Moto3: GP České republiky a Rakouska 2017

23. srpen 2017 | 18.31 |
› 

brno_1V názvu tohoto článku se objevuje i Česká republika a to proto, že články, kde jsem shrnovala GP ČR, byly psány z mého úhlu pohledu a bylo to takové vypsání se i ze svých pocitů. Teď bych tedy ráda shrnula výsledky závodů v Brně a na Red Bull Ringu, které se jely hned týden po sobě. Začnu u kategorie Moto3.

Zajímavé, že Joan Mir vyhrál letos už 7 závodů, avšak ještě vůbec letos nezískal pole position. Jasně, pole position vám možná tak dodá sebevědomí a šanci na lepší závod, přesto to nakonec bývá úplně jinak a jsou to právě závody, kde se rozdávají body. I přesto mi to prostě přijde takové statisticky zajímavé, že se ta pole position ještě Joanovi nepovedla a já jsem tedy zvědavá, jestli se letos ještě dočká.

Jinak tedy, oba dva závody po letní pauze byly právě v režii Joana Mira. Tedy v režii, to se zase tak říct nedá. V Brně dotahoval a vlastně se na čelo dostal až ve druhé půlce závodu. Na Red Bull Ringu trochu ztratil po startu, ale pak se postupně vypracoval až do čela a vlastně pak už si jel svoje a v cíli závodu pak měl náskok 3 vteřiny na jezdce za sebou. Takže Joan získal během 14 dní 50 bodů a to se rozhodně počítá.

V Brně dojel druhý Romano Fenati, což už jsem tedy v tom článku o VC ČR taky trochu okomentovala. Já jsem poslední dobou nějaká zaujatá Italy, spoustu jich obdivuju, ale zrovna Fenati patří k těm několika výjimkám, které opravdu nemusím. Takže jsem byla ráda, že to u nás nevyhrál, protože to už by byl pro mě v tu neděli opravdu vrchol (myšleno negativně). V Rakousku se mu ale nedařilo a on bral jenom 3 body za 13. místo, takže na svého hlavního rivala v boji o titul (pokud se to tak dá ještě nazývat) opět něco ztratil. Takže Joan už má nyní náskok na čele více než 60 bodů. Pokud se nebudou dít nějaké děsivé věci, tak by Joan mohl titul slavit už v Aragonu (stejně jako loni Brad).

Já teď pořadí trochu přeskočím, protože se potřebuju vyjádřit ke svým Ajo klukům, a pak budu pokračovat dál. Ono to vlastně svým způsobem na sebe i navazuje. Boa jsem ve článku o Brnu už vynachválila až až, Niccola jsem zase až až politovala. I když tedy, já ho lituju stále. Bohužel, v Rakousku to byla zase katastrofa. Niccolò tedy v pozávodním prohlášení zněl nějak podezřele pozitivně na to, co se v závodě dělo. Jo, je super, že zranění už se zdá být vyléčené, ale nějaký hezký výsledek v závodě by to ještě podtrhl. Já jsem ráda, že se Nicco zlepšuje, jenže to by zase nesměla zasáhnout ta jeho pověstná smůla, že. Prostě zase ho někdo srazil. Letos už potřetí, možná dokonce počtvrté. A to zrovna v době, kdy byl Nicco docela rozjetý a rýsovala se šance na slušné body. A místo toho DNF. Můžu vám říct, že jsem z toho byla dost smutná. Prožívala jsem to, zděšeně zírala na obrazovku. Ještě jsem se neuklidnila a na zemi byl i Bo. V tomto případě to ale byl on, kdo udělal chybu a sejmul i soupeře. Hm, takže během jednoho kola na zemi oba Ajovci. A zrovna v domácím závodě, protože KTM je rakouská značka a Red Bull je taky rakouský. Takže hrozná škoda. Já jsem z toho byla tak smutná, že už jsem se pořádně ani nedokázala soustředit na zbytek závodu. Už se to pár let nestalo, co komplet tým Ajo neviděl cíl. Snad si teda tímto kluci už všechno zlé vybrali, je na čase, aby se to kolo štěstí zase přetočilo jejich směrem.

Já vím, že je škoda, že jsem pak zbytek závodu vnímala jen napůl, zvlášť, když na podiu byli samí super kluci. Jenže mě tak bylo líto Boa a Niccola (ještě navíc, když ho pak ukázali, jak zklamaně sedí v boxech), byla jsem z toho taková přešlá.

Na úžasném druhém místě v Rakousku skončil Philipp Oettl. Já tady pořád na blogu píšu, jak čekám na jeho podium v normálním suchém závodě. A když se to konečně povede a on si navíc vyjede svou historicky nejlepší pozici, tak je to zrovna v době, kdy můj nej tým má černý den a já tak Philippův úspěch nemůžu slavit. Hrozné tohle, fakt. Tak moc jsem se z jeho podia chtěla radovat, ale nešlo to, prostě smutné emoce nějak převážily, no. Abych to doplnila, tak předtím v Brně byl Philipp na 13. místě, což tedy taky nebylo špatné.

Třetí v Rakousku dojel Jorge Martín. Pod stupni vítězů plakal. To už tedy na mě bylo fakt moc. Ježiš, pořád nějaké emoce, já se z těch závodů vážně jednou zcvoknu (tedy, pokud už se tak nestalo). On totiž měl zlomenou nohu, chtěl závodit v Brně, ale nakonec ještě nemohl. O týden později v Rakousku už to ale zkusil a nakonec z toho bylo i podium. Neskutečné a úžasné.

V Rakousku po dlouhé době zajel velmi dobrý závod Livio Loi. Už tedy taky bylo na čase. Konečně dokázal držet tempo se svým týmovým kolegou Mirem. Já si o Liviovi vždy myslela, že je to dobrý závodník, ale poslední dobou tedy pochybuju. Jestli mají s Joanem stejné motorky (jakože by měli mít), tak je to tedy mazec, že Liviovi to vůbec nesedlo. Nicméně, v Rakousku byl 4., takže se konečně předvedl. V Brně se tedy taky předvedl, ale v opačném slova smyslu. Tam vymetal chvost pole a byl až 27. (a Patrik Pulkkinen nebyl až tak daleko za ním, he).

Další dobrou jízdu v Rakousku předvedl Aron Canet, který skončil 5., v Brně zajel bednu, když byl 3. No zdá se, že když Mir a Fenati jdou příští rok do Moto2, tak Aron by mohl být horkým kandidátem na titul ve 2018. Ale to jsou tedy ještě velmi předběžné dohady. Jen mě to tak napadá.

I když to jsem o jeho týmovém kolegovi taky loni prohlašovala, že letos jede o titul, a ono nic. Je tedy pravda, že Enea Bastianini změnil tým, takže i v tom to může být. V Brně byl mimo, nevedlo se mu a skončil až 17. V Rakousku si zlepšil reputaci, když byl 10.

V Rakousku jel skvěle týmový kolega Jorge Martína Fabio Di Giannantonio. Ten nakonec skončil na skvělé 6. příčce. Bohužel Fabiovi to v Brně vůbec nevyšlo, když byl až 21., to taky byla dost škoda, že se mu tu nedařilo líp. Ale prostě ty podmínky to všechno zamotaly.

Důležitou zmínku musím věnovat klukům z RBA. Z těch mám poslední dobou fakt radost. Oba dva startovali z první řady v Brně, oba dva startovali z první řady na Red Bull Ringu. V obou případech stál Gabriel Rodrigo na pole position a Juanfran Guevara byl třetí. Bohužel v cíli už to tak krásné nebylo. Gabrielovi to v Brně vůbec nevyšlo, nejprve se po startu propadl několik pozic dozadu, pak havaroval. Sice do cíle dojel, ale jako 26. V Rakousku už to bylo lepší, když skončil na 7. místě. U Juana je ta bilance o něco pozitivnější. V Brně bojoval o stupně vítězů, nakonec byl 5., ale fakt jsem z něj měla velkou radost. V Rakousku skončil na 14. místě, takže aspoň bral 2 body.

Tým Platinum teď hodně sleduju, protože tam jezdí moji oblíbenci. A Marcos Ramírez je zatím výborný. Nezklamal mě. Nevím, co se komentátoři pořád jeho výkonům diví. Já to věděla už před sezónou, že pojede dobře. V Brně byl skvělý, dojel na 7. místě. V Rakousku si o něco pohoršil, ale 12. místo stále není špatné. Jeho týmový kolega Darryn Binder si v letní pauze zlomil prst na ruce, takže ani v Brně, ani v Rakousku se neobjevil. Vlastně ani nevím, jestli už teď další závodní víkend závodit bude, nebo ještě stále ne. Nicméně, v Brně ho nahradil Dennis Foggia, což pro mě bylo velmi milé překvapení. Tohle jsem nečekala, ale měla z toho ohromnou radost. Dennis je můj oblíbený jezdec v Moto3 šampionátu CEV a já se vážně těším na to, až jednou bude stálým jezdcem Moto3 v Mistrovství světa. Doufám, že to bude už brzo. Teoreticky by to klidně mohlo být hned příští rok. Takže, Dennis jel v Brně parádně a při svém debutu bral 2 body za 14. místo! Bravo! V Rakousku Darryna zastoupil Jaume Masia. Další skvělý talentovaný kluk, o kterém doufám, že ještě hodně uslyšíme. No a Jaume byl tedy taky skvělý. Vlastně, on tam s nimi normálně bojoval na čele, jako by to pro něj byla normálka :-D Měla jsem z něj radost. Nakonec získal krásné 9. místo. A navíc zajel nejrychejší kolo závodu, což navíc dokonce byl nový rekord okruhu!

V Brně se jelo na mokré trati, takže růžky vystrčili Asiaté :-D Oni jsou vždy na mokré trati dobří. Suzuki byl 8., Norrodin 9. a Atiratphuvapat 10. Pro Atiratphuvapata je to životní výsledek, pro Norrodina nejlepší výkon v sezóně (ale v kariéře myslím, že ne, ale teď se mi to nechce dohledávat, pardon). Norrodin svůj výsledek v Rakousku ještě vylepšil, protože tam byl 8. Suzuki ani Atiratphuvapat však na Red Bull Ringu do cíle nedojeli. Navíc Tatsuki Suzuki u mě má škraloup, protože to byl právě on, kdo srazil Niccola.

Podmínky v Brně docela nahrávaly Johnu McPhee. Jenže to by nesměl spadnout v kvalifikaci. A to přímo před náma. Takže startovní pozice nic moc. Přesto se dokázal dostat hodně dopředu a nakonec z toho ještě vybojoval pěkné 6. místo. V Rakousku měl smůlu, závod nedokončil. A byl to právě John, kterého sejmul Bo.

Poslední dobou mají takové rozpačité výsledky kluci z týmu Sky. Fakt já jsem z toho taková rozpačitá. Čekala jsem od nich lepší výsledky a to vítězství Andrey Migna z Itálie fakt vypadá jako nějaká náhoda. Úplně to v těch jejich výsledcích tak zvláštně vyčnívá. Andrea tedy v Brně havaroval taky v kvalifikaci a taky přímo před náma. No, v závodě byl na 11. místě, takže to úplně špatné nebylo. Vůbec mu to ale nevyšlo potom v Rakousku, kde byl až 21. Jeho týmový kolega Nicolo Bulega na tom byl opačně. V Brně mu to nešlo, skončil až na 23. místě, ale v Rakousku skončil 11.

V Brně mě potěšil Albert Arenas (a nejen tím, že jsem ho viděla v paddocku, protože je to roztomilý a hezký kluk, což ale můžu říct o spoustě dalších jezdcích :-D ), tedy, já si to napřed neuvědomila, že zajel tak dobře. Až potom jsem se doma ještě jednou probírala všemi výsledky a až pak mi to došlo. Skončil totiž na 12. místě. To je jeho letošní nejlepší výsledek. Konečně zase nějaké body! Jenomže v Rakousku havaroval v posledním kole. No jo, jak jinak... Lorenzo Dalla Porta, jeho kolega v týmu Aspar, na tom byl ještě hůř. V Brně byl 19., v Rakousku havaroval hned na začátku závodu. Takže i pro Aspara to na Red Bull Ringu bylo double DNF. No prostě, z mého pohledu samé blbé zprávy.

V Brně bral bod za 15. místo Ayumu Sasaki, ten byl v Rakousku na 18. místě.

V Rakousku naopak bod za 15. místo bral jiný Japonec, a to Kaito Toba. Ten byl v Brně ale až na 29. místě. On byl ale myslím během závodu mimo trať, proto se tak propadl a pak tam bojoval s Patrikem Pulkkinenem (i když nevím, jestli zrovna slovo bojoval to vystihuje).

U Peugeutu stále stejná písnička. Nic moc. Jakub Kornfeil zajel v Brně špatně, přesně, jak jsem (bohužel) čekala. Vypadalo to nadějně na nějaké body, ale jak se utvořila suchá stopa, tak Jakub začal ztrácet, takže z toho nakonec bylo 20. místo. V Rakousku dojel do cíle na úplně stejné pozici. To, jak jsem v Brně fandila Patrikovi, jsem v článku o neděli popsala až dost. Tak jen tedy dodám, že byl 30., tedy poslední. Poslední byl i v Rakousku, tam to znamenalo 24. místo. Ale v obou případech dojel do cíle!

Trochu nešťastné byly oba závody pro Julese Danila (týmový kolega Fenatiho). V Brně havaroval hned po startu (kolize s Maríí Herrerou) a už nepokračoval. V Rakousku byl 16. (za body asi o 2 desetiny).

Když už tedy zmiňuji tu Maríu, tak jen dodám, že ani ona už pak v Brně v závodě nepokračovala. V Rakousku dojela do cíle na 22. místě.

Ještě jsem tu nezmínila několik italských jezdců. Takže... Tony Arbolino měl v Brně smůlu, když byl 16. a to fakt jen o kousek, škoda. V Rakousku byl pro změnu 17. a ani v tomto případě body nebyly daleko. O penalizaci za ulitý start pro Manuela Paglianiho jsem už mluvila ve svém článku o VC ČR. On sice pak ještě několik soupeřů předjel, ale skončil na 25. místě. V Rakousku byl 19. Podobně jako Patrik Pulkkinen, i on na své první body stále čeká. A já se obávám, že v obou případech se ještě načekají. Marco Bezzecchi měl oba závody také docela špatné. V Česku skončil na 22. příčce, v Rakousku ani nedojel do cíle.

V obou závodech se objevil na divokou kartu Gabriel Martínez-Ábrego a já mu začínám docela fandit. No jo, Mexičan :-D V Brně byl 28., na Red Bull Ringu havaroval hned na začátku závodu. V Brně jel na divokou kartu také Tim Georgi, který skončil na 18. pozici. On vlastně vyhrál páteční deštivý trénink, takže se tak hezky předvedl. V Rakousku jel na divokou kartu domácí Maximilian Kofler, který dojel na 23. pozici (ano, porazil i Patrika...). Mě na něm ale zaujalo to jméno, protože Kofler je rakouský skokan na lyžích :-D Tohle ale asi žádný jeho příbuzný nebude :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře