MotoGP: Jak zatím vidím sezónu 2017

5. červen 2017 | 21.31 |
› 

lemansSice se tento týden jede další závod MotoGP, ale já se prostě z toho potřebuju vypsat už teď. Minulý článek tu byl po úvodních třech závodech sezóny, od té doby už se ale odjely další tři. Takže myslím, že je ideální doba na to, si to všechno tak nějak shrnout. Samozřejmě na tomto blogu to jsou vždy mé osobní úvahy, mé osobní zaujaté komentáře, má osobní vyznání, jak toho či onoho miluju a tak. Mě prostě strašně moc tyhle moje osobní články, kdy se můžu ze všech svých pocitů a myšlenek vypsat, baví.

Články, které jsou nezaujaté (aspoň se snažím) a pojednávající o průběhu v závodech, se snažím přidávat na můj anglický psaný blog. Už mě napadlo, že bych to znova psala i sem, ale časově bych to asi momentálně nezvládala. Takže tento český blog je prostě pro osobní vyžití a vypsání se ze všeho. Nemám to komu říct, tak o tom musím aspoň psát.

Takže. Maverick momentálně vede v šampionátu, tak asi začnu u něj. Navíc je to teda moje letošní jednička (ano, potvrzeno :-D ). V minulém článku jsem psala o tom, že po úvodních dvou vítězstvích přišel výpadek. V Evropě se ale Maverick vrátil zase na tu svou starou notu. V domácím Jerezu byl teda 6., ale získal důležité body. V Le Mans mi udělal radost, poněvadž si dojel pro vítězství, když v posledním kole spadl Rossi. Byl to teda super závod a super bitva až do konce. Musím se přiznat, že jsem to doma před TV obrazovkou dost prožívala. No a o minulém víkendu v Itálii jel taky suprově. Bohužel v pátek si trochu natloukl při pádu, takže v neděli nebyl úplně 100% zdravotně v pořádku. Vlastně to byl docela těžký pád a Maverick může být rád za to, že z toho byly jenom nějaké ty odřeniny. V závodě se ale držel dobře. Na rovinkách však prostě Ducati měla navrch. Proto je super, že získal to P2.

Takže já mám zatím momentálně z Mavericka fakt radost. Už jsem to psala minule, že jsem sice doufala, že Maverick pojede dobře a snad i pro ten titul, ale bála jsem se to veřejně někde psát, protože jsem se bála, že bych pak třeba mohla být i zklamaná. Tak jsem radši před sezónou tvrdila, že tipuju titul pro Márqueze, protože to pro mě prostě byla jakási jistota :-D Avšak vnitřně jsem s tím tipem smířená nebyla a něco mi už od začátku říkalo, že by ten titul přeci jen mohl mít Maverick. Nicméně, sezóna je ještě hodně dlouhá a promíchat se to může jakkoliv.

Valentino začal sezónu hodně dobře, dokonce vlastně vedl pořadí šampionátu. Ale pak přišly nepovedené závody. V Jerezu byl 10., v Le Mans přišel ten pád v posledním kole, takže nebral žádné body. No a před italským závodem se zranil. V Itálii při motokrosu havaroval. A asi to bylo dost vážné, protože ho hned vezli na JIP. Bylo tam nějaké vnitřní poranění břicha, ledvin, snad i hrudníku. Takže se vůbec nevědělo, jak na tom bude a jestli se bude moct zúčastnit své domácí GP. Nakonec jel a teda jel neskutečně. V závěru závodu už sice nestíhal, ale i tak dobrý.

Byl P4, což je jeho nejlepší závod od VC USA.

Nijak jsem tabulky zatím nezkoumala, ale mám takový pocit, že tohle je snad nejhorší start do sezóny pro Marca Márqueze. Doma ve Španělsku sice aspoň zajel P2, ale i tak to pořád bylo za jeho týmovým kolegou. Ve Francii přišel pád a v Itálii vůbec nestíhal a byl rád, že dojel aspoň jako 6. Vlastně v Mugellu to všem Hondám moc nešlo.

To je snad poprvé, co je Dani Pedrosa lepší než Marc. A to teda zírám. Ale zároveň z toho mám radost, to zas jako nemůžu říct, že ne. Já pořád čekám na ten Daniho titul :-D Ale je to hrozné, protože letos bych to přeci jen asi přála spíš tomu Maverickovi.. ale sakra, Dani by si to taky zasloužil.. No, ve Španělsku byl skvělý, dokázal vyhrát, to bylo fakt super. Jsem měla radost. Další pódium přidal ve Francii, takže Dani už má letos na svém kontě tři umístění na stupních vítězů ze šesti závodů. To je dobré. Bohužel v Mugellu si to pokazil pádem v posledním kole.

A v tom pádu Dani bohužel srazil i Cala Crutchlowa. Cal se pak projevil svými typickými komentáři. Nejprve omluvu od Daniho nepřijal, nadával mu veřejně do médií, pak svá silná slova tedy vzal zpět. Já už se tomu Calovu prohlášení ale fakt jen musela smát. Když jsem to četla, tak to fakt bylo takový typický Calovský... fakt mě to ani nepřekvapilo. Ale jinak, Cal má zatím taky dobrou sezónu. V Jerezu sice bohužel havaroval, ale v Le Mans zajel skvělé 5. místo.

A jdu chválit :-D Johann Zarco je prostě zlatíčko :-) Na své vynikající výsledky ze zámořských závodů (pravda, v Kataru spadl, ale před tím byl výborný) navázal i v Evropě. V Jerezu jel skvěle a získal 4. místo. Doma v Le Mans pak předvedl skvělou jízdu a bral tak zasloužené 2. místo. Jelikož ten závod vyhrál Maverick, tak si asi dovedete představit, jak jsem vyváděla :-D Moji dva nej jako první a druhý v cíli, no prostě paráda :-) A to samé se mi ten den stalo i předtím v závodě Moto2, takže to byl pro mě prostě mega den.

V Mugellu to neměl Johann moc lehký, ale získal 7. místo a to je dobré. I když pravda, když nepočítám ten pád v Kataru, tak ze závodů, které dojel, bylo Mugello tím jeho zatím nejhorším závodem.

A jdu chválit dál :-D Jonas Folger je skvělý. Ono to tak možná nevypadá, protože zrovna Johann jede výborně, ale Jonas si vede taky velmi dobře a já z nich obou mám velkou radost. Ve Španělsku i Francii byl Jonas v top 10, v Itálii byl sice 13., ale pořád získal nějaké body.

Jonas je jediným jezdcem v celém poli, který dokázal získat body ve všech šesti závodech, které se zatím odjely. Všichni ostatní jezdci už nějaký ten výpadek měli. Takže v tomhle směru je Jonas super a doufám, že to tak bude pokračovat.

V minulém článku jsem trošku kritizovala Andreu Doviziosa. Nebo ne přímo kritizovala, ale psala jsem tam, že mi přijde takový nenápadný, takový, že prostě kdybych měla něco výjimčného v jeho podání vyjmenovat, tak bych vlastně nevěděla, co říct. Tak, teď už to vím. O minulém víkendu předvedl něco velmi výjimečného. Teď už mi jako nenápadný nebo nudný jezdec nepřijde. Ha, a stačil k tomu jeden závod :-D Ale popořadě. Ve Španělsku, ani ve Francii nebyl špatný, jak jsem řekla, byl to možná takový nenápadný, avšak dobrý výkon. V Jerezu byl 5., v Le Mans 4.

V neděli ráno v den jeho domácí GP v Mugellu se probudil a bylo mu špatně. Ani se neúčastnil ranního warm upu. Vlastně se nevědělo, jestli bude moct startovat. A to by byla škoda, protože se kvalifikoval do první řady. Měl nějaké zažívací problémy (na Twitteru psali, že nějaká otrava jídlem). Dostal ale nějakou injekci proti nevolnosti a taky něco proti dehydrataci. No, ale asi to teda nebyla žádná sranda. A co teda předvedl v závodě v Mugellu, to byl opravdu výkon. Normálně jsem mu to přála. Fakt to bylo něco úžasného. Vyhrál italský jezdec na italské motorce na italské trati. Tohle prostě nemohlo dopadnout líp. Jako vážně. Navíc poprvé v historii vyhrál italský jezdec na Ducati domácí GP.

mugello

Jorge Lorenzo neměl domácí závod svého týmu ideální. Sice vystartoval skvěle, držel se, ale po čase začal ztrácet, nakonec skončil jako 8. Minule v Le Mans byl 6., před tím doma ve Španělsku vybojoval pódium. Z toho jsem měla ohromnou radost. Tak doufejme, že to nebyly jeho jediné stupně vítězů v sezóně.

Minule jsem psala, že si moc v závodech nevšímám Danila Petrucciho a že mu stejně ani nefandím, takže ho vůbec neřeším. Ale on jede zatím dost dobře. Ve Španělsku předvedl solidní 7. místo, pravda, ve Francii odstoupil. Ale doma v Mugellu jel parádně. A bylo z toho dokonce pódium. Takže další Ital na Ducati doma na stupních vítězů. Fakt to byla super neděle. Byly to jeho druhé stupně vítězů v životě, první na suché trati. A já zjistila, že jsem mu to přála (když byl za Rossim, tak jsem mu držela palce, aby ho předjel :-D ).

Danilův týmový kolega Scott Redding taky nejede úplně špatně. Navíc nesmíme zapomenout, že Danilo má letošní Ducati (tedy tu, se kterou jezdí i Dovizioso a Lorenzo), ale Scott má tu loňskou (tedy tu, se kterou jezdí i Bautista). Takže určitě beru P11 z Jerezu jako dobrý výsledek. V Le Mans nedokončil, a jelikož nedokončil ani Danilo, tak to byl hodně zlý závod pro tým. V Mugellu si to ale Scott vylepšil, když dojel 12.

Vlastně závod v Le Mans byl obecně tragédií pro Ducati. Hned 5 jezdců na Ducati nedojelo do cíle: oba z týmu Aspar, oba z týmu Pramac, jeden z Avintie.

Takže teď tedy navážu na ty další týmy, které jezdí s motockly Ducati. Aspar. Už jsem se tu o Karlovi minule rozepisovala až dost. Tenkrát jsem tam psala, že to jeho P10 z Argentiny je možná jeho nejlepší výsledek roku. No, zatím to opravdu je jeho nejlepší výsledek sezóny. Navíc on měl pak pád a byl zraněný. Ve Španělsku aspoň vybojoval bod, ale ve Francii nedokončil a v Itálii byl 16. (takže zase bez bodů). Takže ti, kteří ho za to P10 kritizovali, snad teď chápou, proč já psala, že bychom ten výsledek měli brát pozitivně. No, Álvaro Bautista teda taky neměl moc hezký start do evropské části. Nedokončil ani v Jerezu, ani v Le Mans. V Itálii se ale vytáhl a zajel skvělé 5. místo.

U Avintie to zatím není žádná sláva, bohužel. Loni kluci měli sem tam nějaký lepší výsledek, ale na ten zatím letos čekám. Héctor Barberá ale aspoň bral body, byl 12. ve Španělsku, minule v Itálii skončil 14. Jenže ve Francii nedokončil. Loris Baz dokončil zatím všechny evropské závody. Ve Španělsku byl 13. (tam bojoval právě s Héctorem, jsem se bála, že to špatně skončí), doma ve Francii se předvedl moc pěkným 9. místem. V Itálii byl ale až 18.

Ještě, když jsem u Ducati, tak zmíním, že Michele Pirro jel na divokou kartu za tovární tým Ducati v Mugellu. Startoval z úžasné 2. řady. Měla jsem z něj radost a zase jsem si nostalgicky zavzpomínala, když jsem mu fandila v Supersportech před lety. To byly časy. Některé okamžiky se zapomenout nedají. Nicméně, on zajel moc hezký závod, byl 9. Já dokonce před závodem tipovala, že by mohl skončit ještě výš, ale pravda, to byl takový spíš odvážný tip. Nicméně prý by měl Michele jet letos ještě nějaké další závody, tak už se těším.

Jack Miller začal skvěle, když byl třikrát za sebou v top 10. Jenže ve Španělsku havaroval. Byla to kolize společně s Bautistou a Jack se teda předvedl, když se na Álvara normálně rozlítil a snad padla i nějaká ta pěst (a já se pak divím, že se Jack kamarádí s Calem :-D ). Taky za to dostal pak peněžitou pokutu. Ve Francii zažil další krušné okamžiky, když dost drsně havaroval v kvalifikaci. To bylo v tom hnusném období, kdy skoro každý den přišla nějaká špatná zpráva a já se fakt bála, že i tady do skončí hodně špatně. Jack z toho ale odešel po svých! Bylo to ale fakt hrozné a jak řekl sám Jack, tak mu před nárazem proběhl před očima celý jeho dosavadní život :-O Jenže už seskočit nemohl (podobně jako Laverty ve WSBK), protože zeď byla blízko a asi by to mělo ještě horší následky. V závodě ale vybojoval skvělé 8. místo a tím vlastně dorovnal svůj letošní nejlepší výsledek z Kataru. V Itálii pak bral bod za 15. místo.

Jeho týmový kolega se taky lepší. Tito Rabat sice nedokončil domácí závod ve Španělsku, ale ve Francii i Itálii skončil shodně na 11. příčce. Navíc v Itálii se dokonce probojoval do druhé části kvalifikace.

lemans_2

Suzuki to zatím příliš nejde. Andrea Iannone se sice snaží, ale k dokonalosti to má daleko. On sám to říkal v nějakém rozhovoru, že ta motorka prostě není nejlepší a je ještě v týmu hodně práce. Nicméně ve Francii a Itálii byl 10., takže aspoň něco. Jeho týmový kolega Alex Rins je stále zraněný. Teď v Barceloně, při domácí GP, by chtěl zkusit návrat. Minimálně páteční tréninky chce zkusit a uvidí se, jak to půjde. Tak tedy doufejme, že už je v pořádku. V Jerezu ho nahradil Takuya Tsuda, který byl až 17. Ale ve Francii a Itálii jel Sylvain Guintoli a ten byl doma ve Francii 15., takže super (navíc Francouzi měli 3 jezdce doma na trati, to už se hodně dlouho nestalo a navíc všichni tři bodovali). V Itálii byl ale Sylvain 17.

U Aprilie je to takové podobné, jako loni. Sem tam záblesk lepšího výsledku, ale jinak nic moc. Já nechci být nějaká moc kritická či třeba zaujatá (ale vlastně proč ne, tohle je můj článek s mými pocity), ale prostě Aleix a Sam nejsou žádná super dvojka. Loni měli u Aprilie lepší jezdce :-P Sam se zatím moc nechytá, i když ve Francii získal 2 body, své první body jako jezdec MotoGP. Aleix je na tom líp, ten se dokonce občas dostane do Q2 a v závodě ve Španělsku byl 9. a to bylo hodně dobré. Jenže ve Francii ani v Itálii nedojel do cíle. Navíc ve Itálii ulil start, takže ještě před tím, než odstoupil, tak musel projet boxy a pak byl stejně poslední.

U KTM to začalo ve Španělsku a Francii vypadat nadějně. Bradley Smith byl 14. a 13., Pol Espargaró sice ve Španělsku nedokončil, ale ve Francii byl 12. Jenže v Itálii to opět moc nedopadlo, když Pol zase nedokončil a Bradley byl až 20. Mimochodem, to byl hodně špatný závod pro Espargary v Mugellu, ani jeden z bratrů nedojel do cíle.

Teď to jde všechno ráz na ráz, teď je vlastně hodně důležitá část sezóny. Rovnou tento týden se jede v Barceloně (tedy hned týden po Mugellu), pak je týden volno a pak zas dva závody hned za sebou. A upřímně, strašně moc se na to těším.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář