na 19. místě.

V České republice jel taky dobře Simone Corsi. Skončil tu na 6. místě. Úplně špatné to nebylo ani na Red Bull Ringu, kde byl na 11. místě.

Já se ještě vrátím k té nehodě z Red Bull Ringu. Protože v té nehodě byl taky Sandro Cortese. Doufala jsem, že horší sezónu, než měl loni, už snad ani mít nemůže. No, letos té své loňské dost zdatně konkuruje. Bohužel. Už jsem to psala ve svém ohlédnutí za GP ČR, že havaroval krátce před tím, než byl závod kvůli dešti zastaven a vedení závodu ho pak do restartu nepustilo. Takže nula bodů. No a v Rakousku byl v té nehodě v prvním kole a dál už nepokračoval. Takže nula bodů. Ach jo. Zajímavý případ je jeho týmový kolega. Ten příběh jsem se dozvěděla až v týdnu po České Grand Prix. Marcel Schrötter si totiž zranil ruku, když se během letní přestávky účastnil závodu 8 hodin v Suzuce. Jenomže to svému Moto2 týmu neřekl. Myslel si, že to nic není, že to překoná. Jenže měl během víkendu v Brně bolesti, takže musel s pravdou ven. No nevím, lidi v týmu asi nebyli nadšení, že se jim tak důležitou věc snažil zatajit... V Brně tedy nejel a nakonec se ukázalo, že to zranění je vážnější, protože nejel ani v Rakousku. Takže tým jel jenom se Sandrem. Takže výsledky nic moc (tedy nic). Mimochodem, v Silverstone o tomto víkendu Marcela nahrazuje Jake Dixon z BSB a já se na něj hrozně moc těším. On je úžasněj, sleduju ho už pár let, fandím mu a fakt jsem na něj v Moto2 hodně zvědavá.

Ani u týmu Kiefer to poslední dobou nemají jednoduché. Dominique Aegerter měl problémy v Brně, pak se ani na startovní rošt restartu nedostal. Takže nula bodů. Naštěstí v Rakousku se zlepšil, bylo to 9. místo. Tarran Mackenzie byl v Brně až na 26. místě, v Rakousku to bohužel o moc lepší nebylo, tam dojel na 20. pozici.

Oba závody na bodech zajel Jorge Navarro. V Brně to bylo 11. místo, na Red Bull Ringu skončil 8., takže dva dobré výsledky v jeho podání.

Své první body sezóny a vlastně i první body v Moto2 si v Brně zajistil Khairul Idham Pawi. Byl totiž na 14. místě. Já pořád vtipkovala, že on, aby se dostal na body, tak potřebuje závod na mokré trati. No a vidíte to :-D V Rakousku pak skončil na 17. místě.

Bod za 15. místo v Brně urval Hafizh Syahrin. Od toho jsem tedy asi čekala o něco lepší výsledek. Na Red Bull Ringu o týden později pak dojel na 10. místě.

V Rakousku zajel sympatický výsledek Takaaki Nakagami, když byl 6. V Brně mu to ale nešlo, byl až v hloubi pole a do cíle dojel na 24. pozici.

Jeho krajan Tetsuta Nagashima bral také body v Rakousku, skončil totiž na 12. místě. Ale ani jemu se příliš nedařilo v Brně, kde byl 17.

V Rakousku také bodovali oba bratři Ponsové. V Brně to naopak nevyšlo ani jednomu z nich. V Brně byl Axel 16. a Edgar jezdil dlouho na konci, nakonec dojel předposlední, tedy 28. V Rakousku tedy byli oba na bodech, jak jsem již napsala. Axel byl 13. a Edgar 14. Pro Edgara to navíc jsou jeho první body v sezóně.

V Rakousku mi hrozně bylo líto Isaaca Viñalese. On byl celý víkend úžasný, měla jsem z toho radost. V neděli jel životní závod a pak havaroval a bylo to. Neskutečná škoda. Doufám, že to nebyl žádný výkřik do tmy, ale že se ještě v top 10 předvede. V Brně mu to předtím nevyšlo, byl až 25.

Nevedlo se v Brně ani Xavieru Simeonovi, který byl až 23. V Rakousku havaroval, zranil se a závod ve Velké Británii musí vynechat.

Jak jsem již naznačila, nedařilo se ani Fabio Quartararovi, který v Rakousku taky havaroval a taky se zranil. Jestli pojede na Silverstone mi ale doposud známo není (i když se zlomeným zápěstím asi spíš nepojede, že). Ani v Brně na tom nebyl nejlíp, skončil až na 20. místě.

Augusto Fernández, týmový kolega Simone Corsiho, byl v Brně 27. a v Rakousku 16.

Aby to bylo kompletní, tak ještě doplním, že tady v Brně se na divokou kartu objevil Karel Hanika, který dojel do cíle na 22. místě.