VC Nizozemska 2017

28. červen 2017 | 18.15 |
› 

assen_1Sice jsem minulý týden slibovala, že další článek, který tu bude, bude shrnutí závodů v Assenu a na Sachsenringu. Jenže si prostě nemůžu pomoct. Mám psací náladu :-D Takže jsem to trochu přehodnotila a rozhodla se, že napíšu samostatný článek k VC Nizozemska. Navíc, je toho dost, o čem chci psát, takže i přesto, že budu psát jen o jednom závodě, tak se to značně natáhne.

Začnu těmi méně příjemnými zprávami. Ve třetím tréninku havaroval Xavi Vierge a zlomil si palec na ruce, takže to byl pro něj konec závodního víkendu. V kvalifikaci dost nepříjemně havarovali Pecco Bagnaia, pak Sandro Cortese, pak Lorenzo Baldassarri. Všechno to byly dost těžké highsidery způsobené tím, že jezdec najel na okraj dráhy, kde bylo mokro. No a už to bylo. V případě Baldy to vypadalo hodně špatně, sanitky na scéně, dokonce kolem jezdce rozložili bariéru, aby nikdo nic neviděl. Do toho český komentátor (který měl stejné informace jako my u TV) nesmyslně pořád mluvil o tom, že Lorenza oživují. To mi na klidu nepřidalo. Takhle velký strach jsem naposledy měla loni o Luise a jak to dopadlo, to vám asi říkat nemusím. Proto jsem všechny tyhle myšlenky měla zase na paměti a hypnotizovala zprávy na Twitteru, jestli někdo něco neví. Asi vám nemusím říkat, jaká to byla úleva, když ředitelství závodu potvrdilo, že Balda je při vědomí a že celou dobu při vědomí byl. Pak se objevila zpráva, že komunikuje, že odpovídá na jednoduché otázky.

Neskutečné, že on z tak drsného pádu vyvázl se zlomeným kotníkem. Už je po opeaci, dokonce už ho i propustili domů. Závod v Německu logicky musí vynechat, ale pro Brno už by chtěl být připraven.

Já se teď ale musím přiznat, že jsem to tušila, že Balda havaruje. Ošklivě havaroval nejprve Pecco, pak Sandro, tedy dva mí velcí oblíbenci. Já u TV prohlásila "Jestli mi takhle havaruje ještě Franco nebo Balda, tak už to bude konec." Jen jsem to dořekla, tak se to stalo. A zrovna v době, kdy se mu fakt dařilo, zajížděl skvělá kola a zrovna jezdil právě za Francem. A já se kochala záběrem na dva mé oblíbence :-D

Těch pádů bylo ale v pátek i sobotu fakt dost, nějaké ty modřiny tam asi budou, ale naštěstí nic vážného. Nakonec, ani to Lorenzovo zranění naštěstí není tak hrozné, jak to vypadalo.

Mimochodem, jeho oficiální přezdívka zní "Iron Balda", tedy česky "Železný Balda". Po minulém víkendu to k němu až neskutečně sedí.

Nedělní závod byl neskutečný. Chvílemi jsem si říkala, jestli to náhodou není Moto3 :-D Ten den byl šílený, plný divokých závodů. Já teda doufala, že by to mohla být bomba. Ale tohle bylo na mě moc. Nevím, jestli vám mám přiznat, jak moc jsem to prožívala :-D Samozřejmě, v čelní skupině byl Franco Morbidelli, tak mé preference byly jasné (a ano, i proti jezdci týmu Ajo). V minulém článku jsem sice psala, že Franco nutně nemusí vyhrát, ale že bych byla ráda, kdyby zase získal stupně vítězů.

Jenže když už byl v té čelní skupině, tak jsem mu to vítězství samozřejmě přála. Nejvíc jsem ale potřebovala, aby skončil před Lüthim. No, bylo to jako na houpačce. Pořadí v první skupině, kde bylo 6 jezdců, se neustále přelévalo. Jak jsem napsala, asi vám tady radši nebudu psát, jak jsem to prožívala.

Franco se na stupně vítězů vrátil stylově. Vyhrál. A ani v tomto případě vám asi nemusím říkat, jak jsem to prožívala :-D Ježiš, teď možná vypadám jako nějaká hysterka, ale tak to není :-D

Franco letos, když dokončil na stupních vítězů, tak vždy vyhrál. Zatím letos na jiném stupínku než na prvním nestál. Loni byl často druhý nebo třetí, tak si konečně ta první místa zaslouží. Pro mě bylo pozitivní vidět, že mu to jde na mokré trati. To se naštěstí neděle netýkalo, ale pátek i sobota byly takové deštivé. A já vždy měla za to, že Franco moc mokrou trať nemusí. A on získal pole position.

assen_2

Thomas Lüthi sice skončil druhý, ale pořád to bylo za Francem, takže Franco zase získal aspoň 5 bodů k dobru. A to se hodí.

Dost akční v té čelní skupině byl Mattia Pasini. Toho letos snad polili živou vodou, nebo co. Ale já to hrozně ráda vidím. Dokonce, v jedné fázi závodu, jsem mu držela palce, ať klidně vyhraje on a obere Lüthiho o nějaké body. To byla zrovna fáze, kdy se Franco trochu propadl a jediné, co jsem si přála, když jsem viděla ty manévry všech jezdců, bylo, aby to aspoň dokončil na bodech :-D

No, být v mé blízkosti, když sleduju závody, musí být asi zážitek :-D Nebo takhle, když vím, že je někdo kolem mě, tak si svoje reakce hlídám, ale kdyby třeba někdo stál schovaný za rohem a tajně mě pozoroval, to by se asi divil :-D

Nicméně, zpět k původnímu tématu. Mattia Pasini byl tedy dost akční. Občas až moc, že si zkrátil trať. To dělal hlavně v poslední zatáčce. Sice tak cílem projel třetí, ale odsunuli ho na čtvrtou pozici a umístění na stupních vítězů tak získal Takaaki Nakagami. A bylo to naprosto fér. Mattia byl čtvrtý, pak projel tou zatačkou mimo, tím měl výhodu a cílem projel třetí. Takže jasná penalizace a vlastně může být rád, že mu to dali jenom jako že mu vrátili tu pozici.

Ve skupině s nimi byl i Miguel Oliveira (to je ten jezdec Ajo, jak jsem psala výše). Dlouho se hodně dobře držel, chvíli dokonce vedl. Jenže v závěru už mu to nevyšlo a on skončil 5. Z mého pohledu fantastický výsledek, Miguel byl ale hodně zklamaný a prohlásil, že cítil, že měl na víc, minimálně na stupně vítězů.

Alex Márquez byl taky v té skupině, ale on měl v sobotu pád a propadl se pořadím a už se nestihl na trať vrátit, takže startoval ze třetí řady (což třeba Pasini taky). Ale prostě mu to tentokrát tak nevyšlo a dojel 6. V závěru už pak na skupinu před sebou ztratil 2 vteřiny.

Výborně zajel Xavier Simeon. To byl vlastně tak trochu jeho domácí závod, protože Assen je nejbližší závod jeho rodné Belgii. A já teda zírala, jak mu to jelo. Že by se konečně probral?

Skvěle jel i Hafizh Syahrin, ale v podobných podmínkách to pro mě až takové překvapení nebylo.

Další dobrý závod zajel Fabio Quartararo a byl vlastně nejlepším nováčkem v cíli, když dojel 9.

Radost mi udělal Francesco Bagnaia, který dojel na 10. pozici.

Brad Binder, který stále ještě není úplně v pořádku, skončil 13. a bral tak nějaké ty bodíky. Takže se to lepší a Brad si zase na všechno od začátku pomalu zvyká.

assen_3

Konečně zase bodoval Yonny Hernández, když získal aspoň 2 body.

Škoda, že těsně za bodovanými pozicemi skončil Remy Gardner. I když ani on ještě není úplně ok a jezdí s naraženým kotníkem (doufám, že už to nemá zlomený).

Špatný víkend pokračoval i v neděli pro Sandra, který havaroval i v závodě. Loni měl hroznou sezónu a já říkala, že horší už to snad ani být nemůže. Ale letos teda od té loňské moc daleko není, bohužel :-(

Špatný den také pro tým Forward, jelikož Balda po tom hrozném pádu nestartoval, no a Luca Marini havaroval hned na začátku závodu. Škoda.

Mimochodem, o tom víkendu byl jiný harmonogram a Moto2 se tak jely až v 14:30 (tedy až po závodě MotoGP) a to teda bylo úplně super. Konečně jsem si užila závod Moto2 od začátku až do konce (i když jsem si myslela, že to nepřežiju :-D ). Takový harmonogram by měl být o každém závodním víkendu. Já bych se rozhodně nezlobila.

Tak, to je takové mé shrnutí závodu v Assenu. Nezmínila jsem každého jednoho jezdce, ale všechno, co jsem napsat chtěla, jsem napsala. V následujících týdnech plánuju napsat souhrn závodu na Sachsenringu (to asi v neděli nestihnu, ale příští týden by se to tu mělo objevit) a také se chystám napsat velké shrnutí první poloviny sezóny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář