VC České republiky 2017: sobota

16. srpen 2017 | 19.16 |
› 

IMG_3490Musím říct, že sobota je den, který mám z Grand Prix víkendů nejraději. Když se mi totiž poštěstí, tak můžu sledovat v TV úplně všechno, tréninky, kvalifikace i závod Rookies Cupu (pokud se jede), takže je to vždy krásný dlouhý den plný motorek. Takže i tento rok v Brně jsem se na sobotu hodně těšila. Navíc bylo krásné počasí.

Pro někoho možná bylo horko až moc. Jak jo, horko bylo, taky jsem si chvilku říkala, že se vařím ve vlastní šťávě, ale na druhou stranu jsem za to byla hrozně ráda, protože mě je často zima, tak jsem se mohla na sluníčku ohřívat :-D

Nicméně, vezmu to popořadě a začnu ránem. Původně jsme plánovali, že bychom mohli jet až na kvalifikace, já ale vznesla požadavek, že dopoledne se ještě jede 3. trénink MotoGP, který rozhoduje o tom, kdo bude ve které části kvalifikace startovat. Tak jsme si řekli, že jak se vzbudíme, nasnídáme, nachystáme, tak pojedeme.

Jak jsem již řekla, sluníčko a nádherná modrá obloha už od rána. Já zas byla vzhůru brzo (dávno před tím, než mi zvonil budík), což jsem teda nechápala. Nicméně na okruh jsme dorazili v průběhu onoho 3. tréninku MotoGP, takže jsme zmeškali 3. trénink Moto3. Tentokrát už jsme parkovali na hlavním parkovišti a řekli si, že půjdeme přes hlavní bránu a projdeme to za Céčko až na naši tribunu. Nakonec se to ukázalo jako ta nejlepší cesta. Sice to chvilku zabralo, ale to tak už na okruzích bývá.

Co nás ovšem překvapilo, byla obrovská fronta u vstupu. Bylo asi po desáté dopoledne a tam u vstupu fronta jako kdyby byla závodní neděle. Fakt mazec. Navíc jak byly kontroly, tak to postupovalo pomalu. Ještě k těm kontrolám. Jestli to v minulém článku vyznělo nějak zle nebo negativně, tak to se omlouvám, tak jsem to vůbec nemyslela. Mě osobně to sice malinko zaskočilo, ale vždy vše probíhalo v pohodě. Ono taky zrovna záleželo, na koho jste natrefili. Někteří jen trošku nakoukli do tašky, někteří vás prohlíželi důkladněji. Vždy je všechno o lidech. Všude to tak platí, ne jen na okruhu.

V oné frontě jsem měla několik zážitků. Tím hlavním bylo, že tam byli Fini. A měli na sobě trička Niki Tuuli! Málem mi vypadly oči, když jsem to uviděla. Niki Tuuli jezdí světový supersporty, takže, že by někdo mohl mít jeho tričko a navíc tady v Brně, to jsem tedy vůbec nečekala. Zírala jsem na to a ségra musela poslouchat, že to triko chci :-D (mimochodem, zrovna včera jsem s Nikim viděla na stránkách WSBK rozhovor, to od kdy je on takový roztomilý a úžasný? :-D ). A kdyby to triko měl jeden, ale v těch tričkách fakt byla celá ta skupinka. Takže já nadšená už od hlavní brány :-D Sestra stála blíž k nim a říkala, že poslouchá jazyk. No jo, mluvili finsky, já byla trochu dál, tak jsem je neslyšela, ale ségra slyšela a dokonce se na mě otočila s dotazem: "Co znamená pitkä?" :-D Tak jsem jí to přeložila (pozn. pitkä znamená dlouhý - usoudili jsme, že asi řešili dlouhou frontu :-D ).

Pravda, velká fronta, velký dav, někteří lidi se samozřejmě cpali jak magoři, do toho velké horko... takže nic moc, ale já byla tak zaujatá těmi Finy, že mi všechno tohle ostatní bylo jedno.

Zpět ještě k těm kontrolám. Kontroloval se tedy opět ten alkohol. Nějaké holce před námi vyhodili celou láhev ferneta. Jako chápete to? Proč má někdo potřebu si s sebou na okruh tahat fernet? :-O :-D Skupina chlapů z Česka za námi ve frontě (no, spíš v davu) měla plechovky s pivem a když zjistili, že se to fakt kontroluje a vyhazuje, tak jednu plechovku za druhou lili do sebe, protože přece to je škoda vyhodit :-D Já se na nich a na některých jejich komentářích docela bavila.

A ohledně kontrol mám ještě pár zážitků. Bylo to, myslím, až při odchodu, a bylo to v tom druhém podchodu k Céčku. Kluk u kontroly na mě: "Nějaký alkohol?" Já: "Ne." On: "Tak běžte." :-D A pak ještě jedna sranda. To bylo u vstupu k tomu Béčku. Ukazovala jsem jednomu z těch chlápků plátěnou tašku a říkám, aby se tedy podíval. A on: "A na co? Na vás?" No já výbuch smíchu. Tedy, smát jsem se začala až opodál, u té kontroly jsem se snažila udržet kamennou tvář, ale nevím, jestli se mi to povedlo :-D Takže ačkoliv v pátek jsem z toho byla malinko mrzutá, tak v sobotu jsem se na těch kontrolách dost bavila.

Okruhem jsme procházeli zrovna v závěru 3. tréninku MotoGP, takže nás vlastně minulo to, kdo postoupil do Q2 a kdo musí jet Q1. Takže jsem nic nevěděla, ale řekla jsem si, že vydržím až do kvalifikace a pak to zjistím. Sice jsem si zkoušela zapnout internet v mobilu, ale bylo hrozné horko a můj mobil byl úplně rozpálený a nějak hůř reagoval. Tak jsem ho nechtěla zatěžovat. Nicméně, dorazili jsme na naší tribunu a byl 3. trénink Moto2. Já byla samozřejmě spokojená, že toho uvidíme tolik z Moto2, protože to znamenalo, že si můžu fotit Franca :-D

Trénink jsme sledovali z naší sedadlové tribuny, ale šíleně tam pražilo slunce. Opalovací krém byl nutnost, kšiltovka taky. Měla jsme pouze krátké šortky a totálně neopálené nohy a bála se, že se spálím. Kolena opravdu začala nějak podezřele moc červenat, tak jsem se kryla plátěnou taškou :-D

Pak jsme šli na jídlo a před kvalifikací Moto3 nás napadlo, že bude lepší jít dolů pod tribunu, že si tam můžeme rozdělat deštníky a schovat se pod ně. Na té tribuně totiž je manipulace s deštníkem trochu náročnější (navíc tím blokujete výhled někomu za vámi). Roztáhli jsme deku (tedy já měla ručník, ségra a její přítel nějaké polštáře), sedli si, zuli boty, roztáhli deštníky a byla to paráda. Takhle já si představuju relax.

Blížila se kvalifikace Moto3, takže já jsem si ještě připravila finskou vlajku. Protože někdo prostě musí Patrika Pulkkinena podpořit a taky to bylo symbolické pro KTM Ajo. Vlajkou jsem si přikryla nohy, tak to mělo takový dvojitý účel, že mi na nohy nepražilo slunko a já se tak nemusela bát, že se spálím :-D Prostě vše do detailu vymyšlené :-D

Já měla bílou kšiltovku a modrý deštník a ségra s jejím přítelem tak na mě koukali a pak z nich vylezlo, že se to krásně hodí k té vlajce. Což mě vůbec nenapadlo. Fakt jsem to neplánovala, prostě to tak bylo :-D Tak jsem od nich dostala pochvalu, že krásně ladím :-D Navíc mi pak sestra oznámila, že ten deštník má stejnou barvu jako Maverickova Yamaha. A to samozřejmě neměla říkat :-D Od teď už se na ten deštník nebudu dívat pouze jako na deštník :-D Mimochodem, ségry přítel měl ten Rossiho velký deštník, ale já si tedy raději rozdělala ten svůj, protože opravdu pod Rossiho deštníkem prostě sedět nebudu :-D Tři bychom se sice pod něj možná vešli (to bychom se ale museli hodně smáčknout), ale prostě ne.

Kvalifikace Moto3 začala, já už byla řádně natěšená a taky trochu v obavách, jak to kluci Ajo zvládnou. Zejména Nicco Antonelli měl zatím dost náročnou sezónu a v Brně se vracel po zranění, tak jsem měla obavy, aby se nějak dobře kvalifikoval. Na začátku kvalifikace jsem udělala několik fotek jezdců, druhou půlku kvalifikace už jsem foťák nechala být, protože jsem si chtěla užívat akci na trati a držet palce svým oblíbeným klukům. Akorát párkrát jsem foťák použila, když jsem fotila pády před námi. Ano, bohužel. Občas nám tam přímo před očima někdo spadl. Konkrétně pak John McPhee (to má sestra křičela a prožívala to, protože mu fandí, což já do té doby vůbec netušila :-D ). Pak taky spadl Andrea Migno. Vlastně to bylo krátce po pádu Johna, ještě tam uklízeli jeho motorku a John stál u traťových komisařů. Andrea to ale za pomoci traťáků zvedl a za potlesku lidí na tribuně to rozjel.

IMG_3404
                                 Pád Johna McPhee

IMG_3406
                                       Pád Andrey Migna

Kvalifikaci nakonec vyhrál Gabriel Rodrigo. Jeho první pole position v životě. Já byla nadšená. Tušila jsem sice, že v neděli to asi moc nedopadne, nicméně radovala jsem se z tohoto okamžiku a byla nadšená, že ta jeho první pole position je zrovna tady u nás a že já můžu být u toho. Navíc jeho týmový kolega Juanfran Guevara se kvalifikoval do první řady, takže to bylo úžasné. Moji Ajo kluci taky docela dobrý. No a Patrik Pulkkinen nebyl poslední.

Pokud se nemýlím, tak během kvalifikace (snad hned na začátku) upadl Jakub Kornfeil, ale já to nijak moc neřešila, tak jak to s ním bylo, pak nevím. Ale snad v závěru to stihl a zajel nějaká kola. Nicméně, to, že Jakub nejezdil, znamenalo, že jsem aspoň mohla pořádně vypozorovat, který je Patrik, protože to bylo pro mě důležité, to asi chápete.

Na 4. trénink MotoGP jsem koukala sama, protože ségra s přítelem šli na jídlo (já si kupovala jídlo už předtím) a zdrželi se tam, protože tam prý byla fronta a zmatek a navíc prý přítel ségry jim tam hasil gril nebo co :-D Tak jsem si v klidu fotila. Chtěla jsem k focení využít právě onen 4. trénink, abych se u kvalifikace pak nerozptylovala a soustředila jen na to. Během tréninku před náma havaroval Andrea Iannone.

Docela zajímavá situace nastala, když kolem projel Karel Abraham. Na naší tribuně totální ticho. Za ním projel Rossi a tribuna bouřila. Musím teda ale dodat, že kolem nás bylo minimum Čechů. To byl samý Němec nebo Rakušan nebo Francouz. Občas Ital :-D

Já opravdu chtěla fotit všechny, i když ano, k mým oblíbencům mě to prostě táhlo víc :-D A musím se pochválit, že se mi některé fotky i povedly. Taky jsem na obslužné komunikaci pozorovala někoho, kdo vypadal, že je z týmu Gresini Moto3. Byli to dva lidi na skútru, tak jsem si to fotila a pak koumala, ale nakonec to vypadá, že to nikdo známý nebyl.

Po tréninku přijelo auto ředitelství závodu a zastavilo v zatáčce před námi. V té zatáčce, kde se předtím v Moto3 dost padalo. Z auta vystoupili tři lidi, řešil se obrubník v té zatáčce. Jakmile ti lidi vystoupili z auta, lidi na tribunách začali jásat, tleskat, pískat. Já nejprve chvíli nechápala. Pak mi to došlo. To je Loris Capirossi! On je teď v komisi jezdců a právě dělá tyhle inspekce tratě a tak. Tak jsem si ho musela vyfotit. Jak lidi začali tleskat, tak on začal mávat :-D To bylo fajn.

IMG_3486
                          Ano, tam je Loris Capirossi

No a pak kvalifikace MotoGP. Já zklamaně zjistila, že první část musí jet i Jonas Folger. Zrovna jsem ten den měla na sobě tričko Tech 3, tak jsem mu držela palce. Taky jel Jack Miller, tomu samozřejmě fandila ségra. Tak jsme měli vlastně jasno v tom, koho chceme v Q2. No, nepostoupil tam ani Jack, ani Jonas. Bohužel. Nakonec se mezi 12 nejlepších probojovali Petrucci a Bautista. Cožpak o to, já měla za Álvara radost, to zas jo. Co mě nemile překvapilo, byl Scott Redding na úplně posledním místě. To jsem fakt nečekala.

Druhá část kvalifikace a příjemné překvapení, že se do ní rovnou po 3. tréninku dostal Loris Baz. To jsme měly se sestrou velkou radost. Já samozřejmě fandila Maverickovi a za Tech 3 jsem tam měla Johanna Zarca.

První řadu nakonec získali Márquez, Rossi a Pedrosa. Já byla trochu rozčarovaná, že Maverick je až P7. Ale smutná jsem nebyla, to zase nemůžu říct. Kdybych se koukala v TV, tak bych asi zklamaná byla, ale jak jsem byla na okruhu, tak jsem byla ráda, že jsem tam, tak jsem to brala celkem v pohodě. Navíc na neděli hlásili déšť, tak jsem předpokládla v jeho případě zlý závod (protože mu to prostě na vodě nejde). Nicméně, když je po kvalifikaci, tak jezdci, než zajedou do boxů, mají ještě jedno kolo. Někdy i oslavné, jak kdo, podle toho, jak se komu dařilo. No, tak jsem se ptala ségry, jestli bude se mnou mávat na Mavericka :-D Tak, když jel kolem, tak jsme začaly mávat. A on se zrovna v té chvíli otočil a taky zamával. No já lehká hysterie :-D Ségřin přítel uklidňoval situaci, že oni mávají do davu a ne konkrétním lidem. Což je sice pravda, ale máme se ségrou vyzkoušené, že když vy máváte, tak oni vám to většinou vrátí a taky mávají. Takže si myslím, že kdybychom nemávaly, tak on by na to kašlal :-D Ségra pak prohlásila něco v tom smyslu, že je to narcis (no, tohle slovo přímo neřekla, ale já si nemůžu vzpomenout, jak to vyjádřila), že se zase musí předvádět (navazuje na naše zážitky ze čtvrtka :-D ). Nicméně mával směrem k naší tribuně, takže já nadšená. A to mě ještě čekala kvalifikace Moto2 :-D

Stejně jako na začátku kvalifikace Moto3, i na začátku kvalifikace Moto2 jsem chtěla vyfotit co nejvíc jezdců, abych se pak mohla pozorně soustředit na závěr a boj o pole position. Ano, přiznávám, nejčastěji se na mých fotkách vyskytují Franco (to je fakt snad každá třetí fotka :-D), Francesco, Sandro, Lorenzo, kluci od Aja :-D

Během kvalifikace svou motorku slušně rozbil Dominique Aegerter. Jsme se sestrou fakt byly nadšené (ironie). Sice to bylo mimo pasáž, kde jsme seděly, ale aspoň jsem si to vyfotila na obrazovce, protože on totálně rozmlátil přední část motorky, pak na to nasedl a pokusil se tak dojet do boxů.

No a já se v sobotu dočkala. Zírala jsem na to už během 3. tréninku, užívat jsem si to mohla i během kvalifikace. Franco totiž na sobě už měl tu kombinézu v brazilských barvách. Úžasné. Taky proto jsem ho pořád fotila, chtěla jsem si být jistá, že se mi aspoň jedna ta fotka povede. Protože tohle už letos nikde jinde nebude. Rozhodl se vzdát úctu svým brazilským kořenům po letní přestávce, což bylo zrovna tady. To jsme měli tedy ohromné štěstí. Fakt mám radost, že jsem u toho mohla být. Dokonce na obrazovce ukazovali nějaké fanoušky s brazilskou vlajkou. Hezké. Škoda, že Franco nezávodí za Brazílii. Ale chápu, že Itálie mu poskytuje mnohem lepší podmínky.

IMG_3528
                     Franco v brazilské kombinéze :-)

Taky v kvalifikaci přímo před náma havaroval Remy Gardner :-/ Já si sice přála Remyho vidět (ve čtvrtek v paddocku jsem si ho nikde nevšimla), ale tedy takto jsem si to nepředstavovala.

IMG_3559
                            Pád Remyho Gardnera

První řadu nakonec brali Pasini, Oliveira, Morbidelli, takže super. To složení se mi moc líbilo. Navíc jsem si mohla fotit Franca v brazilské kombinéze na obrazovce :-D

A opět, v takovém tom závěrečném kole, než jezdci zajedou do boxů, tak jsme mávaly na jezdce. Ptala jsem se ségry: "Budeš se mnou mávat na Franca?" Že prý jo. Takže když se blížil, tak jsme mávaly. A Franco mával taky. Takže ten den jsem měla dvakrát výbuch radosti, protože mával Maverick a mával i Franco.

Spousta lidí se pak zvedla, ale my jsme, jako již o sobotách během GP tradičně, zůstali na první závod Rookies Cupu. Akorát už jsme byli fakt uvaření, tak jsme si šli sednout do stínu, který šel od tribuny.

Filip Salač po náročné zlomenině nohy zkusil startovat, ale po několika kolech nakonec závod vzdal. Ale zasloužil si velký obdiv za bojovnost. Na čele jako tradičně bojovala skupina, byl to dobrý závod. Mým oblíbeným jezdcem tam je Španěl Aleix Viu, tak jsem mu držela palce. Škoda, protože nakonec byl na 4. místě. Co se týče vítěze, tak se žádné velké překvapení nestalo a opět (jako už tolikrát letos) vyhrál Can Öncü, takže jsme si poslechli tureckou hymnu.

V zahřívacím kole havaroval Holanďan Faber. Kousek od nás. Chudáček, to musí být hrozné, havarovat takhle v zahřívacím kole. Nicméně za potlesku lidí, kteří tam v té době ještě zůstali, to nakonec rozjel a dokonce to i stihl a do závodu startoval. Byl sice s velkou ztrátou poslední (pravděpodobně musel startovat z konce roštu nebo dokonce z pit lane? ), ale jel. Nicméně nakonec stejně odstoupil.

IMG_3584
                         Pád jezdce RBRC v zahřívacím kole

Jak jsem již řekla v minulém článku, bohužel Fin Peetu Paavilainen tam nebyl. Má finská vlajka byla ale pořád vytažená venku a položená přes moje nohy :-D

Když jsme odcházeli z okruhu pryč, tak kolem hlavní brány a směrem k paddocku bylo nějak moc rušno. Postávalo tam hodně lidí, dokonce někdo křičel, že prý Rossi :-D Tak nevím, jestli jel Rossi paddockem a ti lidi ho viděli... Nicméně fakt tam bylo rušno nějak moc. Kolem teda pořád někdo jezdil na skútru a já byla v pozoru, protože co kdyby to byl zrovna někdo známý. A někdo známý se fakt objevil. Kolem projel na skútru Remy Gardner. Ve čtvrtek jsem ho neviděla, tak jsem byla fakt ráda, že zrovna projel kolem. Já (lehce nadšeně): "Jéé, Remy!" Ségra: "Hm... no ale dneska přímo před náma spadl." Má nadšená nálada lehce opadla: "No jooo.." :-D

Jak jsem již napsala, ten den jsem na sobě měla triko Tech 3. A zrovna toho dne už jsem viděla i nějaké lidi v oblečení Mavericka, tak jsem byla ráda, když v pátek jsem tam byla snad jediná, že v sobotu už se sem tam někdo takový objevil. Většinou to byla trika nebo kšiltovky. Dokonce jsem viděla člověka s kšiltovkou už z kolekce Yamahy a mě se ta kšiltovka začala nějak moc líbit. No, a taky tam byli fanoušci Stefana. Jako vážně. Viděla jsem pár lidí v tričkách a kšiltovkách. Takže tuším, že to byli Němci. Ale bylo to úžasné. A mě zas přepadla taková zvláštní melancholie. Poprvé od roku 2013 bez Stefana. Ve čtvrtek mi chyběl v paddocku, pak celý závodní víkend mi chyběl na trati. Jo, měla jsem tam spoustu jiných, které jsem sledovala a bylo to všechno skvělé, ale prostě několikrát jsem na něj myslela, bylo to bez něj zvláštní, takové prázdné.

Po návratu do penzionu rychle večeře, sprcha, ošetřit spáleniny (berte s nadsázkou), zapnout v TV MS v atletice :-D To jsme se vlastně koukali už v pátek. V sobotu jsme až do noci čekali na Bolta :-D Já si chtěla uklidit kufr už v sobotu večer, ale pak se mi nechtělo. Takže v neděli ráno jsem pak měla manévry, ale o tom zase příště.

Pozn.: Všechny fotky použité v článku jsou moje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC České republiky 2017: sobota katka 17. 08. 2017 - 11:02
RE(2x): VC České republiky 2017: sobota niki 18. 08. 2017 - 10:33
RE: VC České republiky 2017: sobota michal 17. 08. 2017 - 21:53
RE(2x): VC České republiky 2017: sobota niki 18. 08. 2017 - 10:40
RE(3x): VC České republiky 2017: sobota michal 18. 08. 2017 - 20:18