Po úvodních závodech sezóny 2017

3. květen 2017 | 21.41 |
› 

johann_texasJsou za námi úvodní tři závody sezóny 2017 a než se vše tento týden přesune na evropské závody, tak bych ráda napsala mé osobní shrnutí těchto tří závodů. Vlastně spíš jenom dvou, protože o Kataru už jsem psala v předchozím článku, takže to už nechám spíš bez komentáře. Spíš to chci ale pojmout tak obecně a napsat, kdo mi udělal radost, kdo mě zklamal, jak si pomalu začínám ujasňovat mé prefence v tom, komu letos vlastně fandím a tak podobně. Prostě můj vlastní názor, moje vlastní myšlenky a tak.

Ještě v březnu, než vše vypuklo v Kataru, tak jsem prohlašovala, že se strašně těším na Moto3 a na Moto2, ale na MotoGP vlastně ani ne, protože tam nemám komu fandit a měla jsem z toho všeho takové divné smíšené pocity. No, stačilo pár závodů a já už zase žiju MotoGP :-D Jako zatím u mě letos vede Moto2 (protože Franco je skvělý :-D ), ale MotoGP má taky svůj náboj. A já mám taky favorita na čele :-D

Ten příběh už asi znáte. V nižších kubaturách jsem Mavericka fakt neměla ráda. Vždy jsem fandila jiným jezdcům a fandila jsem proti němu. Jenže přišel do MotoGP k Suzuki a ve mě se to začalo lámat. Mám ráda Suzuki, takže to byl malý krůček k tomu, proč mu fandit. Během loňského roku to došlo až tak daleko, že jsem si v Brně kupovala v jeho fan stánku tričko :-D Jenže... nějak jsem z toho jeho přestupu na Yamahu měla rozpačité pocity. Tedy takhle, já mu to hrozně přála a byla jsem z toho postupu nadšená, ale bála jsem se, že se mu moc nebude dařit. Už jsem to psala v tom článku o závodě v Kataru, že jsem se radši držela při zemi s nějakými velkými předpověďmi, i když v předsezónních testech byl výborný. V Kataru byl taky výborný a mě v té chvíli došlo, že to vážně je můj favorit číslo jedna. Ještě tak před dvěma lety věc naprosto nemyslitelná :-D

A Maverick byl výborný i v Argentině. Vyhrál druhý závod v řadě a měl maximální počet bodů. Neskutečný začátek roku. Tušila jsem, že to v Texasu nevyjde. I když teda, doufala jsem v podium, ale tušila, že vítězství to tentokrát nebude, protože Márquez je tam prostě neporazitelný. Avšak pád jsem nečekala. To mě hodně mrzelo a taky jsem to dost prožívala, to se musím přiznat.

Nicméně i tak super vstup do sezóny a snad teda jeho domácí závod bude zase o něčem jiném. Tipuju velkou bitvu mezi ním a Márquezem.

Mimochodem Márquez nezačal nijak zářivě. Vlastně už si taky zapsal jeden pád. To bylo v Argentině, kde vlastně spadl, když jel na čele. V Texasu už to byl zase ten Marc, kterého známe. Já jsem ale tipovala, že to páté vítězství tam dá, takže jsem až tak překvapená nebyla. Prostě by ten okruh měli přejmenovat po něm :-D Stejně tak by se měl Assen přejmenovat po Jonathanu Reovi, ale to už zase odbočuju jinam :-D

Šampionát tak momentálně vede Valentino Rossi, což je trošku překvapivé. Jako fakt. Nečekala jsem, že po zámořských závodech bude první Rossi.

Já tam spíš čekala toho Márqueze. Ale tři podiová umístění (i když žádné vítězství) prostě hrají svou roli a Valentino tak teď vede. Jako nemůžu říct, že bych z toho byla nějaká mega nadšená (protože všichni už jste si asi stihli všimnout, jak já Rossiho nemám ráda), ale tak sezóna je dlouhá a ještě se vše mnohokrát změní. Tím jsem si jistá.

Vlastně bych asi ty mé nesympatie vůči Rossimu měla uvést na pravou míru. Ono to není tak ani proti němu jako člověku. Ale prostě někteří jeho fans jsou hrozní, sorry, doufám, že se teď nikoho nedotknu. Mě prostě přijde, že někteří vidí jen Rossiho a nezajímá je, že je tam dalších 20 jezdců. Není to škoda? Jako chápu, že každý někomu fandí, chápu, že někdy je to až hysterie (taky jsem u některých jezdců ten případ), ale tak když můj milovaný favorit nedokončí závod, tak to sice je má osobní tragédie, ale rozhodně ne důvod k tomu, abych vypínala TV přenos nebo, nedej bože, odcházela z okruhu. To je fakt divný. Jasný, když má člověk v šampionátu jen jednoho oblíbence, tak je pak asi horší se na ten závod soustředit, když tam není ta přidaná hodnota toho, že je tam váš idol. To chápu. Já to tak měla se Stefanem. Když měl ten otřes mozku v Německu, tak jsem se u závodu nudila, protože jsem tam právě neměla onoho idola, na kterého jsem se soustředila. Ale, ono se nakonec vždy něco najde, co člověka zaujme, takže i to, že tam ten idol není, se nějak přežije. A když ne, tak to není opravdový fanda závodů.

Tak, a zase jsem odbočila úplně jinam než o čem jsem původně u Rossiho chtěla psát. Ach jo. Takže. Někteří Rossiho fanoušci mě štvou, ale ok, ať si každý dělá, co chce. Konec konců, je to jejich věc. Rossi mi vlastně ani nevadí jako člověk, teď na tiskovkách bývá docela i vtipný a já se na něm bavím, to musím přiznat. Ovšem na trati mu prostě nefandím. A to je fakt. Má u mě ale jedno docela velké plus. Já teď fandím spoustě italským klukům, kteří pocházejí z jeho jezdecké akademie. A kdyby je Rossi neobjevil, kdyby jim nepomohl, tak bych ani já jim teď nemohla fandit. Takže za to patří Valentinovi palec nahoru, že takto pomáhá mladým klukům, trénují spolu na tom jeho ranči. Na talenty on má nos, to je fakt.

Zmínila jsem oba jezdce Yamahy, musím dokončit i to povídání o tovární Hondě. O Marcovi už jsem mluvila a už to nechám tak. Takže jen něco málo k Dani Pedrosovi. Ten mi v prvních dvou závodech přišel takový nesmělý, neviditelný. Prostě se mi zdá, že v jeho podání to není nic extra. On prostě odstartuje, odjede si to svoje a dojede do cíle (což je samozřejmě velmi důležité). Nicméně, v Argentině bohužel spadl. A to zrovna v momentě, když jsem si ho začínala všímat a říkala si, že on to snad ještě dotáhne na bednu. No místo bedny teda přišel pád. V Texasu byl ale výborný. To ho musím pochválit. Ten jeho start byl neskutečný. To jsem docela valila oči, i když Dani je výbornými starty známý. Tentokrát překvapil i mě :-D A když mi spadl Maverick, tak jsem měla docela radost, že Dani tu bednu udržel. P3 bylo super a já doufám, že ho na stupních vítězů ještě mnohokrát letos uvidíme.

Samozřejmě, nemůžu nezmínit Ducati. Nemůžu si pomoct, ale Andrea Dovizioso je v mých očích takový průměrný jezdec. Prostě nevím, ale kdyby se mě někdo zeptal, ať vyjmenuju něco, co dokázal, tak bych nevěděla, jak odpovědět. Tím ho ale nijak nechci kritizovat. Jen prostě, že si ho většinou nijak nevšímám. A v tomto duchu to pokračuje i tuto sezónu. Sice začal skvělým druhým místem v Kataru, ale jak jsem si všimla, tak tam se mu daří pravidelně. No a co se nestalo v Argentině. Jistě si mnozí z vás pamatují, jak loni v tomto závodě byl doslova sestřelen svým týmovým kolegou. No, tak letos pro změnu ho sundal Aleix Espargaró. Tak to vypadá, že Termas de Río Hondo není moc jeho šťastným místem.

Samozřejmě, zmínit musím i Jorge Lorenza. Asi se očekávalo, že ten přestup na Ducati nebude jednoduchý. To jsem tušila i já. Ale teď tady musím přiznat, že jsem nečekala, že bude mít až takové problémy. Čekala jsem, že na Yamahu a Hondu nebude stačit (minimálně v úvodu sezóny určitě), ale on nestačí i mnohým dalším. V Kataru byl až P11, v Argentině bohužel spadl hned v úvodu závodu, v Texasu už se dostal do top 10, když byl 9. Tak se to snad pomalu zlepší. Myslím, že prostě asi potřebuje víc času, než se s tím vším sžije. Doufejme.

Speciální odstavec (spíš odstavce) musím věnovat týmu Tech 3. Již jste si mohli v mém žebříčku oblíbených jezdců přečíst, že letos tohle bude právě ten tým, který budu v MotoGP sledovat nejvíc. Do týmu přišli dva super kluci, dva moji velcí oblíbenci. Prognózy před sezónou se různili člověk od člověka, ale já prostě tušila, že to bude dobrý.

Už jsem to psala minule, takže se budu opakovat. Ale opravdu nevím, proč spousta lidí podceňuje Jonase Folgera a dokonce jsem viděla názory, že nemá v MotoGP co dělat a proč tam jako jde. A proč ne? Já vám nevím, já v něm pořád vidím jakéhosi černého koně, který ještě může hodně překvapit. Ale možná jsem jen trošku zaujatá :-D Nicméně, Jonas potvrdil má očekávání, zatím se mu daří, v Argentině to dokonce bylo P6, takže já jsem s jeho výsledky zatím spokojená.

A očekávání potvrdil i Johann Zarco. Teda, ten je dokonce i předčil. To, že by mohl vést VC Kataru, jsem netipovala ani já. A to už je co říct :-D Spousta lidí pak ale říkala, že to byla jen shoda okolností, že v příštím závodě už to nezopakuje. Já ale tušila, že to nebyla náhoda, že i další závody budou skvělé. A měla jsem pravdu. Jasně, závod nevedl, ale předvedl dva skvělé výsledky, v Argentině i Texasu byl 5. Což je teda fakt výborný. Moc ho chválím. Vlastně i Jonase. Oba kluky chválím a na tým, který jsem před sezónou označila za svůj nej, jsem náležitě hrdá.

Tak, přesunuji se k Suzuki. Napsala jsem to vlastně v úvodu, že jsem Suzuki vždy měla docela ráda. Jenže letos mám takové rozpačité pocity. Vlastně už jsem to asi psala i v minulém článku. Suzuki jako tým mi nevadí, avšak mám trošku problém s jejich letošními jezdci. Ani Rins, ani Iannone mi prostě jaksi nesedí. I když Andreovi Iannonemu jsem loni sem tam i fandila, záleželo na okolnostech závodu, takže možná, že i letos na to nakonec dojde :-D Alex Rins mi prostě nějak není sympatický, omlouvám se. Nicméně, zranění mu nepřeju a doufám, že se z toho brzo dostane.

Aprilia. Další tým, kde je letos nováček. Nevím, jestli jsem to už zmiňovala tady nebo na mém druhém blogu (trošku se mi to už začíná plést, co jsem kam napsala), ale ohledně Aprilie jsem také taková trochu rozpačitá. Prostože to pro mě dva minulé roky vždy znamenalo Stefana Bradla. A najednou tam není. A já si ještě nezvykla (i když paradoxně na Stefana na Red Bull Hondě ve WSBK jsem si zvykla až moc :-D ). Ale vždy, když tu Aprilii vidím, tak mi blikne hlavou "Stefan" a on tam není :-D Nicméně, zatím to žádná sláva není. Teda, Aleix Espargaró docela dobrý, ale Sam Lowes zatím nic moc. Upřímně řečeno, já jsem od Sama nijaký zázraky nečekala a vlastně je asi tak nějak tam, kde jsem tušila, že bude.

Tak, ještě jsem nezmínila nějaké ty netovární týmy. Tak jenom ve zkratce (i když u dvou se asi trošku rozepíšu). LCR a Cal Crutchlow zatím dobrý, Argentina dokonce podium, Texas těsně pod podiem, takže dva velmi dobré výsledky.

Marc VDS EG 0.0 má teď díky jejich týmu v Moto2 mé jisté sympatie. A taky jsem teď nedávno četla zajímavý rozhovor s šéfem týmu Michaelem Bartholemym. To bylo fakt skvělé počtení. Takže si pomalu, ale jistě, získávají mé sympatie. Navíc tam jezdí Jack. Nicméně, je tam i Tito Rabat, který je v mých očích podobný případ jako Alex Rins. Přitom já mám docela slabost pro Španěly, ale tihle dva jsou prostě výjimka no... Nicméně, mám velkou radost z Jacka, protože tři závody = tři umístění v top 10. Výborné. U Rabata už to zas tak slavné není. Ale on má prostě problém sám se sebou, se svou nervozitou, se svými ambicemi a tak, prostě skvěle o tom mluvil pan Bartholemy v tom již zmíněném rozhovoru. Kdyby jste si to třeba chtěli přečíst, tak tady. Je to sice anglicky (takže jen pro ty, kteří tomu jazyku rozumí; i když mě napadlo, že bych to mohla zkusit přeložit a dát sem, ale momentálně na to bohužel fakt nemám čas), a taky docela dlouhý, ale stojí to za to. Alespoň teda mě se ten rozhovor fakt líbil.

Avintia. No... Héctor takový průměrný... ale všechny závody na bodech zatím, což je určitě dobré. Loris bohužel s pádem v USA, ale předchozí závody taky na bodech. Takže to vlastně zatím vůbec není zlé. To mě to tak nejprve přišlo, ale teď, když koukám na výsledky, tak je to celkem dobrý. Jo a to jste viděli, co Loris předvedl v kvalifikaci v USA? To bylo mega! Pád, který vlastně nebyl. Tady na to můžete mrknout.

Pramac. Scott Redding hodně dobrý, toho vážně chválím. Danilo Petrucci není můj oblíbený jezdec, takže ho až tak nesleduju a teď koukám, že i on má hodně dobrý výsledky. Takže zatím skvělá práce od obou. A to má vlastně Scott tu starší specifikaci Ducati (ale jak on řekl, tak je radši, protože to vypadá, že ta teď momentálně funguje líp, než ta nová).

Tak a teď ty dva týmy, o kterých se rozepíšu trošku víc. Začnu KTM. Už jsem to psala v minulém článku o GP Kataru, že jsem byla překvapená tolika překvapivými reakcemi fanoušků. On fakt někdo čekal, že by kluci mohli zajet třeba Top 10? Já teda čekala boj o to, kdo nebude poslední mezi nimi a Aprilií. Což se vlastně svým způsobem i naplnilo. Jako, já mám ráda KTM. Vždy jsem je měla ráda. Ale spíš KTM týmy v nižších kubaturách. Na ten jejich vstup do MotoGP jsem byla hodně zvědavá a těšila se, ale výběr jezdců to trošku zkazil. Bradley Smith mi nikdy nijak nevadil, ale taky jsem mu nikdy nefandila. Což sice Polu Espargarovi jo, ale poslední dobou už taky spíš padá mezi ty tzv. neutrální. Takže fakt nevím. Zatím mám ten tým fakt spíš v neutrálních a moc je nevnímám. Ono, jen tak mezi námi, vlastně zatím ani není moc co vnímat. I když už se to pomalu zlepšuje. Je jasné, že je před nimi ještě spousta práce, tak uvidíme, kam až to půjde. Třeba v druhé půlce sezóny překvapí, kdo ví.

Na závěr jsem si nechala tým Aspar a speciálně pak Karla Abrahama, protože to je na delší povídání. Začnu ale jeho týmovým kolegou. Mám z Álvara Bautisty radost. Jsem ráda, že se mu zase daří. V Aprilii to bylo trápení, i když to byl on, kdo stál u zrodu, tak se dalo čekat, že to lehké nebude. Loni už to přeci jen bylo docela dobré. Ale teď tento přestup zpátky "domů" mu, zdá se, prospěl. To jeho 4. místo z Argentiny bylo opravdu skvělé. Jel výborně. V Texasu bohužel spadl. Ale nevzdal se, pokračoval dál. A to se vyplatilo. Protože pak odpadli nějací jezdci, tak se posunul pořadím a nakonec z toho ještě bylo 15. místo a cenný 1 bod. Takže za to, že pokračoval, má u mě plus a tady je vidět, že se to vyplácí (pokud jezdec není zraněn a motorka není zničená).

Tak a teď ten Karel. V Kataru to začalo slibně, P14. V Argentině to pokračovalo výborně. P2 na startu. Hned vedle Márqueze, za kterým se vlastně i v kvalifikaci vytáhl. V závodě pak skvělé 10. místo. A Češi, místo toho, aby ho chválili a oslavovali skvělé 10. místo, které je možná jeho letošním maximem, tak zase jenom kritizovali... Jsem se na internetu dočetla, že to nedopadlo, případně, že to dopadlo blbě, že je to JENOM P10! Také v médiích proběhlo něco v tom smyslu, že to není podium. To si jako někdo vážně myslel, že by mohl zajet podium? Vážně? A to není nic proti Karlovi, já moc Čechům ve sportu nefandím, on je jednou z těch pár výjimek. Fandila jsem mu vždycky a fandit budu a nesnáším ty kecy typu, že je tam díky tátovi apod. I kdyby to byla pravda, tak co? Já vám říkám, že kdybych já měla bohatýho tátu, který by mi řekl, že mi třeba koupí to a to nebo mě dostane tam a tam, tak bych souhlasila. Když na to člověk má, tak proč ne. Může to být určitá šance. Řekněte mi, kdo z vás by to odmítl. Ale to už se zase rozčiluju nad věcma, o kterých jsem původně psát ani nechtěla. Chtěla jsem mluvit o tom argentinském závodě a o reakcích lidí. Když se teda Karel kvalifikoval na to 2. místo, tak jsem samozřejmě měla radost, ale zároveň očekávala v závodě propad a doufala, že to bude aspoň top 10. A to byla, takže jsem z toho měla radost. No a, jak už jsem napsala, po závodě jsem se dočetla, že to byl vlastně špatný závod. Jako s motorkou specifikace 2015 fakt nemůžete čekat, že by zajel stupně vítězů. Fakt ne.

Jen taková odbočka k zamyšlení. Proč pořád lidi něco a někoho kritizují? Co z toho mají? Dobrý pocit asi těžko. Fakt to nechápu, proč mají lidi pořád tendenci ostatní kritizovat nebo urážet (a nejlépe pak ty, které ani osobně neznají), psát negativní komentáře. Proč prostě jednou neříct něco pozitivního? Proč jednou nepochválit? Proč pořád jenom všichni rozebírají druhé, nimrají se v tom, hledají chyby, hledají negativa? Proč se na to prostě (aspoň někdy) nepodívat z té druhé strany a nevidět pozitiva i v té nejčernější tmě?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší