Moto3: Jak zatím vidím sezónu 2017

30. květen 2017 | 22.04 |
› 

nicco_bo_jerez_2Původně jsem chtěla napsat shrnutí ještě před tím, než se vše přesune do Evropy, jenže jsem stihla něco málo napsat aspoň o kategorii MotoGP. Kdyby zrovna v té době neprobíhala Eurovize a nebylo MS v ledním hokeji, tak bych si na psaní určitě udělala víc času, jenže prostě jsem to nestíhala. Takže teď konečně se dostávám k tomu, abych shrnula to, jak to zatím vypadá v kubatuře Moto3. Celý tento článek je psaný jen z mého vlastního úhlu pohledu, je pravděpodobně hodně zaujatý, protože se zmiňuji o tom, kdo mi udělal radost, kdo mě zklamal, koho mi je líto a tak podobně. A došlo i na nějaké ty typické holčičí komentáře :-D

Rovnou začnu těmi, o které se v této kategorii nejvíc zajímám. A to je tým Ajo. Už jsem to asi zmiňovala, že jsem z té dvojice Bendsneyder / Antonelli byla nejprve taková rozpačitá. Jak moc rozpačitá jsem byla, tak moc jsem si tuhle dvojku oblíbila. Boa mám ráda od doby, kdy závodil v RBRC. U Nicca byl ten vztah trochu komplikovanější. Chvíli jsem mu fandila víc, chvíli míň. Před sezónou jsem psala, že bude asi má závodní jednička, ale jistá jsem si tím ještě nebyla, protože to nikdy pro mě úplný nej nebyl. Ale již od prvního závodu sezóny v Kataru si jsem jistá, že to je má letošní jednička v Moto3.

A bohužel mé jedničce se zatím nedaří. Ten kluk má tak neskutečnou smůlu! Tohle už není fakt možný. Na něj si snad ta smůla už zasedla nebo co. Po dvou výpadcích jsem si říkala "ok, to se stane, příště bude líp". Jenomže teď už před každým závodním víkendem trnu, co se zase stane. Bobek, kdybyste věděli, jak moc mě to mrzí a jak moc mi je ho líto! Pokaždé, když se něco pokazí, tak bych nejradši za ním běžela a obejmula ho (tak snad v Brně :-D ale tam teda doufám, že se nic nepokazí).

Když jsem tady psala to shrnutí o závodě v Kataru, tak jsem psala, že se Niccolò sice hezky držel v čelní skupině, ale byl tam spíš takový pasivní, nikam se nehrnul a já z toho měla smíšené pocity a psala, že sice 7. místo je pro začátek fajn, ale doufala jsem ve víc. No jo, kdo v té chvíli mohl tušit, že to bude zatím jeho nejlepší závod! Následující závod v Argentině totiž Nicco nedokončil, když spadnul hned v prvním kole. Ale byl to Fenati, kdo ho strčil a vlastně shodil. Fenati za to byl pak vyšetřovaný, ale nakonec penalizaci nedostal. V USA dojel Nicco 14., tak aspoň získal 2 body. Jenomže pak přišlo Španělsko a další problémy. Niccolò měl kolizi se Suzukim (nejsem si jistá, čí to byla vina) a upadl. Zvedl to a dojel do cíle, ale byl klasifikován jako 22. No a minule, to se jela Francie, a samozřejmě, Niccolò měl na své straně opět smůlu. I když v Le Mans to byl divoký závod, kde hned v úvodu závodu skoro všichni popadali na olejové skvrně. Nicco mezi těmi, kteří spadli, byl samozřejmě taky. Bohužel ho do hlavy trefila letící motorka jiného jezdce a navíc, jak to tam všechno lítalo, tak měl kačírek v očích.

Chudáček. Musel na kontrolu k lékařům na okruhu a když jsem ho pak viděla v TV záběrech, jak sedí celý znavený v boxech, má nateklé oko a drží se za hlavu, tak jsem s ním úplně cítila a bylo mi ho líto (a opět to byl jeden z těch momentů, kdy jsem ho chtěla obejmout). Doufala jsem, že startovat nebude, ještě by si mohl ublížit víc. Jenže povolení nastoupit do restartu dostal, tak jel. Dostal se na P3, já byla hrozně hrdá, jenomže to mi vydrželo jenom několik zatáček, protože on spadl. Ale bojoval. Zvedl to a pokračoval, i když úplně na konci. Jenomže v závěru závodu havaroval znovu. To znamená, že Nicco měl během jednoho závodu (během pár minut) 3 pády :-( Už z toho začínám být zoufalá, protože já bych mu tak strašně moc přála nějaký hezký výsledek! Teď se blíží jeho domácí Velká cena v Mugellu, a jak jsem tak koukala na minulý výsledky, tak mu to na tom okruhu většinou jde, tak snad. Hlavní je, aby se zas někomu nepřimotal do cesty. Ale já tentokrát slevuju z jakýchkoliv snů o pódiu, já hlavně doufám, že si dojede pro nějaké body. To další už bude jenom bonus.

Jo a ještě něco. Dala jsem mu přezdívku a teď vám to tady veřejně napíšu :-D Není to ale myšleno nijak zle, spíš naopak, je to myšleno v pozitivním slova smyslu (a taky v takovým spíš roztomilým smyslu - jo, to jsou přesně ty holčičí komentáře, jak jsem psala v úvodu). Říkám mu piccolo :-D Zaprvé, krásně se to rýmuje s jeho jménem, zadruhé, to slovo italsky znamená "malý". A to přesně Nicco je :-D Na všech fotkách je on vždy nejmenší. Takže pro mě je to prostě piccolo Niccolò a hrozně se mi to spojení líbí a když mu fandím u televize, tak na něj vždycky křičím "piccolooooo" :-D Mě to přijde hrozně roztomilý. Asi jsem divná, já vím :-D

Ajova motorka ale letos zatím není úplně nejlepší, to je pravda. Ani Bo se zatím moc nenašel. Taky měl smůlu, bohužel. Že kluci od Aja mají letos smůlu, že je (skoro) vždy někdo srazí. V Kataru ho někdo šťouchl (nevím, kdo to byl) a Bo spadl. Pak to sice dojel, ale byl 26. V Argentině to nebylo o nic lepší, tam byl 23. (když k tomu připočteme Niccolòvo DNF, tak to nebyl moc dobrý závod pro tým). V USA dokonce Bo nedokončil. To spadl hned v úvodu závodu. Konečně se to z jeho strany aspoň zlepšilo při návratu do Evropy. Ve Španělsku byl 11., teď ve Francii dokonce 9. Takže alespoň něco. Snad se to ještě o něco zlepší.

Celkem mazec si uvědomit, že nejlepší výsledek týmu letos je zatím to 7. místa Nicca z Kataru. A to jsem to původně považovala za takový výsledek typu nic moc. Teď bych to brala všema deseti.

V Le Mans jel v týmu i Danny Kent. On je taky případ. Ještě o něm bude řeč v článku o Moto2. Tak jen ve zkratce. Danny se rozešel se svým týmem v Moto2. Domluvil se s Akim, že jim bude dělat testovacího jezdce v Moto3 a že pojede nějaké závody na divokou kartu a tím prvním bylo právě Le Mans. A skončil tam 10. Takže fajn. Já čekala na zprávy, kdy pojede ty další závody, místo toho jsem se ale dočetla, že teď v Mugellu pojede zas v Moto2 místo jednoho zraněného jezdce :-D Tak já teď nevím, platí ještě ta dohoda s Akim nebo už jako zase ne? Nějak se v té jeho situaci přestávám vyznávat :-D

nicco_bo_jerez

Vidíte to? Zatím jsem napsala jen o jednom týmu a už je to dost dlouhý, že by to stačilo na jeden samostatný článek. A to mi ještě zbývá toho tolik, o čem chci psát.

Budu tedy pokračovat týmem Leopard, protože Joan Mir momentálně vede šampionát. Jsem to před sezónou říkala, že on je pro mě největší favorit na titul. Pokud nevěříte, tak si přečtěte článek o mých oblíbených jezdcích, který jsem vydala před sezónou. Tam jsem to psala. Takže Joan rozhodně nezklamal, naopak naplnil všechna má velká očekávání. Letos vyhrál tři závody (mimochodem úplně stejné tři jako Maverick v MotoGP). Mám z něj radost. Když už moji drazí kluci od Aja zatím nic moc, tak jsem ráda, že aspoň Joanovi se daří. Naopak jsem ale docela zklamaná výkony Livia Loie. Říkala jsem si, že když jde do tak dobrého týmu, jakým je Leopard, že by i výsledky měly být snad lepší. Ale on to zatím vůbec nepotvrzuje. V Argentině byl 6., to jsem měla radost, ale jinak byl 15. a pak dvakrát za sebou 16. (takže zase docela smůla).

Druhý v pořadí šampionátu je momentálně Romano Fenati. Zlobivý kluk :-D Už jsem ho chtěla vzít na milost, ale v Argentině mi shodil Niccola, takže má opět další mínus. Ale už jsem se asi naučila ho brát takového, jaký je. On se prostě asi nezmění. Jo a mimochodem, před závodem v USA jsem tipovala, že vyhraje (protože jsem viděla, že v minulých letech tam vždy zajel dobře), no a on vážně vyhrál. Takže tak :-D Ve Francii ale spadl z prvního místa, to bylo něco, co jsem absolutně nečekala a dokonce mi to přišlo trošku líto. Vždy je prostě blbý, když jezdec spadne z prvního místa. Pochválit tady musím jeho týmového kolegu. Byla jsem na začátku sezóny zklamaná, že Romano tak jede a Julesi Danilovi se to nedaří a ani neboduje. Ale už se zlepšuje a já z toho mám velkou radost. Při své domácí GP ve Francii byl dokonce 7.! To bylo úžasné.

Dost velký odstavec taky věnuji týmu Bay Real Estate (nebo jak se to vlastně jmenují :-D ). Marcose Ramíreze jsem chválila už loni. Na konci loňské sezóny jsem po očku sledovala CEV a on tam v kategorii Moto3 jel o titul. Začala jsem mu fandit, a když se přesunul do Moto3 v Mistrovství světa, tak jsem mu tady začala automaticky fandit taky. A fakt se mu na té hrozné Mahindře (já vím, že se pořád opakuju, že ten tým měl loni hroznou Mahindru, ale prostě musím to připomenout :-D ) dařilo a já z toho měla radost. Letos tým přešel na KTM. Už jen to samo o sobě byla výborná zpráva. No a Marcos nezklamal. Jezdí výborně, jsem z jeho výkonů nadšená. Už, když skončil v Kataru 9., tak jsem jásala a to jsem ještě ani nemohla tušit, co přijde za pár týdnů. Argentina a USA mu sice moc nevyšly, ale jak se přijelo do Evropy, tak je výborný. Jak v Jerezu, tak i v Le Mans až do konce bojoval v čelní skupině. Dokonce si vyzkoušel, jaké to je, vést závod! No a dvakrát za sebou byl 4.! To je mega výsledek. Fakt z něj mám velkou radost. Darryn Binder se taky oproti loňsku zlepšil, už bylo na čase. Ta jeho loňská padací sezóna teda fakt byla hrozná. I když teda, ne že by to letos bylo o něco lepší... ale aspoň před tím pádem jede konkurenceschopně... já vím, to je slabá útěcha. V úvodních třech závodech sezóny skončil na bodech a já ho chválila a chválila. A pak se přijelo do Evropy. Stejně jako Marcos, i Darryn vždy byl v té skupině na čele a stejně i on už ví, jaké to je, být v čele závodu. Jenomže narozdíl od Marcose, Darryn v obou těch případech spadl. Ne, že bych to nečekala. Bohužel.

Nesmím zapomenout na tým Estrella Galicia. Aron Canet je momentálně v šampionátu na 3. místě. V Jerezu se mu to konečně povedlo a on získal své první vítězství. A zrovna na domácí trati. To bylo hezké. Naopak Enea Bastianini se zatím jaksi hledá. A já jsem překvapená. Očekávala jsem, že bude taky od začátku sezóny bojovat v čelní skupině, ale ono se tak jaksi moc neděje. První 2 závody byly hrozné, pak se to naštěstí začalo zlepšovat. V USA byl dokonce 4., pak následovala další 2 umístění v top 10, tak doufejme, že se to zlepšuje a že i Enea se do těch bojů o vítězství taky připlete.

Tým Gresini tu v tomto článku musím zmínit taky. Jorge Martín jel úvodní závody sezóny skvěle. Jsem zírala. Ale jako v pozitivním slova smyslu, udělal mi radost. V prvních třech závodech sezóny byl vždy na bedně, to bylo skvělé. Pak se to trošku zhoršilo, ale pořád mu věřím, že se opět do těch bojů dostane. Skvěle jede i Fabio Di Giannantonio, kterého jsem si asi oblíbila :-D Fabio už byl letos dvakrát na pódiu a ve všech závodech, které dokončil (jednou nedokončil), byl v top 10. Joan Mir má sice na čele šampionátu 99 bodů a Fabio oproti němu jenom 51 a je momentálně 6., ale ani jeho bych ještě neodepisovala. Stále se odjelo pouze 5 závodů.

Musím zmínit i tým Aspar, na který jsem se letos chtěla hodně zaměřit. Na dvojici Albert Arenas a Lorenzo Dalla Porta jsem se před sezónou moc těšila. Oba kluky jsem si moc oblíbila a vlastně ani nevím proč (teda v případě Alberta vím = talentovaný, roztomilý, pěkný Španěl :-D ). Jenomže bohužel zatím to není to, v co jsem doufala. Albert zatím bodoval jenom v Jerezu. Taky měl teda trochu smůly, když už i nějaké zranění bylo. Lorenzo je na tom úplně stejně, taky zatím bodoval jenom jednou a to při minulém závodě ve Francii. A shodou okolností mají oba stejný počet bodů = 2, což jaksi není nic moc, že. Mrzí mě to, klukům fandím a přála bych jim, aby byli v pořadí výš.

albert_lorenzo_lemans

Tým RBA. A teď tady bude holčičí výlev nad tím, jak je Juanfran Guevara super a roztomilý a talentovaný a jak z něj mám radost a tak :-D Ale když on je vážně super :-D A začalo se mu úplně neskutečně dařit a já jsem z toho nadšená. Teda, v Kataru začal blbě, když nedokončil, ale od té doby jede. Pokaždé v top 10, v Le Mans byl dokonce 5.! Výborné. Gabriel Rodrigo bohužel takové štěstí nemá. V Kataru nejel, protože si zlomil klíční kost, pak v Argentině (= v jeho domácí GP) nedokončil. Pár bodů bral naštěstí aspoň v USA a Jerezu, jenže v Le Mans zas nejel, protože si znova zlomil klíční kost. Tož je tohle možné? Během pár týdnů stejný typ zranění! To je hrozné, je mi ho líto :-/

Tým Sky se mi zatím v závodech jeví takovým spíše neviditelným. Nebo možná je to jen tím, že je až tak v Moto3 nesleduju (jooo, v Moto2 to je jiná, ale o tom potom :-D ). Nicola Bulegu, ani Andreu Migna jsem dřív nemusela, ale díky pár dalším italským jezdcům, se kterými se kamarádí, už začínám brát na milost i tyhle dva  :-D Nicolo nezačal nijak zářivě, ale v USA a Španělsku zajel hezký výsledek v top 10. Chudák ale ve Francii to schytal. Taky byl jedním z těch, kteří spadli na té olejové skvrně a kteří se poranili. Hodně si držel záda, byl v lékařském středisku a když jsem ho viděla zhrouceného v boxech, tak jsem si říkala, že přece takhle nemůže do restartu nastoupit. No, nastoupil a dojel 17. To výsledky Andrey vypadají přeci jen o něco pozitivněji. Začal 6. místem v Kataru, pak byl dokonce 5. v Argentině. Potom sice v USA přišel horší výsledek, když byl 12., ale v Jerezu i Le Mans byl zase v top 10. Takže ve všech 5 závodech dojel do cíle a bodoval. To už taky teď nemůže říct každý.

Vlastně, ve všech závodech letos bodoval jen on a Joan Mir. Ty jo, máme za sebou teprve 5 závodů a už jen 2 jezdci drží 100% bodovou úspěšnost!

Před sezónou jsem očekávala, že tým Peugeot na tom bude zle a to se taky vyplnilo. Prostě už to všechno nějaký ten pátek sleduju a dovedu jakž takž odhadnout situaci :-D Jelikož v tom týmu ale letos jezdí dva jezdci, které sleduju, tak jsem z toho opravdu měla obavy, jak to s nimi bude. V případě Patrika Pulkkinena jsem žádné zázraky nečekala. Už jen to, že se dostal do Moto3, jsem já považovala za zázrak. Takže jeho výsledky, kdy jezdí na konci pole, mě vůbec nepřekvapily. Něco podobného jsem čekala. Jiné je to ale u Jakuba Kornfeila. Sice jsem ani u něj nečekala, že by mohl jezdit někde hodně vepředu, ale myslela jsem si, že sem tam nějaký ten bod urve. První body v sezóně bral až teď, při minulém závodě v Le Mans. Tam bylo docela dost odstoupení, takže se mi chce říct, že to byla náhoda. Ale uvidíme. Třeba to byl jakýsi záblesk a teď už to bude lepší. Mimochodem, Kuba měl vlastně štěstí, že se ten olej na trati objevil. Protože on se zamotal do havárie hned v úvodním kole a nemohl pokračovat. Takže kdyby nebyla červená vlajka, tak by u něj pravděpodobně ve výsledcích svítilo ono DNF. Takhle ale nastoupit mohl a ještě získal 11. místo. Jo jo, závody jsou občas (vlastně téměř vždy) nevyzpytatelné.

patrik_pulkkinen_2

Tak. To hlavní, co jsem chtěla napsat, je tu. Teď ještě pár dalších postřehů.

Nakarin Atiratphuvapat získal v Le Mans své první body nejen v sezóně, ale v celé své kariéře. Je prvním jezdcem z Thajska, který v nejnižší kubatuře získal body!

Tonyho Arbolina jsem trošku chválila v Argentině, kde získal 2 body, ale jinak zatím nic moc. Podobně i jeho krajan Marco Bezzecchi, ten bral svůj premiérový bodík v Le Mans. Ale jsou to mladí kluci, oni se teprve časem projeví, alespoň si to myslím. Další Ital Manuel Pagliani letos zatím nemá ani bod. Sice dojel do cíle ve všech závodech, ale jeho nejlepším umístěním je zatím 18. pozice z Le Mans. To tedy nic moc. Snad se taky brzy nějakého toho bodu dočká.

María Herrera získala svůj první a zatím jediný bod v Argentině, to jsem měla radost. Jinak taky zatím nic moc a spíš se pohybuje ve třetí desítce.

Teď si asi trošku rýpnu, ale přijde mi, že Britové dělají zbytečně humbuk kolem Johna McPhee. Jo, jako on není špatný, ale zázrak to taky není, aspoň si myslím. Ale chápu to. Je jediným stálým Britem v Moto3, tak je jasný, že ho prostě budou pořád a všude řešit. Navíc první tři závody mu vyšly, to jo, to jsem se až podivovala, kde se to v něm vzalo. Minulé dva závody měl hodně špatnou startovní pozici. Kvalifikace mu nějak nejdou. Ve Španělsku ani nedokončil, ve Francii z toho vykřesal 12. pozici.

Philipp Oettl to má letos zatím jako na houpačce. V Kataru, kde nedokončil, mi ho bylo líto. Já bych mu tak přála, aby byl pravidelně v top 10 a taky stále čekám na tu aspoň jednu bednu. On už sice byl 3. v Indianapolis 2015, takže pódium už zažil, ale to byl ten divoký závod v dešti. Moc bych mu ale přála nějaké další stupně vítězů. V Argentině byl 4., což mě potěšilo a říkala jsem si, že i ta bedna třeba letos přijde. Pak byl v USA 9., což byl taky dobrý výsledek. Jenže pak nemohl startovat v Jerezu, protože se zranil. No a ve Francii byl až 21. Takže doufám, že už je v pořádku a zase zaútočí na top 10. Jak už jsem napsala, moc bych mu to přála.

Zmínila jsem Atiratphuvapata, tak ještě k dokončení tohoto článku zbývá doplnit ostatni Asiaty. Malajec Adam Norrodin překvapil 10. místem v Kataru. Pak jeho výkony ale spadly do takového průměru, který jsem před sezónou očekávala. Vlastně Katar je jediné místo, kde zatím bral body. Ve Španělsku vůbec nedojel do cíle a ve Francii to byl jeho motocykl, ze kterého unikal olej na trať. Motorka byla zničená, takže on už do restartu vůbec nenastoupil. Pak jsou tu tři Japonci. Ayumu Sasaki je loňský šampion Rookies Cupu a já se musím přiznat, že jsem od něj docela dost očekávala. Sice získal skvělé 11. místo na úvod v Kataru, ale pak to s ním dopadlo podobně jako s Norrodinem. Bod ještě ale dokázal vybojovat v Jerezu. Kaito Toba je letos taky nováček, i on přišel z RBRC (kde byl velmi dobrý). Ten mě zas pro změnu mile překvapil v Argentině, kde byl 10. Jinde ovšem zatím nebodoval. No a ještě Tatsuki Suzuki, ať je to teda kompletní. Ten začal hodně slibně. Byl 15. v Kataru a pak dokonce 8. v Argentině. Jenže on je teda taky případ. Zbylé tři závody nedokončil. Tři DNF za sebou teda nejsou žádná výhra.

Aby to bylo úplně kompletní, tak bych ještě mohla zmínit, že na divokou kartu se už v průběhu sezóny objevili Gabriel Martínez-Ábrego (to je ten mladý roztomilý Mexičan, o kterém jsem psala už loni), Raul Fernández a Vicente Pérez (dle mého dva velmi talentovaní Španělé), no a Danny Kent, kterého jsem již zmiňovala.

Trošku se mi to sice natáhlo, ale já jsem vám to všechno prostě potřebovala sdělit. Potřebovala jsem se z toho všeho vypsat. Určitě zas v budoucnu plánuju další shrnutí, ale nevím, kdy bude. Záleží, jak si najdu čas a taky záleží na tom, co se bude dít v závodech. Kdyby třeba (piccolo) Niccolò získal pódium doma v Mugellu, tak by se tady nějaký článek asi objevil velmi brzy :-D Ano, touto větou se mu to (= pódium) snažím přivolat :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře